Noel Baba.

 • Bu konu 3 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27203
  Anonim
  Pasif

  Kimdir ?, Noel Baba.?
  Gerçekten yaşamış mıdır.?
  Neden, bu kadar ünlüdür.?

  Noel Baba denilince gözümüzün önüne kırmızılar giymiş,tonton,iki geyik ve kızak arabası ile dağıtacağı hediyelerin bulunduğu çuval canlanır.birde hep kapı değilde, bacadan girişi.
  Ben bile, çocukken, hayaller kurardım.acaba gelirmi? diye.Bir yandan da çocuk aklımla, soba borusundan nasıl geçecek çokta şişkocuk diye düşünürdüm.

  Bildiğimiz birde, Türkiye’de Patara da yaşadığı dır.Ve adının Aziz Nikolas olduğudur.

  Aziz Nikolas.İ.S 280 Yılında doğmuş,Aralık 343 Yılında piskoposluk yaparken ölmüştür.Anne ve Baba’sını 9 Yaşındayken kaybetmiş Onlardan kalan büyük mirasla daha çocukken zenginleşmiş.
  Ailesinden kalan bu zenginliği kendine saklamamış ve herkesle paylaşmayı yaşam ilkesi haline getirmiş.Armağan vermek onu çok mutlu ediyormuş.
  Aziz Nikolas, bir gün onurlu bir ailenin kızlarının yoksulluk nedeni ile
  evlenemediğini duyunca,bu yoksul aile’nin evinin penceresinin önüne bir para kesesi bırakmış,ve kız sevdiğine kavuşmuş, daha sonraları da kimin ihtiyacı varsa,yardımlarını sürdürmeye devam edmiş..

  Aziz Nikolas’ın para ya da armağan dağıtma şekli, konusunda farklı görüşler ortaya atılmıştır.Kimi tıpkı benim çocukluğumda bildiğim gibi,baca dan girdiği,yada geyiklere bağlı bir kızakla, yolculuk yaptığı ve ya kimi evlerde asılmış çoraplar içine para bıraktığı şeklindedir.Bu konuda George Otis adlı yazar, kitap’ında şunları diyor:

  “Noel Baba’nın kış ülkesine özgü görüntüsü 1823 Yılına kadar şimdi söylendiği gibi değildir.Santa Claus mit’ine göre kızak,damdan inmek,havada uçma ve Noel Baba giysileri ile ilğili ilk bilinen kaynak, sözü edilen yazılmış olan bir şiir’dir.”

  Bu şiirin kaynağı olarak ta;Şamaniz’m ve Sibirya daki yaşam tarzını gösterir.Yorumu yapan More uzakdoğu dilleri uzmanı olarak Koryak,Kamhndal,ve Chukchi adlı halk’larından ilham alındığı ve Noel Baba küntünün oluştuğunu iddia eder. ( Eminimki bu Halk’ları de ilk kez duyuyorsunuzdur.belki içinizden duyanda olabilir.)
  Bu Halk’larda geyik tipki hindistan daki İnek’ler gibi değerliymiş,Coğrafi koşullar göz önüne alındığında (gerçi Hintliler, İnek’i kutsal olarakta kabul ederler,bu da ayrı bir konu.)

  Bilinen gerçek Aziz Nikolas’ın yaşadığı ve sahip olduğu ,ailesinden kalan mirasla bolca iyilikler yaptığıdır.
  Martin Luther, onu armağanlar dağıtan kişi olarak tanıtmış ve yaptığı iyilikleri övmüştür.Giysileri anlatıldığı gibi olmayıp,saygıdeğer ve yardımsever Aziz Nikolas’ın üzerine giydirilmiştir,ki Aziz Nikolas’ın, bu giysilerle ilğili hiç bir giyim tarzı olmamıştır.
  Kesin olan ,ve geçerliliği korunan gerçek,yoksulları gözetmenin ve onlara yardım etmenin değişmeyen bir kültür oluşturduğudur.

  4 Yüzyılda,Aziz Nikolas’ın ölüm yıldonumu hatırlanıp,onu törenlerle anma zamanla belimsendi .Martin Luther bu kutlamaya,tarih’ine ,içeriğine yeni bir anlam verdiğidir.
  16 Yüzyıl 25 Aralık İSA Mesih’in doğum gününün kutlandığı tarih’in evrenselleştiği dönemdir.Martin Luther kutlamayı 25 Aralık’a yöneltmiş ve İSA Mesih’e ,insanlar tarafından benzetilmeye çalışılan bir insani yüceltmektense ,İsa ‘yı yüceltmek için Noel Baba’yı silikleştirmiştir.(Silikleştirdiği Kabul edilen Kişilik, mit,Aziz Nikolas değil)
  Noel Baba yanlızca yardımlaşma,bir olma değerleri anımsatma kavramlarının somutlaştırdığı bir kişiliktir.Aziz Nikolas ta bilindiği gibi bir Din adamıdir.

  Gerçek yardım sadece RAB İSA Mesih’e ait’tir.çünkü bedenimizi tutan Ruh’umuzu doyuran bizi besleyen gida ,O’nun bize verdiği ruh’sal gidalarımız dır.

  İSA MESiH sadece fiziksel,gereksinmelerimiz için değil,bizlerin korkulardan özgür olmamızı,hastalıklarımızı iyileştirmemizi,günah’ın yargısından kurtulmamızı
  sağlamıştır.O’nu doğumu her şeyi değiştirmiştir. ve hala bile değiştirmektedir.O’nun doğumu ile karanlık dünya’mız aydınlanmıştır.zihnimiz aydınlanmıştır.Bedenlerimizi tutan can’ımız güçlenmiştir..

  RAB İSA MESİH kendisine gelenlere gerçek yol’un ne olduğunu öğretecek, Mutlu olma sırrı nı, hayatımızın anlamını ne olduğunu bizlere öğretecektir.TANRI sevgisinin ne olduğunu bilmek isteyenlerin gelecekleri tek kapı İSA MESiH’tir
  gerçeği bildiğimiz zaman ,gerçek özgürlüğün ne olduğunu ruh’umuz kavrayabilir.
  onu doyasıya yaşayabiliriz.

  RAB İSA ,O’nu adına İMAN etmiş her kardeşi,yenlda bereketlesin ,ve korusun.
  arayış içinde olan kardeşlerinde, yüreklerini aydınlatsın.i yı

  #35897
  Anonim
  Pasif

  Tüm Mesih imanlılarının yeni yıllarını kutluyorum.
  Rab İsa Mesih’in geliş gününe kadar esenlik,lütuf,bereket ve sağlık,
  İsa Mesih Rab ve kurtarıcıdır diyen Mesih imanlıları ile olsun.
  Amin.

  #35908
  Anonim
  Pasif

  RAB İSA MESİH’i Kabul eden her can,yeni yılda O’nun bereketi ile güçlensin ve korunsun.

  #35917
  Anonim
  Pasif

  MEKKE’NİN FETHİNİ KUTLADINIZ MI ?

  Dün akşamı siz de kutladınız mı? Yok, yok, yok! Yılbaşını değil. O İsa’nın doğumunu kutlamak anlamına gelir. Hayır, hayır, hayır! Noel’i veya Noel Baba’yı da değil. O da Hristiyanlıkla ilgilidir. Böyle şeyler bizlerin midesini bulandırır.

  Ama, hiç üzülmeyin. Daha önce de yaptığımız gibi, her şeyin bir çaresini bulacağız. Allah merhametlidir, çok bağışlayandır. Hatta bulduk bile. Düşündük taşındık, azacık da kaşındık ve dün akşamı kutladık. Onlar Yerüşalim’e (Kudüs’e) dönüyorlardı yüzlerini dua için (kıble). Bizde öyle yaptık ilk zamanlar, belki onları inandırırız diye. İnanmadılar. Canları cehenneme. Biz de, Mekke’yi kıble yaptık. Yok, yok, yok. Allah’ın isteği üzerine olmadı bunlar. Muhammed’in isteği üzerine oldu. Allah da onu kıramadı ve kabul etti. Kitablarımız yazıyor bunları. Böylece, yüzlerce yıllık öğretisini, gelmiş geçmiş bütün peygamberlere söylediğini Allah hiçe saydı ve Muhammed’in yüzü suyu hürmetine değişti. “Yahudiler böyle aldatılır işte” demiştir herhalde Allah.

  Nasıl olmasa Hristiyan’ları da aldattık ya! Kandırdık onları. 4000 yıldır gelecek ve insanoğlunun günahları için kurban edilecek diye bir kurban vaad ettik onlara. Ama İsa yerine başka birini ona benzettik ve o günahkâr kurban edildi. Böylelikle Hristiyanları da böyle aldatmış olduk. Onlar hâlâ İsa öldü zannediyorlar. Hepsi cehennemliktir zaten.

  Sadece o mu? Yahudiler cumartesi günleri, Hristiyanlar pazar günleri ibadet eder. Peki, bizi reddeden o kâfirlerle ayni günde mi ibadet edeceğiz biz de. Hayır, hayır, hayır. Bizimki de cuma gün olacak ve üstelik takvimi de onlarınkinden farklı kılacağız. Bizimki Hicri takvim olacak. Gâvurun takvimi ile ayni olur mu?

  Ama böyle yaparsak, daha önce tüm yazılanları, söylenenleri ve ‘değişmez’ denilen yasaları bile değiştirirsek, onları ayni Tanrı’ya ibadet ettiğimize nasıl inandıracağız? Tanrı’mızın adı bile ayni değil. Hatta 99 tane ismi olmasına rağmen, bunlardan hiçbiri YHWH (Yahova) değil. Yoksa, “Onların Kitapları değiştirildi” mi diyeceğiz?

  Sahi; dün akşamı nasıl kutladınız madem öyle? Ne? Mekke’nin fethi mi? Çok iyi düşünmüşsünüz. Her yılbaşında, bütün İslâm alemi bunu kutlasın. Yahu, Noel için de birşeyler düşünsek. Ayşe’nin doğum günü ne zamandı? Veya Muhammed’in devesinin hamile kaldığı gün?

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.