Neden İsa Mesih’e İnanayım?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26160
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Neden İsa Mesih’e İnanayım?

  Hıristiyanlığa neden inanayım? İddialar gerçek olabilir mi? Bu iddiların doğru olduğuna inanmak için sebepler…

  Kör Bir İman Değil…

  İsa Mesih’in Yaşamı – İnanmak İçin önemli Sebepler:

  yazan: Paul E. Little

  Tanrı, kendisini gösterip açıklama inisiyatifini almadıkça bizlerin O’nun var olup olmadığını ve neye benzediğini bilemeyiz. Bizler O’nun karakterini ve bizim hakkımızdaki görüşlerini bilmeliyiz. Neden karakteri? Diyelim ki Tanrı gerçekten vardır ancak Adolf Hitler gibi bir karakteri vardır: kaprisli, gaddar, önyargılı ve zalim. Düşünmesi bile tüyleri diken diken yapmaya yetmektedir.
  Tanrı’nın esinlemesinin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmemiz için tarihe bakmamız yeterli olacaktır. Filistin’in sıradan bir köyünde neredeyse 2.000 yıl önce bir ahırda bir bebek dünyaya gelmiştir. Bugün tüm dünya, Hıristiyan olsun olmasın O’nun doğumunu kutlamaktadır.
  Bu bebek otuz yaşına gelinceye kadar belirsiz bir hayat yaşamıştır. Otuz yaşına vardıktan sonra üç sene sürecek bir hizmete başlamıştır. Bu kişi tarihi değiştirmek üzere dünyaya gelmişti. Halk O’nu memnuniyetle dinliyordu: “İsa konuşmasını bitirince, halk O’nun öğretişine şaşıp kaldı. Çünkü onlara kendi din bilginleri gibi değil, yetkili biri gibi ders veriyordu.” (Matta 7:29).
  İsa Mesih Tanrı’nın Oğlu Olduğunu Belirtmişti
  Kısa bir süre sonra İsa Mesih, Kendisi hakkında şok edici iddialarda bulunuyordu. Kendisini bir öğretmen veya peygamberden öte; Tanrı olarak tanıtmaya başladı. Kimliğini öğretisinin temel noktası yaptı. Bunu kabul edenleri azarlamadı aksine onlara buyurmaya devam etti! “İsa onlara, «Ya siz» dedi, «ben kimim dersiniz?» Simun Petruş «Sen, yaşayan Tanrı’nın Oğlu Mesih’sin» cevabını verdi” (Matta 16:15-16).
  İsa Mesih iddialarını çok açık yapmış ve bu iddiaları duyanlar mesajı tam olarak algılamışlardır: “İşte bu nedenle Yahudiler O’nu öldürmek için daha çok gayret ettiler. Çünkü yalnız Sept gününü bozmakla kalmamıştı, aynı zamanda Tanrı’nın kendi Babası olduğunu söyleyerek kendisini Tanrı’ya eşit kılıyordu.” (Yuhanna 5:18).
  “Ben ve Baba biriz.” (Yuhanna 10:30) dediği zaman Yahudiler O’nu taşlamaya kalkmışlardır.
  İsa Mesih açıkça sadece Tanrı’nın sahip olduğu niteliklere sahip olduğunu iddia etmiştir:
  Matta 9:1-3: “İsa bir kayığa binip karşı kıyıya geçti ve kendi kentine gitti. Kendisine, şilteye yatırılmış felçli bir adam getirdiler. Onların imanını gören İsa felçliye, «Oğlum, cesur ol, günahların bağışlandı» dedi. Bunun üzerine bazı din bilginleri içlerinden, «Bu adam Tanrı’ya küfrediyor!» dediler..”
  Markos 14:61-64: “Başkâhin O’na yeniden, «Yüce Olan’ın Oğlu Mesih sen misin?» diye sordu. İsa, «Ben’im» dedi. «Ve sizler, İnsanoğlu’nun kudretli Olan’ın sağında oturduğunu ve göğün bulutlarıyla geldiğini göreceksiniz.» Başkâhin giysilerini yırtarak, «Artık tanıklara ne ihtiyacımız var?» dedi. «Küfürü işittiniz. Buna ne diyorsunuz?» Hepsi de İsa’nın ölüm cezasını hak ettiğine karar verdiler.”
  Kendisi ile Tanrı ile olan ilişkiyi açıklamıştır:
  Yuhanna 8:19 O zaman O’na, «Baban nerede?» diye sordular. İsa şu karşılığı verdi: «Siz ne beni tanırsınız, ne de Babamı. Beni tanısaydınız, Babamı da tanırdınız.»
  Yuhanna 14:7: “Beni tanısaydınız, Babamı da tanırdınız. Artık O’nu tanıyorsunuz, O’nu gördünüz.”
  Yuhanna 12:45: “Beni gören, beni göndereni de görür.”
  Yuhanna 14:9: “İsa, «Filipus» dedi, «bunca zamandır sizinle birlikteyim. Beni daha tanımadın mı? Beni görmüş olan, Baba’yı görmüştür. Sen nasıl, `Bize Baba’yı göster’ diyorsun?”
  Yuhanna 12:44: “İsa yüksek sesle, «Bana iman eden bana değil, beni gönderene iman etmiş olur» dedi.”
  Yuhanna 14:1: “Yüreğiniz sıkılmasın. Tanrı’ya iman edin, bana da iman edin.”
  Yuhanna 15:23: “Benden nefret eden, Babamdan da nefret eder.”
  Markos 9:37: “Küçük bir çocuğu alıp orta yere dikti, sonra onu kucağına alarak onlara şöyle dedi: «Böyle bir çocuğu benim adım uğruna kabul eden, beni kabul etmiş olur. Beni kabul eden de beni değil, beni göndereni kabul etmiş olur.»”

  yes-

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.