Neden Kuran'ı Kabul Etmiyorsunuz?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24222
  Anonim
  Pasif

  Müslümanların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de, “Biz sizin kitabınızı kabul ediyoruz ama siz bizim kitabımızı kabul etmiyorsunuz” şeklinde geliyor.

  O kardeşimize kabul etmenin ne demek olduğunu sormak istiyoruz — Bize göre kabul etmek, içeriğini bilip mesajına tam olarak inanmak demektir. Hâlbuki biz o kardeşimize soruyoruz, “Sen gerçekten İsa Mesih’in bütün insanların günahı için ölüp dirildiğine iman ediyor musun? Çünkü İncil’in net olarak anlattığı budur.” Aldığımız cevap, “Hayır! Çünkü Hz. İsa ölmeden göğe alındı” deniliyor. O zaman “biz sizin inancınızı kabul ediyoruz” diyen kişi, İncil’in asıl mesajını kabul etmemiş oluyor. Kutsal Yazılar’da açıklanan Tanrı’nın kurtuluş planına göre her şey Mesih İsa’da tamamlanmıştır(Elçilerin İşleri 4:12), böylece Mesih’e iman eden her can bütün günahlarından aklanmış olur (Yuhanna 3:16-18).

  Dolayısıyla bu sade ve mükemmel mesaja başka bir seçenek eklemek önceki mesajın yetersiz olduğunu kabul etmek anlamına gelir. İkinci olarak İncil, kendisinden sonra başka müjdenin gelmeyeceğini vurguluyor. “Vahiy” adını taşıyan İncil’in son bölümünde İsa Mesih “İlk ve son Ben’im! Diri Olan Ben’im. Ölmüştüm, ama işte sonsuzluklar boyunca diriyim. Ölümün ve ölüler diyarının anahtarları bendedir” diyen sözleri kaydediliyor (Vahiy 1:17-18).

  Daha önce belirttiğimiz gibi İncil, Tevrat ve Zebur diye bilinen Eski Antlaşma yazılarının devamı ve tamamlayıcısıdır. Bunlar bir bütün oluşturur ve İncil’de İsa Mesih’in gelişiyle Tanrı son açıklanış sözünü söylemiş olduğunu görüyoruz (İbraniler 1:1-2). Son olarak Kuran-ı Kerim Hıristiyanlığın köşe taşları olan birçok önemli gerçeği kabul etmiyor. Kitapları iyice karşılaştıran kime sorarsanız sorun aralarında ne kadar benzerlikler gözüküyor olsa dahi (bütün dinler arasından belirgin ortak noktaları olması doğaldır), birçok ciddi çelişkiler vardır. Özellikle İsa Mesih’in kimliği ve ölümü konusunda birbirini hiç tutmuyorlar, hatta çelişki içindeler.

  Tevrat, Zebur ve İncil tutarlı bir şekilde Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olduğunu, dünyaya gelip bütün insanların günahına karşılık çarmıhta öldüğünü söylüyor. Fakat Kuran-ı Kerim’e baktığımızda bu iki gerçeği kabul etmiyor. Bunlar sıradan unsurlar değil, bunlar Mesih İnancı ve İncil’in temel taşlarıdır. İncil’in dediği gibi Mesih yerimize ölüp dirilmemişse o zaman imanımız da ümidimiz de boştur. (1.Korintliler15:17-19)

  (Diyarbakır Kilisesi sitesinden alıntı)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.