Neden "Hristiyan" Türk??

• Bu konu 7 izleyen ve 21 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 22)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

Neden “Hristiyan” Türk?

İlkin İsa Mesih’i izlediğimiz için Hristiyanız, sonra da Türk olduğumuz için Türküz.. Bu ikisini yanyana getirince de ‘Hristiyan Türk’ kavramı ortaya çıkmış oluyor. Sitemize bu ismi vermemizin nedeni de budur. Müslüman Türk’lerin kulağına bu kavram garip ve alışılmamış gelebilir, ama zamanla buna da alışırlar.. Aslında Türk’ün ‘Hristiyan’ oluşu yeni bir olay değildir. Hem tarih içerisinde, hem de günümüzde örnekleri pek çoktur.

Geçenlerde forum sitemize birisi ‘Bir türk asla hristiyan olamaz!’ nickiyle üye olmak için başvurdu. Tabii, böyle bir düşüncenin yanlış ve saçma olduğunu bildiğimden bu kişinin üyeliğine onay vermedim. Kullandığı rumuz dikkatimi çekince biraz düşündüm, böyle bir düşünce ve iddia nasıl bir beyinden çıkıyor diye… Çünkü Osmanlıdan miras kalan düşünce yapısında türkün sadece müslüman olabileceği kabul görüyordu. İnsanlarımız bu düşünce yapısıyla büyüdüklerinden, bir türkün her şey olabilip sadece hristiyan olamayacağını keşfetmişcesine, böyle bir saçma düşünceyi teleffuz etmek gibi gereksiz bir angajmana dahi girebiliyorlar.

Efendiler, bir türk ateist olabiliyorsa, bir türk mason olabiliyorsa, bir türk şii olabiliyorsa, bir türk müslüman olabiliyorsa, bir türk budist olabiliyorsa, şamanist veya yezidi olabiliyorsa NEDEN İSA MESİH’e inanıp O’nu izleyemesin?? Neden HRİSTİYAN olamasın? Böyle bir mantığın dayanağı var mıdır?

Türk olmayan bir arnavut, boşnak, gürcü, vs, sadece müslüman diye Türkiye’de neden sorgusuz sualsiz ‘Türk’ oluveriyor da, bu ülkede doğmuş, türk kimliğini taşıyan, ‘Ben türküm’ diyen ve sen ben gibi ülkemizde yaşayan, ülkesini seven bir türk, süryani, bir ermeni veya müslüman olmamış herhangi bir inanç sahibi vatandaşımız neden ‘türk’ olamıyor? Yoksa ‘Türklük’ sadece İslam’ın tekelinde mi?

Bir türk, çok afedersiniz, sokakta bir fahişe olabiliyorsa, uyuşturucu tacirliği yapıyorsa, adam öldürüp katil oluyorsa, her türlü pisliğin içinde yaşayıp ne kendisine ne de ülkesine bir hayırı dokunmadan yaşayabiliyorsa, çok daha değerli bir şey olan İsa Mesih’i izleyerek Hristiyan olmasında ne kötülük, ne yanlışlık, ne gariplik olabilir?

Gelin, bu saplantıdan vazgeçin… Türkler de hristiyan olabilir ve Hristiyan Türkler vardır. Bunda korkacak hiçbir şey yok! Biz Türk Hristiyanlar ülkemizi çok seviyoruz, devletimizi çok seviyoruz ve her zaman Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıkla yaşıyoruz. Bizi yönetenler için dua ediyoruz. Hem Türkiyede yaşamak, hem de bir hiristiyan olarak yaşayabilmekten başka hiçbir siyasi emelimiz ve amacımız yok.. Gelin, bizi de kendiniz gibi görün.. Çünkü bizler sizi kendimiz gibi görüyoruz!

‘Türkiye Cumhurriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan HERKES TÜRKTÜR!’ Siz ne kadar türkseniz, biz de o kadar türküz!

Gagauz türkleri ve Karaman türkleri tarihte hristiyan ortodoks olarak günümüze kadar gelmiş, ve hiçbir zaman müslüman olmamış türk boylarından birkaçıdır.

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

merhaba
    Paylaşım için teşekkürler kardeşim.
    Yüzyıllardır toplumumuzda savunulan bir tez var,derlerki Türkler doğuştan müslümandır diye.
    Buna katılıyorum;Çünkü biz,bizden önceki kuşak ve ondan öncekiler doğarken bir dayatma ve toplumsal baskı sonucu müslüman olmaya zorlanmışız.Derler ki,Türklerin karakterine en uygun din islamdır.Bu akla ve izana ne kadar uygundur?.
    Bu millet birçok kötü alışkanlığı tarihten bugüne kadar kadar hep islamın merkezi ışığı denilen arap aleminden öğrenmiştir.Ayrıca biz Türkler toplum olarak islam ülkeleri ile sadece din ekseninde buluşabiliyoruz,oda dayatmalarla oluyor.Aklı başında her Türk rahat olsa baskılar ve toplum psikolojisini aşsa eminim Türkiye’de İsa Mesih’in yolundan gidenler çoğunlukta olur.
    Bırakın Türk milletini bence tüm toplumlara en uygun en doğru yol Rab’bimiz İsa Mesih’in yoludur.
    Ayrıca ben hristiyanım diye kimse benim Türklüğümü sorgulayamaz.Ben bu ülkede çalışan,üreten vergisini ödeyen kaçak elektrik kullanmayan devletini dolandırmayan ve ayrıca hristiyan bir TÜRKÜM.
    Ve ben onlardan belki daha iyi Türk ve daha iyi inanlıyım bununlada gurur duyuyorum.
    Rab’bin lütfu sizlerle olsun.

Anonim
    Pasif

Degerli Evangelist,

Yazdiginiz yazi Turk Hristiyanlari o kadar iyi anlatmisti, Ellerinize ve yureginize saglik,

Dediginiz gibi, Biz ulkemize 2 defa bagliyiz,
    1- Elimizdeki tanrinin sozu KESINLIKLE BAGLI BULUNDUGUNUZ YONETIMLERE BOYUN EGIN, CUNKU TANRIDAN ATANMAYAN YONETIM YOKTUR diyerek, Bizi ulkemiz icin, yoneticelerimiz icin (Cumhurbaskanimiz, Basbakanimiz, Bakanlarimiz, Valilerimiz, Askerimiz; Emniyetimiz, Belediye baskanlarimiz ……..) dua ediyoruz, onlara saglik esenlik ve bereket vermesi icin….

2- Turkuz, Turk olmaktan onur duyuyoruz, Ataturk ilke ve inkilaplarina bagli, yasalara uyan, ulkesini seven insanlariz.

Anonim
    Pasif

Sayın evangelist, korintliler ve orhanant; söylemlerinize katılmamanın olanağı yok. Yalnız bir şey de ben eklemek istiyorum: Eğer vezir Tonyokuk, Türk hakanını düşüncesinden vazgeçirmeyip budizm kabul edilseydi ki; o zaman da, “budist olmayan türk değildir” mi denecekti ? İroni gibi ama; esasında tam bir trajedi yaşananlar !… Dram da denebilir…

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !suda

Anonim
    Pasif

İyi geceler,

Orta Asya’da Azerbaycan ile İran arasında Hazar Türkleri vardır ve ortodoksdırlar. Yine Orta Asya’da Yakut Türkleri vardır. Yakutistan’da ortodoks, şaman ve yahudiler yaşarlar.
    Yine Orta Asya’da Kazakistan’da, başta Çimkent olmak üzere Almatı ve Astana’da çok yoğun bir hristiyan nüfus vardır. Kafkasya’nın güneyinde Kırım, Azak, güneydoğusunda Abhazlar ve Tuva Türkleri vardır. Genellikle Doğu bloku ülkeleri olduğu için de ortodoksluğun etkisinde kalmışlardır. Ancak son zamanlarda özellikle Almatı ve Astana’da protestanlık daha aktiftir. Ama neticede bahsettiğim yerlerdeki hristiyan toplumlar Rab’bimiz İsa Mesih’in yolundadır. Bu inanış ve tavırları da kesinlikle Türklüklerinden hiç bir şey eksiltmemiştir. Aksine Rab’de daha çok şereflenmişlerdir.

Saygılarımla iyi geceler dilerim.

Anonim
    Pasif

merhaba
    Kardeşlerim Türkiye dışında yaşayan Ayrı bir devleti olan ve Türk olan hristiyanlar hakkında detaylı ve geniş bilgiyi Yakup AYGİL’in Turanlı Hristiyanlar adlı kitabında bulabilirsiniz.İncelemenizi tavsiye ederim.
    Rab’bin lütfu sizlerle olsun.iyi geceler.

Armagan
    Anahtar yönetici

(Bu yazı http://www.kolnkilisesi.com sitesinin Konuk Defteri’nden alınmıştır.. )

Saturday March 29, 2008 1:11:32 PM

My message: Hristiyan olan ve Hristiyanlıgı seçen bir Türk olarak ülkemi ve milletimi çok seviyorum. Bir savaş durumunda hiç tereddütsüz ülkem Türkiye için savaşır gerekirse ölürüm de. Eğer milletimin varlığı tehlike altındaysa milletim ve ülkemin Cumhuriyetin ve Demokrasinin devamı için hayatımı seve seve veririm.
    Ama ben bir TÜRK üm ve Orta ASYADAN çıkarken Atalarımın hiç biri BESMELE ile çıkmadı! Dini Milletle birleştiren milletler ancak çok çaresiz Arap sömürgeleridir. Ben TÜRKÜM ve MÜSLÜMAN DEĞİLİM. Ben Türküm ve İsa Mesih’e inanıyorum.

Anonim
    Pasif

Bu konu bence çokta üzerinde durulmasına gerek görmediğim bir konu ancak nedense ülkemizde Türk=Müslüman gibi saçma bir düşünce var.

Anonim
    Pasif

fazla söze gerek kalmamış bu yazılanlardan sonra.evet türküz inancımız ne olursa olsun.ne ishakın soyundan israilliyim nede ismailin soyundan arabım. ben türküm.

Anonim
    Pasif

Evet sayın izmirligizem, hepimiz türküz. Devletimize , bayrağımıza, bizi yönetenlere saygılı ve itaatkarız. Ama benim söyleyeceğim bir başka nokta var: “Bütün insanların soyu, Nuh’un soyundan geliyor. ” dersek; yalnış bir ifade mi olur ?

Söz, Mesih’ti; O, Hak’tı.
    Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansan neye yarar ? isasiyahbeyaz

Anonim
    Pasif

yoo hAYIR fırat abi yalnış olmaz tam tersine dediğin gibi nuhun soyundayız hepimiz.peki fırat abi hepimiz bir babadan geldiysek bu yaşananlar nedir söyleyin.kimi insanlar açlıktan sefaletten ölüyor afrikada. kimi insanlarda biz de dahil yediğimiz önümüzde yemediğimiz ardımızda bumu insanlık?fırat abi.savaşlar kan göz yaşı bitmiycekmi?bu işler inanç meselesi değil fırat abi rusya masum sivilleri bombaladı o insanları izleyince ağlamaktan kendimi alamdım nedir bu insanların suçu?yıllardır israil filistin birbirini kırıyor. bunların ikiside ibarihimin çocukları değilmi?aslında olay ne biliyormusun abi türkler elini hangi bölgeden çektiyse o bölge huzur bulamadı bi daha. al kafkaslar balkanlar ve orta doğu.ama osmanlı bunları çok adaletli bir şekilde yönetiyordu.asırlar önce yahudileride kurtardı türk milleti. yalnışmıyım abi türklerin adaleti bi başka

Anonim
    Pasif

Sayın izmirligizem; yazınız için teşekkür ederim.Ama sizin düşüncelerinize katılmam olanaksız. Neden ? derseniz. İnsan, günahlı bir yapıya sahiptir. Kayin ve Habil, olayında da bunu görmek mümkündür. Sonuç, cinayet ve ölüm. Rab’bi dışlayan insan ya da topluluklar; dünyasal egemenlik için mücadele ettikçe ; şeytanı sevindirmektedir. Dünyadaki vahşeti izledikçe ben de üzülüyorum. Ama bu olaylar; Tanrı’nın istediği şeyler değildir. İkincisi bir yanılgınız var. Osmanlı da o kadar rahat değildi. Bu konuda daha derin bir araştırma yapmanızı öneririm. Size bu konuda, bir iki örnek kitap vereyim. Tabi ki bunlar örnek: ” Osmanlı İmparatorluğu Tarihi ( 2.cilt )”, ” Yüzyılların Gerçeği ve Mirası ( 4 cilt )” kitapları, yazarı; Server Tanilli. Osmanlı, topraklarında her başkaldırılarda, savaş ilan etmiştir. Tabi ki, Türklerin adaletli davranışları da var. Rab, sizi bereketlesin. :elsalla: :elsalla: :elsalla:

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;9197 wrote:
    yoo hAYIR fırat abi yalnış olmaz tam tersine dediğin gibi nuhun soyundayız hepimiz.peki fırat abi hepimiz bir babadan geldiysek bu yaşananlar nedir söyleyin.kimi insanlar açlıktan sefaletten ölüyor afrikada. kimi insanlarda biz de dahil yediğimiz önümüzde yemediğimiz ardımızda bumu insanlık?fırat abi.savaşlar kan göz yaşı bitmiycekmi?bu işler inanç meselesi değil fırat abi rusya masum sivilleri bombaladı o insanları izleyince ağlamaktan kendimi alamdım nedir bu insanların suçu?yıllardır israil filistin birbirini kırıyor. bunların ikiside ibarihimin çocukları değilmi?aslında olay ne biliyormusun abi türkler elini hangi bölgeden çektiyse o bölge huzur bulamadı bi daha. al kafkaslar balkanlar ve orta doğu.ama osmanlı bunları çok adaletli bir şekilde yönetiyordu.asırlar önce yahudileride kurtardı türk milleti. yalnışmıyım abi türklerin adaleti bi başka

Sevgili izmirligizem, sizin de belirttiğiniz gibi hepimiz adem soyundan gelmemize rağmen bu anlaşmazlıkları, savaşları, insan öldürmelerini anlayabilmek ve kabul edebilmek mümkün değildir. Bütün bu kötü şeyler hepimizin adem soyundan geldiğimizi unutmamızdan kaynaklanır ve ciddi anlamda bu utanılacak bir şeydir.

Rusya hakkındaki görüşlerinize de katılıyorum. Solcu bir kimliğe sahip olmama rağmen hayatımın hiç bir evresinde Rusya’yı savunmadım ve yaptıklarını tasfip etmedim. O adamarın yüzünden solcuların adı dinsiz-imansıza ve fahşiye çıkmıştır ki buda kabul edilebilecek birşey değildir.

Konu İsrail, Filistin’e gelince… İşte bu konu hakkında net bir şey söylemek imkansızdır. Çünkü herşey bir muammadır. Dünyevi şartlarda kim haklıdır, kim haksızdır bunu çözebilmek bir imkansızlıktır. Baktığımız zaman, dünyanın oluşumunda bu gün İsrail ve Filistin topraklarını Rab İsrailoğullarına vermiştir. Günler geçmiştir ve o topraklar Filistin’in olmuştur. Daha sonra da, II.Dünya Savaşı sona erdiğinde, Hitler’in yapmış olduğu vahşet öne sürülerek, Yahudiler’in bir devleti olmasına karar verilmiştir ve o Topraklar Filistin’den alınıp İsrail’e verilmiştir. Dolayısıyla, dünyevi şartlalrda bu topraklar benimdir diyen her iki grupta haklıdır ve bir o kadar her iki grupta haksızdır.

Osmanlıya gelince… Detaylara inmek istemiyorum (zaten detaylara inecek kadar bilgi sahibi de değilim) ama Osmanlı devleti himayesinde ve imparatorluk çatısı altında bir çok din bir çok ırk kardeşçe bir arada yaşayabilmekteydi ve bu da gerçekten onur duyulması gereken tarihi bir gerçekliktir.

Anonim
    Pasif
    fırat çölgeçen;9203 wrote:
    Sayın izmirligizem; yazınız için teşekkür ederim.Ama sizin düşüncelerinize katılmam olanaksız. Neden ? derseniz. İnsan, günahlı bir yapıya sahiptir. Kayin ve Habil, olayında da bunu görmek mümkündür. Sonuç, cinayet ve ölüm. Rab’bi dışlayan insan ya da topluluklar; dünyasal egemenlik için mücadele ettikçe ; şeytanı sevindirmektedir. Dünyadaki vahşeti izledikçe ben de üzülüyorum. Ama bu olaylar; Tanrı’nın istediği şeyler değildir. İkincisi bir yanılgınız var. Osmanlı da o kadar rahat değildi. Bu konuda daha derin bir araştırma yapmanızı öneririm. Size bu konuda, bir iki örnek kitap vereyim. Tabi ki bunlar örnek: ” Osmanlı İmparatorluğu Tarihi ( 2.cilt )”, ” Yüzyılların Gerçeği ve Mirası ( 4 cilt )” kitapları, yazarı; Server Tanilli. Osmanlı, topraklarında her başkaldırılarda, savaş ilan etmiştir. Tabi ki, Türklerin adaletli davranışları da var. Rab, sizi bereketlesin. :elsalla: :elsalla: :elsalla:

Fırat Abi Osmanlı’nın her baş kaldırana savaş ilan ettiği bir gerçektir; ama o günün şartları da buydu.

Yani o günün şartlarında, belli bir güce sahip olupta, baş kaldıranlara savaş açmayan herhangi bir devlet varmıydı? Yada devlet sorunlarının çözümünde savaşmaktan ve kaba kuvvetten önce dostluk ve sevgiyi tercih eden bir dünya görüşü mü vardı? Bence yoktu… Dolayısıyla Osmanlı o günün dünya görüşünü kendi bünyesinde de yaşamıştı…

Peki bu dünya görüşünü severmiyim? Elbette ki sevmem. Sebeb ne olursa olsun, savaşı nasıl destekleyebiliriz? Ama o günün şartlarının da bu olduğu bir gerçektir. O günün şartlarında dünya da var olmayan bir felsefeyi “Osmanlıda neden yoktu?” diye eleştirmek bence oldukça taraflı bir tutum olur ve haksızlık etmiş oluruz.

Anonim
    Pasif

Sayın burç, sayın izmirligizem “huzurlu ” ifadesini kullandığı için ben öyle bir açıklama yaptım.Zira, silahla hiçbir yerde huzur sağlanamaz. Sizin dediklerinize de katılıyorum.

Söz, Mesih’ti; O, Hak’tı.
    Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansan neye yarar ? hac5 isamesihyasiyor

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 22)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.