neden halk arasında hristiyan olmak ayıp? xs

• Bu konu 11 izleyen ve 15 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Okulda arkadaşlarıma hristiyan olduğumu söyledim, ama birkaç kişiden başkası beni anlayışla karşılamadı. Yani neden kendi aralarında yaşayan insanların kendi ırklarından, kendi dinlerinden mi olması lazım? Ben hristiyan olmaktan çok mutluyum ve ayrıca bundan 1 hafta önce çıktığım kıza hristiyan olduğumu söyledim ve beni bıraktı X) saçmalık ya..icon_confused06.gif

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili l3atu_slayer,

Üye bilgilerinden yaşının henüz küçük olduğu anlaşılıyor. Sanırım Türkiye gerçekleriyle yavaş yavaş bir yetişkin olarak yüzleşmeye başlıyorsun herkes gibi.. Zamanla bir çok sorunun yanıtını kendin de bulacaksın.

Ülkemizde verilen eğitim ve öğretim nedeniyle insanlarımız maalesef hristiyan düşmanlığıyla büyüyorlar. Tamam, ülkemizde yabancı turistler hristiyan olabilirler, bu gayet doğal karşılanır. Ama bir türkün hristiyan olması veya bazı durumlarda Türkçe konuşması bile yadırganır. Bu tamamen önyargı sonucudur. Aklı ve beyini çalışan herkes aslında türklerin de hristiyan olabileceklerine düşüncelerinde yer verebilirler ve onları potansiyel hain değil de, tıpkı kendileri gibi birer insan ve bu vatanın vatandaşları olarak görebilir. Olması gereken de zaten budur.

Esenlikler diliyorum

Anonim
    Pasif

bak kardeşim sitede senin ve benim gibi pek çok kişi var Hristiyan oldugunu herkese söylememen gerekiyor söyleyebilirsin ama tepki alırsın tepki almak istemiyorsan herkese söylemeyeceksin burası Türkiye yapacak birşey yok.

Anonim
    Pasif
    l3atu_slayer;13351 wrote:
    Okulda arkadaşlarıma hristiyan olduğumu söyledim, ama birkaç kişiden başkası beni anlayışla karşılamadı. Yani neden kendi aralarında yaşayan insanların kendi ırklarından, kendi dinlerinden mi olması lazım? Ben hristiyan olmaktan çok mutluyum ve ayrıca bundan 1 hafta önce çıktığım kıza hristiyan olduğumu söyledim ve beni bıraktı X) saçmalık ya..icon_confused06.gif

Bir dinden bambaşka bir inanca geçtiğini söylemek her babayiğidin harcı değildir. İsa Mesih’e iman eden bir kişi bunu başkalarına söylerken bunun hesabını da yapmalıdır. Bazıları bunu, kişisel bir karar olduğu için anlayışla karşılayabilir, bazıları da ters tepki gösterebilirler. O’nun adından ötürü insanlar bizden nefret edebilir, düşmanlık besleyebilirler. İsa Mesih, kendisine iman edenlerin kendi adı uğruna aşağılanacaklarını, acı çekeceklerini ve hatta öldürüleceklerini söylemişti.

Her ne olursa olsun, Hristiyan olarak anılmaktan, İsa Mesih’e iman ettiğimizi söylemekten utanmayalım. Tam tersine, O’nun adını yüceltelim, O’na övgü getirelim.

Sevgilerle

Anonim
    Pasif

Benim neyden nasıl tat alacağımı başkası nasıl belirler diye insan kızıyor, kul Yaradanına nasıl istiyorsa o şekilde içinden geldigi gibi inanmalı ve ibadet etmelidir. Bizler anlamını bilmedigimiz bir dilde bizi yaradana yakardık, ama ne dedik? Arabın diliyle birseyler söyledik, ama biz bizi yaradanı duyamadık. Bizi yaradan da bizi duymadı, ama öz kendi dilimizde yakarışlarımızı Tanrı duydu ve bizlerin kalplerine öyle bir sevgi koydu ki, kendi öz sevgisini, biricik sevgili ruhsal Oğlu Mesih İsa nın adını koydu kalplermize ve Tanrı bizleri duydu. Biz de O na sesimizi duyurduk.

Ey Tanrım, bizleri Mesih`in sürüsüne kattığın için teşekkürler sana. Adın kutsal kılınsın yüceler yücesi Rab! Sen bizimlesin herzaman. Bunu iyi günümüzde, kötü günümüzde bizlere esenlik ve sağlık vererek gösteriyorsun. Teşekkürler Tanrım.

Anonim
    Pasif

Gerçeği seçmek ayıp değil.Bazı kendini bilmez insanların söylentileri sadece.

Anonim
    Pasif

Çünkü insan doğası gereği, bilmediği şeylerden korkar. Tabi bu duruma bir de önyargılar eklenince (Yok hristiyanlar 3 tanrıya inanıyomuş, yok kitapları değiştirilmiş gibi alakasız yalanların oluşturduğu önyargılar vb…) ister istemez korkuyorlar. Gerçeği aramak ve öğrenmek zaten çoğu insanın umrunda değil. Biz gerçeği öğrendik ve gerçek bizi özgür kıldı. Ne mutlu bu gerçeği anlayanlara. Hristiyan olduğunuzu söylemek böylesine ‘Hoşgörülü’ bir toplumda gerçekten cesaret işidir. Ben sorulduğunda saklamıyorum, ama durduk yerde de söylemem gerektiğini düşünmüyorum.

Anonim
    Pasif

Merhaba. Ben çogu türkün oldugu gibi müslüman bi ailede doğdum ve büyüdüm. Hala daha müslümanım, ama merak ettiğim, aklımı kurcalayan bişeyler var. Bildiğim kadarıyla dünyaya inen 3 veya 4 tane din var. Neden tek bir din inip herkes ona itaat etmemiş? Farklı görüşler var.. Müslümanlığın yaygın olmasının nedeni en son inen din olması mı? Benim için insanları farklı dinlerde olmaları yüzünden yargılıyamazsınız. Herkes düşüncesinde ve inancında özgürdür. Dogru olan da bu değil midir? Tanrı madem o kadar büyük, neden tek bir dinde insanları toplayamıyor? Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Herkese saygılar….

Anonim
    Pasif

@happychristmas 13362 wrote:

bak kardeşim sitede senin ve benim gibi pek çok kişi var Hristiyan oldugunu herkese söylememen gerekiyor söyleyebilirsin ama tepki alırsın tepki almak istemiyorsan herkese söylemeyeceksin burası Türkiye yapacak birşey yok.

Evet kardeşim doğru diorsun,buraı Türkiye, azınlıkta olabiliriz, Ama binlerceyiz yinede öyle değil mi? İsa döneminde kaç kişiydi inanan, Onlar ne yaptılar ölümü göze aldılar ve bunu bilerek İncili duyurmak için mücadele etmediler mi? Ben sana bu konuda katılmıyorum kusura bakma.. Asla seni kırmak gibi bir niyetim yok… ama kendimce uzun süredir İncil okumaktayım ve değişik kaynaklarıda incelemekteyim. Rab isa olur olmaz her yerde adımı zikretmeyin bana inandığınızı söylemeyin demiyor….bunu ayetlerden açıkca anlayabiliyoruz…

‘’Matta 10-32 İnsanların önünde beni açıkca kabul edene herkesi, bende göklerdeki babamın önünde açıkca kabul edeceğim.33: insnaların önünde beni inkar edeni, bende göklerdeki babamın önünde inkar edeceğim.’’38: Çarmıhını yüklenip ardımdan gelmeyen, bana layık değildir.40: sizi kabul eden beni kabul etmiş olur, beni kabul edende beni göndereni kabul etmiş olur.

Esenlik içinde kal kardeşim.. sevgiyle…

Anonim
    Pasif
    Faxle;13420 wrote:
    Merhaba. Ben çogu türkün oldugu gibi müslüman bi ailede doğdum ve büyüdüm. Hala daha müslümanım, ama merak ettiğim, aklımı kurcalayan bişeyler var. Bildiğim kadarıyla dünyaya inen 3 veya 4 tane din var. Neden tek bir din inip herkes ona itaat etmemiş? Farklı görüşler var.. Müslümanlığın yaygın olmasının nedeni en son inen din olması mı? Benim için insanları farklı dinlerde olmaları yüzünden yargılıyamazsınız. Herkes düşüncesinde ve inancında özgürdür. Dogru olan da bu değil midir? Tanrı madem o kadar büyük, neden tek bir dinde insanları toplayamıyor? Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Herkese saygılar….

Sevgili kardeşim,
    Tanrı istese diye bir şey yok, O istediği için beden alıp bizlerin günahları için yarattığı yeryüzüne bizlrin günahlarını çekmek için geldi.. Ayrıca 4 din diye bir şey… Ne diyor ayetlerinde İsa Rab… Yıkmaya değil Tamamlamaya geldim.. Yani İncil kendisinden önce bildirilen, Tevrat ve Zeburun devamı ve sonudur… Ondan hiç bir söz çıkarılamayacğı gibi eklenemz…

Sevgiyle Kal…

Anonim
    Pasif

Benim ailemde annem hristiyan, babam ise müslüman. Inancimin ne olacağı konusunda kararı bana bıraktılar ve ben kalbimdeki sesi dinleyerek İsa Mesih`in yolundan gitmeye karar verdim. Eğer sadece müslüman bir ailedede doğsaydım yine kalbimdeki sesin bana yolumu göstereceğinden emin olurdum.

Anonim
    Pasif

benim gibi düşünen insanların olması bana umut veriyo ;)

Anonim
    Pasif

Sevgili kardeşim, Tanrı istese diye bir şey yok, o istediği için beden alıp bizlerin günahları için yarattığı yeryüzüne bizlrin günahlarını çekmek için geldi.. Ayrıca 4 din diye bir şey… Nediyor ayetlerinde İsa Rab… Yıkmaya değil Tamamlamaya geldim.. Yani İncil kendisinden önce bildirilen, Tevrat ve Zeburun devamı ve sonudur… Ondan hiç bir söz çıkarılamayacğı gibi eklenemz…Sevgiyle Kal…

Tarih boyunca insanlar ile tanrı arasında hep acayiplikler olmuştur. Kimi güçlüler kırallar kendilerini tanrı ilan etmişlerdir. Kimileride malesef tanriyi insanlaştırarak aramıza almışlardır.

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;13437 wrote:
    Tarih boyunca insanlar ile tanrı arasında hep acayiplikler olmuştur. Kimi güçlüler kırallar kendilerini tanrı ilan etmişlerdir. Kimileride malesef tanriyi insanlaştırarak aramıza almışlardır.

Sayın İzmirligizem,
    ‘Kimileri de maalesef Tanrı’yı insanlaştırarak aramıza almışlardır’ demekle, İsa Mesih’in insan bedeni alıp aramıza gelmesini mi kastediyorsunuz? Siz bunu kendi düşüncelerinize göre değerlendiriyorsunuz. Bu size saçma gelebilir ve buna inanıp inanmamanız sizi bağlar, ama gerçeği değiştirmez.

İsa Mesih beden alarak dünyamıza gelmiş, günahlı insana sonsuz yaşam ve kurtuluş vermek için çarmıh ölümüne kadar gitmiştir. Ölmüş, fakat üç gün sonra görkemle dirilmiştir. Diri olan İsa Mesih bugün, insanları günah bataklığından ve sonsuz yargıdan kurtarıyor, sayısız insanların yaşamlarını değiştiriyor.

Tanrı’nın sizi de kurtarmasını, ruhsal gözlerinizi açmasını ve yaşamınızı değiştirmesini diliyorum.

Sevgiyle kalın

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;13437 wrote:

“Tanrı ile insanlar arasında acayiplikler olmus” derken, tam anlamı ile neden bahsettiğini açıklaman gerekir diye düşünüyorum. Sence Tanrı yarattıkları ile oynar mı?.. Kendisini kral ve Tanrı ilan edenlere gelince… Senin bahsettiğin tiranlardır.. Ben sana güzel bir örnek vereceğim, tabi bana ait değil, benim de başkasından aldığım bir örnek.. Sen can, beden ve ruhtan oluşuyorsun.. Buna itikatin var da.. Tanrı’nın 3 halde görünümü mü sana tuhaf geliyor??… Tanrı insanı kendi suretinde yarattı…. sevgiyle kal…

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 16)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.