Mısır’da Müslüman Kıptilere Hristiyanlığa Dönme Onayı

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24472
  Anonim
  Pasif

  4953855.jpg

  Müslümanlıktan dönmenin yasak olduğu Mısır’da tarihi karar. Mısır Yüksek Mahkemesi, İslam dininden Hristiyanlığa geçen ancak daha sonra fikrini değiştirip tekrar Hristiyan olanların din değiştirme hakkının tanınması gerektiğine hükmetti.

  Sözkonusu dava, Kıpti Hristiyan iken İslamiyet’e geçen ancak daha sonra tekrar eski dinlerine dönen 12 kişinin resmi kimlik belgelerinde Hristiyan ibaresinin yer alması talebi üzerine açılmıştı.

  Davaya müdahil olan insan hakları avukatı Memduh Nahla, “Bu karar, Müslüman olup tekrar eski dinlerine geçmek isteyen yüzlerce Kıpti için ümit kapılarını açtı” diye konuştu. Mısırlı avukat benzeri 450 davanın daha olduğunu, İslam’dan Hristiyanlığa geçmek isteyen ise binlerce kişinin olduğunu kaydetti.

  Mısırlı yetkililer, 12 davacının İslam dinine geçtiklerinde bunu resmi kimlik belgelerine yansıtmış, ancak Hristiyan olduklarında aynı şeyi yapmayı reddetmişlerdi.

  Mısır mahkemeleri şimdiye kadar bu tür davalarda İslam dininden başka bir dine geçilmesine karşı çıkıyordu.

  Fransız yargı sistemini model alan ve genel olarak laik olan Mısır yasaları; din değiştirme, evlilik ve boşanma gibi kişisel durumlarda her cemaatin kendi dinsel kurallarını uygulamasını öngörüyor.

  Mısır İçişleri Bakanlığı şimdi davacıların kimliklerine Hristiyan ibaresi koyacak, ancak İslam’dan döndüklerini de ekleyecek. Bu uygulama da eleştiriliyor.

  Dünkü kararın iki hafta önce Bahai cemaatinin kimliklerde kendi inançlarının yer alması hakkını kazanmasından sonra alınması dikkat çekti.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/820…d=200&sz=40373

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.