Mısır’da Kıpti Hristiyan’lara Yapılan Saldırılar

 • Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27568
  Anonim
  Pasif

  KIPTi HRISTİYAN’LARA YAPILAN SALDIRILAR.

  Mısır’da dün akşam saatlerinde başlayan ve en az 24 kişinin ölümü, 300’e yakın kişinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar, ülkede geniş çaplı bir din çatışması yaşanabileceği tartışmalarını yeniden güçlendirdi.

  Başkent Kahire’nin Maspero bölgesinde dün gece yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili olarak, 40’tan fazla kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin kaçının Müslüman, kaçının Hıristiyan olduğu belirtilmezken, Mısırlı yöneticiler din çatışması konusunda vatandaşları uyardı.

  Zira Mısır’da son yıllarda Kıpti Hıristiyanları hedef alan saldırıların sayısında gözle görülür bir artış oldu. Özellikle bu yıl, yılbaşı gecesi ayini sırasında İskenderiye’de bulunan İki Aziz Kilisesi’ne düzenlenen bombalı saldırı, tansiyonu en üst seviyeye yükseltti.

  Uzmanlar, Kıptileri hedef alan saldırıların büyümesi ve artmasıyla, Mısır’ın Hıristiyanların kıyımıyla sonuçlanacak bir iç savaşın içine sürüklenebileceği uyarısında bulunuyor.

  Mısırlı Kıptiler, Ortadoğu’nun en büyük Hıristiyan topluluklarından birini oluşturuyor. 80 milyon nüfuslu Mısır’ın yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan Kıptilerin çoğunluğu İskenderiye Ortodoks Kıpti Kilisesine bağlı. Geri kalan 800 bin civarında Kıpti ise Katolik ve Protestan mezheplerine mensup.

  İLK UYARI ALLEM’DEN GELDİ
  Mısır güvenlik biriminin 20 yıl boyunca başkanlığını yapan Fuad Allem, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, dün geceki çatışmaların temelindeki sorunlara bir yanıt bulunmazsa, Mısır’ın iç savaşa sürükleneceğini söyledi.

  Allem, “Temeldeki sorunların çözülmesi için ciddi önlemler alınması gerek. Aksi takdirde bu durum bir iç savaşa dönüşebilir” dedi. Allem ayrımcı dini yasaların değiştirilmesi çağrısında bulundu.

  Kabineyi olağanüstü toplantıya çağıran Mısır Başbakanı Essam Şeref ise dün akşam yaptığı konuşmada ülkenin tehlikede olduğunu belirterek, Mısır halkından “tahriklere teslim olmamalarını” istedi.

  EL EZHER DİNİ LİDERLERİ GÖRÜŞMEYE ÇAĞIRDI
  El Ahram gazetesi ise, “güvenlik güçlerinin Kıptilerin düzenlediği barışçıl bir yürüyüşe saldırısı” olarak tanımladığı olayın ardından ülkenin en üst düzey İslami yetkili kurumu El Ezher’in Müslüman ve Hıristiyan liderlere olağanüstü görüşme çağrısı yaptığını bildirdi.

  Habere göre, görüşmeye Mısır’ın Kıpti Kilisesi’nin patriği Papa Üçüncü Şenuda da davet edildi.

  İki Aziz Kilisesi’ne düzenlenen saldırının ardından, El Ezher tarafından başlatılan dinler üstü “Aile Evi” hareketinin çatısı altında yapılacak görüşmede, Müslüman ve Hıristiyan din adamları krizin büyümesini önlemek adına yollar arayacak.

  #36641
  Anonim
  Pasif

  Lütfen kardesler, dualarimizda kisiler düzeyini islemekle beraber, ülkeleri de dualarimiza alalim. O “Herseye Gücü Yeten Rab” dir. Dualarimizda cesur olalim, tüm dünyayi, Rab in egemenligine isteyelim

  #36642
  Anonim
  Pasif

  İyi ki sağduyulu müslümanlar da var. Kıpti kardeşlerimiz çok zor durumda Tanrım onlara yardım et.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.