Müzik..Dans ve İlahi’ler Ayetlerde Varmı..?

• Bu konu 5 izleyen ve 13 yanıt içeriyor.
14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Kutsal Kıtap’ta müzik,dans ve ilahiler ile ilgili ayetler varmı..?
    Evet Kutsal Kıtap’ımızda bu konuyla ilğili gerek Eski ve yeni Antlaşmada bir çok ayet bulunur.
    Bunlar;

“Musa’yla İsrailliler RAB’be şu ezgileri söylediler:
    “Ezgiler sunacağım RAB’be,
    Çünkü yüceldikçe yüceldi;
    Atları’da,atlıları da denize döktü.
    RAB güçüm ve ezgimdir,
    O kurtardı beni,
    O’dur TANRIM,
    Övgüler sunacagım O’na
    Mısırdan Çıkış 15

“Harunun kızkardeşi peyganber Miryam tefini eline aldı.Bütün kadınlar teflerle,,oynayarak onu izlediler.”
    Mısırdan Çıkış 15:21

“Musa bir ilahi yaqzdı ve onu İsrail oğullarına öğretti.”
    Yasanın Tekrarı 31:19.20

“Davut RAB’bin önünde bütün kuvveti ile raksediyordu.”
    2 Samuel 6:14

“”Ey bütün uluslar,el çırpın
    Sevinç çığlıkları atın TANRI’nın onuruna
    Ezgiler sunun TANRI’ya ezgiler,
    Ezgiler sunun Kralımıza ezgiler.
    Mezmur 47

“Ey bütün dünya,RAB’be,
    Sevinç çığlıkları yükseltın,
    O’na neşeyle kulluk edin,
    Sevinç ezgilleriyle çıkın huzuruna.”
    Mezmur 100

“”Rab’be övgüler sunun,
    RAB’be yeni bir ezgi söyleyin,
    O’nu ezgilerle övün.”
    Mez 149

“RAB’be övgüler sunun,
    Kutsal yerde TANRI’ya övgüler sunun,
    Boru çalarak O’na övgüler sunun,
    Çenkle ve lirle O’na övgüler sunun.”
    Mez 150

“Dövünme’nin vaktı var,ve oynamanın vaktı var.”
    Vaiz 3.4

“İlahi söyledikten sonra dışarı çıkıp Zeytin Dağın’a doğru gittiler.”
    Matta 26:30

“Size kaval çaldık ,oynamadınız.”
    Luka 7:31:35

“Ruhumla İlahi söyleyeceğim,zihnimlede ilahi söyleyeceğim.”
    1 Kor 14:14.15

“Birbirinizi mezmurlarla ,ilahiler,ruhsal ezgiler söyleyin;yürekten RAB’be ezgiler,mezmurlar okuyun.”
    Efesliler 519

“”İlahiler ve ruhsal ezgiler söyleyerek TANRI’ya nağmeler yükseltin.”
    Koleseliler 3:16

“İçinizden biri,Sevinçli mi İlahi söylesin.”
    Yakup 5:13

“O’nun önünde yere kapandılar..Yeni bir ezgi söylüyorlardı.”
    Vahiy 5:8

“”TANRI’nın kulu Musa’nınve Kuzu’nun ezgisini söylüyorlardı.”
    Vahiy 15:2.3

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Bence alkışlayarak, el çırparak ilahiler söylenmesi Kilisedeki ruhani havayı öldürüyor. Bence tapınma uysal ve ağır başlı bir şekilde yapınmalıdır.

Anonim
    Pasif

Kisilerin yürekten sevincleriyle yaptiklari tapinmanin nesi yanlistir ki. Kisi olarak sen durgunlukla tapinabilirsin. Sen disa , insan degerlendirmesine bakarken Rab yüreklere bakiyor. Yürekleri degerlendiriyor. Coskulu ilahi söylemenin agir basli olmamakla hicbir ilgisi yok. Biz böyle tapiniyoruz, memnunuz da . Daha önemlisi Rab bimizin de memnun olduguna eminim. Hamdolsun

Anonim
    Pasif
    Mustifi;18736 wrote:
    Kisilerin yürekten sevincleriyle yaptiklari tapinmanin nesi yanlistir ki. Kisi olarak sen durgunlukla tapinabilirsin. Sen disa , insan degerlendirmesine bakarken Rab yüreklere bakiyor. Yürekleri degerlendiriyor. Coskulu ilahi söylemenin agir basli olmamakla hicbir ilgisi yok. Biz böyle tapiniyoruz, memnunuz da . Daha önemlisi Rab bimizin de memnun olduguna eminim. Hamdolsun

Sevgili Mustifi aynen ben de senin gibi düşünüyorum. El çırparak, alkışlayarak ilahi söylemek ruhsallığı azaltmaz. Çünkü bir kimse Rab ile coşuyorsa neden alkışlayarak ilahi söylemesin? Mezmurlar kitabının pek çok yerinde coşarak, alkışlayarak, el kaldırarak sevinçle ilahi söyleyin diye yazar.

‘Ey sizler, Rab’bin bütün kulları,
    Rab’bin tapınağında gece hizmet edenler,
    O’na övgüler sunun!
    Ellerinizi kutsal yere kaldırıp, Rab’be övgüler sunun!’ (Mezmurlar 134:1-2).

‘Rab’be övgüler sunun! Kutsal yerde Tanrı’ya övgüler sunun!
    Gücünü gösteren göklerde övgüler sunun O’na!
    Övgüler sunun O’na güçlü işleri için!
    Övgüler sunun O’na eşsiz büyüklüğüne yaraşır biçimde!
    Boru çalarak O’na övgüler sunun!
    Cenkle, lirle O’na övgüler sunun!
    Tef ve dansla O’na övgüler sunun!
    Saz ve neyle O’na övgüler sunun!
    Zillerle O’na övgüler sunun!
    Çınlayan zillerle O’na övgüler sunun!
    Bütün canlı varlıkları Rab’be övgüler sunsun!
    Rab’be övgüler sunun!’ (Mezmurlar 150.bölüm).

Anonim
    Pasif

@Mustifi 18736 wrote:

Arkadaşım söylediklerimi çarpıtıp, başka yerlere çekmeyin. Tabi ki Tanrı insanın yüreklerine bakar, benim söylediklerimden aksi bir mana çıkarıyorsanız da art niyetlisiniz demektir.

Benim burada söylediğim şey, Kilisenin kutsal bir mekan olduğu ve bu mekanda ilahilere eşlik eden müziğin farklı olması gerektiğidir. Kusura bakmayın ama el şıklatarak, pop müziği eşliğinde ilahi söylemek beni ruhani bir doyuma ulaştırmıyor. Kendimi konserde gibi hissediyorum. Hatta bazı kiliselerde darbuka çalındığını bile görmüştüm. Oranın kilise olduğunu bilmeyen bir kişi orada olsa herhalde düğün var zanneder.

O yukarıda verilen ayetler ise mecazidir. Orada yazan herşeyi uygulamaya çalışırsak işimiz var. Orada cenkle övün rabbi diyor, ne yapıcaz kilise içinde kılıç kalkanmı oynıyacağız.

Neyse, ben bu şekilde ilahi söylenmesini yanlış buluyorum.Fakat aksini düşnen arkadaşlarada saygı duyuyorum.

Anonim
    Pasif

Kardeş Mustifi,
    Muhammet 06 kardeşe düşünce olarak katılıyorum .

Bunun nedeni ise..çok yakın bir arkadaşımı İmanlı değil Ateist İSA MESİH’i anlattım,bir araya her geldiğimizde konu hep İSA MESİH’ti.

Hristiyanlığa yaklaşımı çok iyi iken,kiliseye gelmek istediğini söyledi.Birgün onu tapınmaya götürdüm.İlahiler başladı.

Arkadaşım çok heyecanlı çünkü merak ediyor.Bizim cemaatten bazı kardeşler zıplama,müziğe göre dans etme gibi şeyler..arkadaşımın yüz ifadesi değişti.ona anlattım..söylediği böyle ibadet olmaz.Birde o gün biri yere boylu boyunca düşüp bayılmazmı başında bir sürü kardeş ..Dua okumalar..anlayın artık..

Kısacası.. yeni gelenler için bence, biraz daha agır olmalı diye düşünüyorum.Çünkü insanlar bilmiyor.Ben bile ilk kilisemde,bu tarz şeyleri hiç görmemiş ,yaşamamışken ,gittiğim ikinci kilise’de tam tersini görünce bayağı garipsemiştim.Alışmam uzun zamanımı almıştı.

Bu çoşkulu tapınmalar.. Örneğin,Kamp larda oluyor.Çok ta güzel oluyor.Çoşku ve Kutsal Ruh’un ortamdaki varlığını hissedebiliyoruz. Özgür ,içten ,çekinmesiz.herkez tüm kardeşler istediği gibi ibadet ediyor.

Ama normal tapınmada, birde mısafir ,meraklılar varsa..açıkçası ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum.

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

Sevgili iman kardeslerim, oncelikle sunu cok iyi biliyorum ki burasi Reform Ilahiyatina gore hazirlanmis bir kurtulus sitesidir ve bende ortodoks’um lakin reformist kardeslerime sunu hatirlatmak isterim. Artik Katolik Kilisesinin bir kismi ( Karizmatik Katolikler ) ‘da Ibadette enstruman kullanmaya basladi, reformist imanlilar gibi ama asil konu bu degil. sahsen benim dusunceme gore muzik ve enstrumanlar her ne kadar Isa Mesih’in ve Havarilerin kullanmadigi ibadetsel yardimcilar olmasa da kullanilabilir, cunku Kutsal Kitap’ta ayetler bunu gosteriyor. Lakin reformist kiliselere baktigimizda bunun mecburiyet olmadigini goruyoruz, bu daha cok Protestan Kiliselerin aktiviteyi ve gorselligi on plana almak icin guzel bir faaliyeti olarak degerlendirilir.

Reform Kiliselerinde daha cok Baptist, Methodist, Adventist ve Karizmatik-Pentokostaller muzigi kullanmakta hatta dans etmekteler. Ama daha agirbasli olan Lutheryen, Kalvinist ve Anglikan Protestanlar genelde sadece piyano yahut org kullaniyorlar ve ibadette dans’in Hristiyan ibadet ritmine uymayacagini soyluyorlar. Yani burada bir ayrilir soz konusu ve her iki kesimde sadece Kutsal Yazilar’i ornek aldigini yazmaktadir. Bu ikili gruplarda olan kardesler buna bakip bir dusunce icine girmeleri gerekir. SAYGILARIMLA

Anonim
    Pasif

Insan egosu icin degil Rab bin yüceligi icin siklayan ellere de calan darbukaya da henüz öyle bir pop müzigi duymadim varsa öyle bir pop müzigine de hamdlar hamdlar olsun. Insan egosu icin degil Rab bin yüceligi icinse…

Anonim
    Pasif

Sevgili Mustifi rumuzlu kardesim aslen onemli olan biz imanlilar icin kilise icinde ve disarisinda yapilan amellerin Kutsal Yazilar ile uyumluluk gostermesidir. Populer kulturun getirdigi ortamlara ayak uydurmak icin bu tur dolayli yorumlar yapmak basta Reform ilahiyatina uyamaz. Muzik kullanmak insanlara psikolojik ve ruhsal olarak besleme imkani verir lakin Rab’be yucelik olmasi icin Rab’bin kelaminin dogrultusunda olmasi gerekir.

Anonim
    Pasif

Insan egosu icin degil Rab bin yüceligi icin siklayan ellere de calan darbukaya da henüz öyle bir pop müzigi duymadim varsa öyle bir pop müzigine de hamdlar hamdlar olsun. Insan egosu icin degil Rab bin yüceligi icinse…

Kardeş Mustifi,

RAB,bi yüceltmede çok seslilik,dabruka,gitar,saz,piyano,flut,org,gibi değişik,müzik araçlarını kullanma İlahileri güzelleştirir,renkli armoni her insanda güzel duygular uyandırır RAB’bi yanında hissettirip çoşturur.

Değişik müzik aracları kullanma,değişik kültürleri bir araya getirip kaynaştırmadır.Kanun,saz ı düşünün.türkü tarzında yöresel söylenen bir ilahi çok sesliliktir.konu bu değildir.
    Konu,
    katır tepmış gibi tepinen,çılgınça hareketlerle el,kol sallayan,kendini yere atıp,abuk subuk hareketler yapan,insanlardır. bakın İnanlı demiyorum “İnsan”kelimesini kullandım.
    Tepir tepir tepinen,kendini kaybetmiş inanlı bir kardeş,Şov yapan biri kilisede devamlı sırıtır.dikkat çeker.dikkati dağıtır.ilahi söyleyi unutturur onu seyretmeye başlarsın..çok mu ilginçtır..yada çok mu Kutsal Ruh’un etkisindedir..orası muamma.?

Cami lere bakın.sukunet vardır.sakınlık vardır.ev toplantılarında bir araya geldiklerinde tapınmaları daha hareketlidir, zikir yapmalarını hepimiz biliyoruz ,daha canlıdır.

Bence her şey, RAB’bin Kutsal’lığına uygun olmaldır.

Şölenler de özel toplantılarda bu tarz hareketler,ya da Dans diyeyim, daha uygundur.çünkü herkez birbirini tanır.arada yabancı yoktur,aynı dil’i konuşuruz.içimizdeki, aynı ruh’tur.

Canın dans etmek istiyorsa,kilise de tepinmicen,gidip evinde tepincen.zıp zıp zıplıyacaksın.
    Canın yerlerde debelenmek istirsa,bunu evinde yapıcan.
    Benim yanımda yapıp benim o gün moreli bozuk RUH’sallığı bitmiş,bir bir Ruh hali ile evime, döndürmeye hiç kimsenin hakkı yok.

Tüm gördüklerim,daha sonraki hafta ,Kiliseye gitmeye olan isteğimi bitiriyor.Çünkü ne esenlik kalıyor..ne de başka bişey.İlahileri de söyleyemiyorum,çünkü dikkat dağılmış,göz o abuk subuk hareketleri yapana takılıp kalmış.dudaklarım kapanmış.bende çıt yok ,,ilahi nın tını’sı da uçup gitmiş.

Nerde o pazar almaya geldiğim Bereket..?

Kutsal kıtap derki;

Sonuç olarak,ne yer ne içerseniz,ne yeparsanız,her şeyi TANRI’nın yüceliği için yapın.Yahudiler’in Greklerin ya da topluluğun tökezleyip düşmesine neden olmayın.”
    1 Korintlıler10:31

Esenlikle.

Anonim
    Pasif

@Saba 18752 wrote:

katır tepmış gibi tepinen,çılgınça hareketlerle el,kol sallayan,kendini yere atıp,abuk subuk hareketler yapan,insanlardır. bakın İnanlı demiyorum

Laflarına dikkat et. Eğer burada hatalı bulduğumuz şeyleri eleştiriyorsak edebimizle yapıyoruz bunu. Senin gibi terbiyesizlik yapmıyoruz. Haddini bil!

Ben yanlış gördüğümü şeyleri iyi niyetle eleştirebilirim ama senin gibi bu iyi niyeti suistimal ederek, bu şekilde ibadet eden protestan kardeşlerime saldırmanada izin vermem.

Anonim
    Pasif

Hepimizin ortak kanisi olduguna inandigim su cizgide konuyu netlestirmek istiyorum: Insan benliginden, egosundan olan veya insan benligine, egosuna hitap eden seylerin ibadethane veya ibadetle bir ilgisi bulunmamaktadir. Konuya muhatap olan seyler, durumlar tek tek karsilasildikca degerlendirmeleri yapilmali, sürcme nedeni olmalarina izin verilmemelidir

Anonim
    Pasif

Hepimizin ortak kanisi olduguna inandigim su cizgide konuyu netlestirmek istiyorum: Insan benliginden, egosundan olan veya insan benligine, egosuna hitap eden seylerin ibadethane veya ibadetle bir ilgisi bulunmamaktadir. Konuya muhatap olan seyler, durumlar tek tek karsilasildikca degerlendirmeleri yapilmali, sürcme nedeni olmalarina izin verilmemelidir.

Sevgili Mustifi;
    Bu yukarda yazdıklarının tümüne katılıyorum.Yanlız burda bir durum söz konusu.
    Taşkınlığı yapan, zıplayan,kendinden geçer gibi anormal davranış içine girmiş ve dikkat dağıtan kardeşleri uyardığınız an..hemen sizi suçlamaya başlar ve derlerki “yargılamıyacaksın”yada sizin onu kıskandığınızı belirtir ,tavır alırlar. Veya küser kiliseyi bırakırlar..
    hadi gel çık işin içinden..?(uyarı yapamıyorsun çoğu kez)

Biz uyardığımızda, bu her nedense kardeşlere batar.En doğrusu bence Her kilise de, Duyuru panoları vardır ya.. oraya bir yazı asılmalı ve Tapınma ile ilğili bazı konularda cemaat’ını uyarmalıdır.(Yazı’da)
    Kilise, bunu yaparsa bu kuralları her kez bilir ve ona göre davranır.

Çünkü kuzular çobanlarını dinler.ve itiraz etmezler ve kardeşlerde birbirine tavır almaz,kırgınlıklar,suçlamalar olmaz,kimse Kiliseyi de terk etmez, problemler çözülür.

Senin gibi bilinçli, duyarlı ve RAB,bin gerçeğini, yakalamış tüm kardeşlerimi RAB bereketlesin.

Not:
    (Şuda bilinmeli,İlahiler de ellerini Dua eder gibi havaya kaldırma yı bende yapıyorum,ben buna karşı değilim.)

Anonim
    Pasif

Kiliselerimizde yöneticilerimiz Pastör ve ihtiyar heyetidir. Gördügümüz yanlisliklari onlara iletmeli onlarin gerekli müdahaleyi yapmasini dilemeliyiz. Konu onlarca degerlendirilip, gerekiyorsa ilgili kardesimizle kalbini kirmaksizin bu konuyu görüsebilirler. Problem ilk asamada yönetici bir kisi ve imanli arasinda görüsülmeli, elestiriye muhatap kisinin herkesin önünde incinecegi, isin icine gururun girecegi göz önünde bulundurulmali. Hasasiyetle davranip özelde, doslukla konusulmalidir. Saba kardesim, su yargilamayacaksin sözünün tam anlasilmasi lazim: Yanlis olan birseyi söyledigimizde karsimizdakini yargilamiyoruz ki. Örnegin ben herzaman bira icip kiliseye gelen biri olayim. Bunun yanlis oldugunu söylediginde beni yargilamis olmazsin. Öyle saniyorum ki bana SEN AYYASSIN ALKOLIKSIN dediginde yalniz yargilamis olursun. Yanlis olan durumu konustugumuzda karsimizdakine kötü bir etiket vermiyoruz. ona degismeyecek bir yargida bulunmuyoruz. iyiye dogruya degisime acik bir degerlendirme ki karsimizdaki kisinin ne adi ne kisiligi söz konusu söz konusu olan. Hepimiz icin gecerli olanin degerlendirmesi. Yargilama sen susun demekle oluyor. Yanlislik yerine kisi konuyor, adi verildiginden tövbe kapisi da kapali oluyor, kisi adini almis niye degissin ki…

14 yazı görüntüleniyor - 1 ile 14 arası (toplam 14)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.