• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26432
  Anonim
  Pasif

  Artık ne Yahudi ne Grek,ne köle ne de özgür,ne erkek ne dişi ayrımı var.Hepiniz Mesih Isa’da birsiniz. Galatyalılar 3,28


  Etiyopyalı Vezir,Tarsus’lu Saul ve Romalı Yüzbaşı Kornelius bizlere Elçilerin Işleri bölümünde (8,9, 10) Tanrı’nın merhametinin bütün insanlara nasıl eşit bir şekilde verildigini gösteriyor.Orda enteresan olan paralel ve karşı noktalar var.

  1.Bu üç insan da dogru ve erdemli insanlardı yine de kaybolmuş ve kurtarılmaya muhtaç insanlardı.

  2.Üçüne de özel bir yolla ulaşıldı.Tanri Söz’ünü yayan olmazsa,nasıl duyacaklar? (Romalılar 10,14) Gerçekten de kendini günahkar olarak gören insanlara Yaşam Sözleri’ni ulastırmak büyük bir ayrıcalıktır.

  3.Bu üç kişilik bir nevi tüm dünyayı temsil ediyor.Etiyopyalı koyu derili ve Nuh’un oglu Ham’dan,Saul bir Yahudi ve Nuh’un Oglu Sam’dan ve Kornelius’da diger milletlerden yani Nuh’un diger oglu Yafet’ten geliyordu.

  4.Bu üç kişilikten biri Politikacıydı(Kraliçe Kandaki’nin veziri yani bugünün şartlarında maliye bakanı diyebiliriz)digeri büyük bir Teolog sonuncusu da bir asker sınıfındaydı.Müjde’yi bu üç sınıfa ulastırmak normalde en zor işlerden biridir.

  5.Bir tanesi eve gitmek üzere yoldaydı,digeri ise evden çıkmıstı üçüncüsü ise evdeydi.

  6.Bir tanesi esenlik arıyordu ve esenlige ulaşmadan dönmüştü,ikincisi başkalarının esenligini bozmak üzere yoldaydı,üçüncüsü ise esenlige kavuşmak için çabalıyordu.

  Ayni durumlara bugün de sıkça rastlıyoruz.Birçokları Etiyopyalı gibi kurtarılmak istiyorlar ama nasıl olacagını bilmiyorlar,daha başkaları ise Saul gibi kendi ihtiyaçları için kördürler ve dinsel yollardan kendi dogruluklarına güvenirler.Bazılarına ise sadece Müjde’yi bildirmek gerekir ve bunlar çabucak inanıp iman ederler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.