Mucizeler

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25675
  Anonim
  Pasif

  Tanrı’nın varlığını kabuleden kişi, mucizeleri de kabul etmek zorundadır. Tanrı varsa mucizeler olanaklıdır çünkü Tanrı dünyayı yaratabiliyorsa, bu gücü varsa ona müdahele etme gücü de vardır.

  “Avram doksan dokuz yaşındayken RAB ona görünerek, “Ben Her Şeye Gücü Yeten Tanrı`yım” dedi, “Benim yolumda yürü, kusursuz ol.”(Yaratılış 17:1)

  “Her Şeye Gücü Yeten Rab diyor ki, “Size Baba olacağım, Siz de oğullarım, kızlarım olacaksınız.”
  (2. Korintliler 6:18)

  Dünyada gerçekleşen mucizeler, Tanrı’nın özel eylemleridir. Kutsal Kitaptan mucizeleri çıkardığımızda geriye inanç anlamında hiçbir şeyin kalmayacağını görürüz.

  Mucizelerin doğa üstü olması; doğa kanunlarının çiğnenmesi anlamına gelmez. Doğa dışarıya kapalı bir sistem değildir ve bu özelliği ile işleyişine olağandışı bazı unsurların (Tanrı’nın müdahelesi) katılması olasıdır.

  Mucizelerin bir özelliği de aniden gerçekleşmesidir. Belli bir zaman dilimine ya da sürece gereksinim duyulmadan aniden gerçekleşir.

  Tanrısal mucizeler her zaman başarıyla sonuçlanmıştır. Mucizeler Tanrı’nın amaçlarıyla ve istemleriyle uyum içindedir. Bu şu anlamada gelir ki Tanrı’nın yazılı sözüyle, gerçekleştirdiği mucizeler uyum içindedir. Tanrı mucizelerini, esinlemenin kendisine ait olduğunun bir işareti olarak algılanmasını ister. Peygamberlerin ve Elçilerin söylediklerinin onaylanması için mucizeleri kullanır.

  “Musa elini denizin üzerine uzattı. RAB bütün gece güçlü doğu rüzgarıyla suları geri itti, denizi karaya çevirdi. Sular ikiye bölündü,” (Mısırdan Çıkış 14:21).

  Petrus, “Bende altın ve gümüş yok, ama bende olanı sana veriyorum” dedi. “Nasıralı İsa Mesih`in adıyla, yürü!”Sonra onu sağ elinden kavrayıp kaldırdı. Adamın ayakları ve bilekleri o anda sapasağlam oldu.”(El.İş.3:6-7).

  Kutsal Kitapta okuduğumuz mucizeler sadece Tanrı’yı yüceltir. İyi olan Tanrı’nın mucizeleri de iyidir ve sadece iyiliğe teşvik eder

  Tadın da görün, RAB ne iyidir, Ne mutlu O`na sığınan adama!” (Mezmurlar 34:8).

  Mucizeler :
  -Tanrı’nın denetiminde gerçeleşir.
  -Tanrı’nın iradesiyle gerçekleşir.
  -Doğal olarak yinelinemez.
  -Aldatma ve sihir içermez.
  -Doğada oluşur.
  -Doğaya uyumludur.
  -Olağandışıdır.

  “Yeşu halka, “Kendinizi kutsayın” dedi, “Çünkü RAB yarın aranızda mucizeler yaratacak.” (Yeşu 3:5)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.