Misyonerliğe Tepkiye Eleştırı

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Misyonerliğe Tepkiye Eleştiri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Malatya’da “Küreselleşme Sürecinde Türkiye” konulu bir konferans verdi. Bakan Çelik, konferansta, ” Dışımızda olup bitenler karşısında, milliyetçilik ve ulusalcılık kaygıları ile eğer içe kapanırsak, ipek böceğinin yaptığını yapmış oluruz. İpek böceği biliyorsunuz, etrafını koza gibi örer, örer ve sonunda içinde haşlanıp ölür”dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, çeşitli açılış ve toplantılar için gittiği Malatya’da “Küreselleşme Sürecinde Türkiye” konulu bir konferans verdi.

Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta konuşan Bakan Çelik, “Türkiye, küreselleşme sürecinde sürüklenen, yönetilen, yönlendirilen, pasif bir nesnesi mi olacak, yoksa biz yöneten ve yönlendiren iradenin bir parçası mı olacağız? Bu soruyu kendimize sormamız lazım” dedi.

Türkiye’nin milliyetçilik ve ulusalcılık kaygıları ile içe kapanmaması gerektiğine işaret eden Bakan Çelik, “Dışımızda olup bitenler karşısında, milliyetçilik ve ulusalcılık kaygıları ile eğer içe kapanırsak, ipek böceğinin yaptığını yapmış oluruz. İpek böceği biliyorsunuz, etrafını koza gibi örer, örer ve sonunda içinde haşlanıp ölür. Biz eğer kozamızın içerisinde ölmeye talipsek sözüm yoktur” diye konuştu.

Bakan Çelik, Avrupa Birliği ile ilgili eleştirilere de tepki göstererek, Efendim ‘Biz Avrupa Birliği’ni reddediyoruz. Biz Avrupa Birliği’ne girersek, biz milli benliğimizi yitiririz.’ Ben şimdi bunu çok garipsiyorum. Avrupa Birliği’nin şuanda 27 üyesi var. Avrupa Birliği’ne girip de milli benliğini yitiren bir devlet var mı? Hayır.27 ülkeden bir tanesi de milli benliğini yitirmemiştir, böyle bir zorlama da söz konusu değildir. Peki, ‘Biz Avrupa Birliği’ne girersek, bizim dinimiz elden gider. Avrupa Birliği’ne gireceğiz diye burada kiliselere müsaade ediyoruz. Geliyorlar, kilise açıyorlar, kiliselerini tamir ediyorlar. Bunlar bizim için felakettir’ diyenler var. Bakın bu tip meselelerde, eğer empati yapmazsanız, yanlış sonuçlara varırsınız. Nedir empati? Siz Avrupa’da 5 bin adet cami olduğunu biliyor musunuz? Bu 5 bin adet caminin de 4 bin 800’ünün de neredeyse Türkler tarafından açıldığını biliyormusunuz?” ifadelerini kaydetti.
    Misyonerlik faaliyetleri ile ilgili de konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, şunları söyledi:

“Bir insanın çaresizliğinden, maddi sefaletinden yararlanarak, bunu fırsat bilerek, maddi menfaat karşılığında onu din değiştirmeye zorlarsanız veya teşvik ederseniz bu tek kelime ile iğrençtir. Hepimizin buna karşı çıkması lazım. Ama ben gideceğim, Almanya’da dinimi anlatacağım. Türkiye’deki bütün İslami cemaatler gidecekler, Almanya’da, Avrupa ülkelerinde kendilerine mekanlar oluşturacaklar. Hem kendi mensuplarına hem de Avrupa’daki insanlara dinlerini anlatacaklar, ya da kendi düşüncelerini, ideolojilerini anlatacaklar ama Avrupa’dan gelip burada 2 tane İncil dağıtınca, o zaman din elden gidecek, misyonerler başını almış yürümüş olacaklar. Şimdi bu sizce doğru bir yaklaşım mı? İşte empati yapmamız lazım.”
    Dış dünya ile yozlaşmadan uzlaşılabileceğini söyleyen Bakan Çelik, “Kendimizi dış dünyaya kaptırıp, milli benliğimizden vazgeçmek, yozlaşmaktır. Yozlaşmadan uzlaşmak zorundayız. Yabancı kültürlerle, dünya ile yozlaşmadan uzlaşmak zorundayız” dedi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.