• Bu konu 5 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25796
  Anonim
  Pasif

  Ertuğrul Özkök / Hürriyet

  “TANSU, o düğün davetiyesini önüme koyduğu sırada başka şeylerle meşguldüm.

  “Michelle evleniyormuş” dedi.

  Yaşımdakilerin çoğunun vereceği tepkiyi verdim:

  “O evlenecek yaşa geldi mi?”

  “30’unu çoktan geçti” diye cevap verdi.

  Yaşlanmak böyle bir şeydir işte, tanıdığın çocukların büyüyüp evlenme yaşına geldiğine hiçbir zaman inanamazsın.

  Oysa 28 yıl geçmiş.

  Onu ilk gördüğümde 12 Eylül günleriydi.

  Babası, Ankara’da görevli önemli bir diplomattı.

  …….

  Tansu’ya baktım, “Michelle’in düğününe mutlaka gidelim” dedim.

  “Kimle evleniyor baktın mı?” diye sordu.

  * * *

  Michelle’in isminin yanında bir kadın ismi vardı.

  Tansu’ya döndüm, o da bana bakıyordu.

  Dikkat ettim, ikimiz de yüz hatlarımızı değiştirmemeye çalışıyorduk.

  Sessizliği bozan ben oldum.

  “Michelle lezbiyen miydi?”

  “Bilmiyorum” dedi.

  Yanlış hatırlamıyorsam, daha önce erkek arkadaşları olmuştu.

  Tekrar birbirimize baktık.

  “Michelle’in düğününe mutlaka gidelim” diye tekrarladım.

  “Evet gidelim” dedi.

  * * *

  Ama gidemedik.

  Tam o tarihte çok önemli bir işimiz çıktı.

  Figen gitti ve düğünün ayrıntılarını ondan dinledik.

  Düğün, Paris’te bu tür evliliklere izin veren küçük bir kilisede yapılmış.

  Bütün aile oradaymış.

  “Michelle her zamanki gibi çok güzeldi” dedi.

  Önceleri hiç lezbiyen arzuları yokmuş.

  Bir gün bir yerde karşılaşmışlar ve ilk görüşte aşk olmuş.

  Geçenlerde İstanbul’a geldiler.

  Çok mutlular.

  * * *

  ….

  Arkadaşlar!
  -Hangi kilise bu tür evliliklere izin veriyor? Bu kilise yetkilileri, bu tür sapkınlıkları yargılayan incil ayetlerini nasıl yorumluyorlar?

  -Sizin de saygın ve çağdaş gördüğünüz bu sayın yazarlar, eşcinselliği ve bu tür evlilikleri ”cici” göstererek ne yapmak istiyorlar?

  #31661
  Anonim
  Pasif

  Merhaba sevgili abdulkadir,

  Oncelikle sorulariniza cevap vermek istiyorum,

  Bu Kiliserelerin hangi kiliseler oldugunu bilmiyoruz, Ancak Boyle kiliseCIKler oldugunu basindan duyuyoruz, ve onlarin sadece Ismen kilise oldugunu biliyoruz, Cunku sizin de yazinizda belirttiginiz gibi Kutsal Kitap boyle igrenc bir olayi onaylamaz.

  Bu yazarlarin ne yapmaya calistigini ben bilmiyorum ancak yaziyi okudugumda bunu cici gostermek yerine, sanki Elestirir ve olagan disi bir olay gibi gordukleri izlenimi rfindim.

  Ama sizin aslinda ne demek istediginizi anliyorum, Artik bu igrencliklerin komik ve enteresan bir olay gibi anlatilmasini yadirgiyorsunuz ve malesef ben de ve bircok imanli da oyle dusundugunden eminim, ancak Son gunler yaklasirken Boyle seytan ayartisina dusmus insanlar cogalacak ve bu igrenclikler articaktir, bu tum dunyada malesef vardir,

  Yasadigimiz ulkede Musluman arkadaslarimiz cok ve Her ramazan bircok unlu, populer insanlar cikar EZAN okuma yarisina girerler, agizlarindan Din, Allah, Kitap dusmez, ve aslinda onlarin iclerinde de her ahlaksizliklari yapan, hatta yukaridaki gibi Tanrinin uygun gormedigi Cinsel kimligini degistiren, Homoseksueller v.s. ler vardir, Yani malesef insanlar boyle igrencliklerine Kutsal sayilan seyleri de alet etmektedirler.

  #31695
  Anonim
  Pasif

  Bu konuda yine bir kaç kelime etmek istedim, çünkü bir şeyler yazmalıyım hissine kapılıyorum…
  Kiliselerimizde yalan söyleyen üyelerimiz yok mu? Oburluk yapanlar yok mu? Ya alkol bağımlıları? Heteroseksuel de olsa Tanrının istemediği bir hayat tarzı sürener de mi yok?
  Yok mu? Yoksa var da görmezden mi geliniyor? Yoksa görmezden gelinebilecek günahkarlar ve görmezden gelinemeyecek günahkarlar diye kavramlar da mı var?
  Homoseksüellik diğer bütün günahlar gibi bir günahtır: Ne kişiyi diğer günahlara göre Tanrıdan daha fazla uzak kılar, ne de tövbe edildiğinde ek bir prosedür gerektirir. İsa’nın kanı olmaksızın her günah ölüme götürür.
  Tanrı, Oğlunu dünyayı yargılamak için dünyaya göndermedi, dünya O’nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi. [Yu 3:17]
  Bu günahkarların yargılanacağı yer bu dünya değil ki… kilise hiç değil…
  Evet, günaha göz yummayalım
  ama günahkarı da yargılamayılım…
  lütfen…
  Bize düşen, günahı göstermek (ne diğer günahlardan daha aşağılıkmışcasına ne de daha masumaneymişcesine – her günahın sonucu aynı )
  ama
  günahkarı da bağışlamak…
  Öyle ki ; Eğer bir kişi bir diğerini kederlendirdiyse, beni değil, abartmadan söyleyeyim, bir dereceye kadar hepinizi kederlendirmiş olur. öyle birine çoğunluğun verdiği o ceza yeter. Aşırı kedere boğulmasın diye o kişiyi daha fazla cezalandırmayıp bağışlamalı ve teselli etmelisiniz. Bunun için ona duyduğunuz sevgiyi yenilemenizi rica ederim. [2Ko 2:5-8]

  #31697
  Anonim
  Pasif
  Kayra;11170 wrote:

  Yoksa var da görmezden mi geliniyor? Yoksa görmezden gelinebilecek günahkarlar ve görmezden gelinemeyecek günahkarlar diye kavramlar da mı var?
  Homoseksüellik diğer bütün günahlar gibi bir günahtır: Ne kişiyi diğer günahlara göre Tanrıdan daha fazla uzak kılar, ne de tövbe edildiğinde ek bir prosedür gerektirir. İsa’nın kanı olmaksızın her günah ölüme götürür.

  Sayın Kayra, evet, tam da dediğiniz gibi kavramlar var, olmalı da. Cinayetle hırsılızlık aynı derecede midir mesela? Zina ile çocuklara tecavüz aynı mıdır? Esrarkeşlikle eşcinsellik aynıdır size göre, öyle mi?
  Peki, kutsal kitapta Sodom ve Gomorra’nın yerle bir edilmesinin sebebi neydi o zaman? Tanrı’nın gazabını bu denli çekecek kadar ne günah işlemişlerdi?

  Hitler’le Ağca aynı oranda mı günahkardır mesela?

  Ayrıca, haber alıntılama sebebim aşağıdaki soruda belirtiliyor. Değerli OrhanAnt gerekli açıklamayı yapmış sağolsun.

  #31696
  Anonim
  Pasif
  Kayra;11170 wrote:
  Bu konuda yine bir kaç kelime etmek istedim, çünkü bir şeyler yazmalıyım hissine kapılıyorum…

  Degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim,

  Kayra;11170 wrote:
  Kiliselerimizde yalan söyleyen üyelerimiz yok mu? Oburluk yapanlar yok mu? Ya alkol bağımlıları? Heteroseksuel de olsa Tanrının istemediği bir hayat tarzı sürener de mi yok?

  Evet yukarida saydiginiz, hatta saymadiginiz ve Tanri`nin Gunah saydigi isleyen uyelerimiz cok fazla, sadece uyeler demeyelim, bizlerde bu hatalari (Tanrinin istemedigi bazi gunahlari) yapiyoruz.

  Kayra;11170 wrote:
  Yok mu? Yoksa var da görmezden mi geliniyor? Yoksa görmezden gelinebilecek günahkarlar ve görmezden gelinemeyecek günahkarlar diye kavramlar da mı var?

  Hickimse hicbir gunahi gormezden gelmez, Ancak bu gunahlara karsi bir uygulama vardir,

  1- Gidip o kardese gunahini anlatmak ve gunahindan vazgecmesini soylemek (Bu gunah sadece onunla senin aranda kalacak,
  2- Eger duzelmezse bir baska kardesinle gidip uyarmak,
  3- Eger yine duzelmezse Kilise onunde durumunu aciklamak ve gerekiyorsa disiplin vermektir,

  Matta 18: 15-17 “Eger kardesin sana karsi günah islerse, ona git, suçunu kendisine göster. Her sey yalniz ikinizin arasinda kalsin. Kardesin seni dinlerse, onu kazanmis olursun. Ama dinlemezse, yanina bir ya da iki kisi daha al ki, söylenen her sey iki ya da üç tanigin sözüyle dogrulansin. Onlari da dinlemezse, durumu inanlilar topluluguna* bildir. Toplulugu da dinlemezse, onu putperest ya da vergi görevlisi say.

  Kayra;11170 wrote:
  Homoseksüellik diğer bütün günahlar gibi bir günahtır:

  Kutsal Kitap`a gore size katiliyor Tanri`nin her yasakladigi sey gunahtir, ancak sizin asagida alintiladiginiz 2.korintliler bolumunun, 1. bolumunde soyle bir ayet vardir,

  1.Ko.5: 1 Aranizda fuhus oldugu söyleniyor, üstelik putperestler arasinda bile rastlanmayan türden bir fuhus! Biri babasinin karisini almis.
  1.Ko.5: 2 Siz hâlâ böbürleniyorsunuz! Oysa yas tutup bu isi yapani aranizdan atmaniz gerekmez miydi?
  1.Ko.5: 3-5 Bedence olmasa da ruhça aranizdayim. Bu suçu isleyeni, aranizdaymisim gibi Rabbimiz Isa’nin adiyla zaten yargilamis bulunuyorum. Ben ruhça aranizdayken Rabbimiz Isa’nin gücüyle toplandiginiz zaman, bedeninin yok olmasi için bu adami Seytan’a teslim edin ki, Rab Isa’nin gününde ruhu kurtulabilsin.

  Burada Pavlus onlara ne diyor acaba? Pavlus acimasiz biri degildi, sefkatliydi, buna cok guzel bir ornek INCIL FILIMON bolumunde kole olan Osinismus, efendisinden hirsizlik yaparak kacar, birsekilde hapse duser Pavlus`la tanisir ve Tovbe eder ve Pavlus Osinismusun efendisine ONU KABUL ET, SANKI BENI AGIRLARMIS GIBI ONUDA AGIRLA DIYOR, ama yukaridaki igrencligi yapanlari ARANIZDAN HEMEN ATIN diyor, Kutsal Kitap`a baktigimizda her gunah isleyen mutlaka cezalandirildi, ama Sodom ve Gomorra bir farkli cezalandirildi. Acaba Neden?

  Kayra;11170 wrote:
  Ne kişiyi diğer günahlara göre Tanrıdan daha fazla uzak kılar, ne de tövbe edildiğinde ek bir prosedür gerektirir.

  Evet Tovbe edildiginde prosedure gerek yoktur, ama dikkat edelim Tovbe ETTIGINDE diyorsunuz, Mesih`e getirilen fahise`ye ne dedi? (Hani gunahsiz olan tas`i atsin olayi), Isa kadin`a haydi git seni bagisliyorum dedi ve gonderdimi? Evet ona yakin soyledi BENDE SENI YARGILAMIYORUM dedi, ama bir kelime daha EKLEDI, GIT BIRDAHA GUNAH ISLEME DEDI (yani bir daha o fuhusu yapma) dedi,

  Yukaridaki gazete haberindeki insanlar tovbe etmis insanlar degil, pisligine devam eden insanlar, eger onlar tovbe etmis olsalardi ve bir insan onlara GECMISTE BUNU YAPTIN deseydi, belkide kendi bilgim dahilinde, onlari elestiren insanlari azarlardim, Tanri`nin affettigini siz nasil elestirirsiniz diye,

  Yani demek istedigim, bir insan fahisede olur, yalancida olur, homoseksuelde olur, ama tovbe ederse, Kilisenin baskosesinde yeri vardir, ama bir insan gunahindan tovbe etmeyim, EH BENDE BOYLEYIM, NE YAPAYIM BENIDE BOYLE KABUL EDIN DERSE, matta 18`e gore davranir, 1. korintlilerdeki pavlusun dedigini uygularim, Insanlar kirilmasin diye, tanri`nin sozunden taviz verilmez,

  TOVBE EDERSE AYRI KONU yazmistim

  Kayra;11170 wrote:
  İsa’nın kanı olmaksızın her günah ölüme götürür.

  Amin isa`nin kani olmadan hicbirsey olmaz, peki bizi kurtaran isa`nin kani var diye o yukarida saydigimiz gunahkarliga devammi edecegiz? Incil Yakup bolumu diyorki, Eylem olmadan, iman bostur diyor

  Kayra;11170 wrote:
  Tanrı, Oğlunu dünyayı yargılamak için dünyaya göndermedi, dünya O’nun aracılığıyla kurtulsun diye gönderdi. [Yu 3:17]

  Amin, ve isa nin cagrisida, GUNAHLARI BIRAKIN, BANA IMAN EDIN, (Matta 5-6-7 bolumlerindeki Dagdaki vaaz bolumune bakiniz)

  Kayra;11170 wrote:
  Bu günahkarların yargılanacağı yer bu dünya değil ki… kilise hiç değil…

  Bu sozunuze TAMAMEN KARSIYIM,

  Yahuda 1: 23 Kimini atesten çekip kurtarin. Kimine de korkuyla merhamet edin. Ama günahli bir bedenin lekeledigi giysiden bile tiksinin.

  Matta 18:18 “Size dogrusunu söyleyeyim, yeryüzünde baglayacaginiz her sey gökte de baglanmis olacak. Yeryüzünde çözeceginiz her sey gökte de çözülmüs olacak.

  1.Timoteos 1: 20 Himeneos ve Iskender bunlardandir. Küfür etmemeyi ögrensinler diye onlari Seytan’a teslim ettim.

  Matta16: 19 Göklerin Egemenligi’nin anahtarlarini sana verecegim. Yeryüzünde baglayacagin her sey göklerde de baglanmis olacak; yeryüzünde çözecegin her sey göklerde de çözülmüs olacak.”

  Yuhanna 20: 21-23 Isa yine onlara, “Size esenlik olsun!” dedi. “Baba beni gönderdigi gibi, ben de sizi gönderiyorum.” Bunu söyledikten sonra onlarin üzerine üfleyerek, “Kutsal Ruh’u alin!” dedi.”Kimin günahlarini bagislarsaniz, bagislanmis olur; kimin günahlarini bagislamazsaniz, bagislanmamis kalir.”

  2.Korintliler 2: 6-8 Böyle birine çogunlugun verdigi bu ceza yeterlidir.Asiri kedere bogulmasin diye o kisiyi daha fazla cezalandirmayip bagislamali ve teselli etmelisiniz. Bunun için ona duydugunuz sevgiyi yenilemenizi rica ederim.

  Titus 3: 10 Birinci ve ikinci uyaridan sonra bölücü kisiyle iliskini kes. NOT (TITUS KILISE ONDERIDIR, KILISE OLARAK YETKI VERIYOR)

  Kayra;11170 wrote:
  Evet, günaha göz yummayalım ama günahkarı da yargılamayılım…

  Haklisiniz, Gunahkari bizim yargilamaya haddimiz yok, ama Gunahkar`a, Gunahindan tovbe etmeyenede Gunahkar demezsek, onun gunahina ortak oluruz, ona cesaret vermis oluruz,

  #31698
  Anonim
  Pasif

  Degerli Orhanant kardesimin tüm yazdiklarina katiliyorum.Ayrica Hezekiel 33.bölümde su ayetleri okumaktayiz.Kötü kisiye,”Ey kötü kisi,kesinlikle öleceksin” dedigim zaman,onu uyarmaz,kötü yolundan döndürmek icin konusmazsan,o kisi günahi icinde ölecek;ama onun kanindan seni sorumlu tutacagim.Ancak kötü kisiyi uyardigin halde yolundan dönmezse,o günahi icinde ölecek.Ama sen canini kurtarmis olacaksin. 8-9

  Cok yerde ve zamanda su klasiklesmis cümleyi duyuyoruz.Yargilamayin!! Yerli yersiz yargilamayin deniyor.Ama Kutsal Kitap iman edenlere yargilama hakki da veriyor.Nasil mi? Okuyalim.

  Mektubumda size fuhus yapanlarla arkadaslik etmemenizi yazdim.Kuskusuz dünyadaki ahlaksizlari,acgözlüleri,soygunculari ya da putperestleri demek istemedim.Öyle olsaydi,dünyadan ayrilmak zorunda kalirdiniz!Ama simdi size sunu yaziyorum:Kardes diye bilinirken fuhus yapan,acgözlü,putperest,sövücü,ayyas ya da soyguncu olanla arkadaslik etmeyin,böyle biriyle yemek bile yemeyin.Inanlilar toplulugunun disindakileri yargilamaya benim ne hakkim var?Sizin de YARGILAMANIZ gereken kisiler toplulugun icindekiler degil mi?Toplulugun disinda kalanlari Tanri yargilar.Kötü adami aranizdan kovun!
  1.Korintliler 5,9-13

  Bir kilisenin üyesi günaha düsebilir.Kilisenin önderi ve ihtiyarlari bu kisinin günahini o kisiye hatirlatip tövbe etmesini,kendisine ceki düzen vermesini ister.Kisi günahli oldugunu kabul edip tövbe ederse kiliseyle bir bütün olur problem hallolur.Fakat kisi günahini kabullenmiyor ve günahi icin tövbe etmiyorsa kilise bu kisiyle önce gecici bir süre,devaminda ise süresiz olarak baglarini koparir.Tanri’nin kiliselerinde günah barinmamalidir.Bakiniz Akanin günahi Yesu 7.bölüm.

  #36726
  Anonim
  Pasif

  @abdulKadir 11124 wrote:

  Ertuğrul Özkök / Hürriyet

  “TANSU, o düğün davetiyesini önüme koyduğu sırada başka şeylerle meşguldüm.

  “Michelle evleniyormuş” dedi.

  Yaşımdakilerin çoğunun vereceği tepkiyi verdim:

  “O evlenecek yaşa geldi mi?”

  “30’unu çoktan geçti” diye cevap verdi.

  Yaşlanmak böyle bir şeydir işte, tanıdığın çocukların büyüyüp evlenme yaşına geldiğine hiçbir zaman inanamazsın.

  Oysa 28 yıl geçmiş.

  Onu ilk gördüğümde 12 Eylül günleriydi.

  Babası, Ankara’da görevli önemli bir diplomattı.

  …….

  Tansu’ya baktım, “Michelle’in düğününe mutlaka gidelim” dedim.

  “Kimle evleniyor baktın mı?” diye sordu.

  * * *

  Michelle’in isminin yanında bir kadın ismi vardı.

  Tansu’ya döndüm, o da bana bakıyordu.

  Dikkat ettim, ikimiz de yüz hatlarımızı değiştirmemeye çalışıyorduk.

  Sessizliği bozan ben oldum.

  “Michelle lezbiyen miydi?”

  “Bilmiyorum” dedi.

  Yanlış hatırlamıyorsam, daha önce erkek arkadaşları olmuştu.

  Tekrar birbirimize baktık.

  “Michelle’in düğününe mutlaka gidelim” diye tekrarladım.

  “Evet gidelim” dedi.

  * * *

  Ama gidemedik.

  Tam o tarihte çok önemli bir işimiz çıktı.

  Figen gitti ve düğünün ayrıntılarını ondan dinledik.

  Düğün, Paris’te bu tür evliliklere izin veren küçük bir kilisede yapılmış.

  Bütün aile oradaymış.

  “Michelle her zamanki gibi çok güzeldi” dedi.

  Önceleri hiç lezbiyen arzuları yokmuş.

  Bir gün bir yerde karşılaşmışlar ve ilk görüşte aşk olmuş.

  Geçenlerde İstanbul’a geldiler.

  Çok mutlular.

  * * *

  ….

  Arkadaşlar!
  -Hangi kilise bu tür evliliklere izin veriyor? Bu kilise yetkilileri, bu tür sapkınlıkları yargılayan incil ayetlerini nasıl yorumluyorlar?

  -Sizin de saygın ve çağdaş gördüğünüz bu sayın yazarlar, eşcinselliği ve bu tür evlilikleri ”cici” göstererek ne yapmak istiyorlar?

  bu yazdıklarımdan dolayı belki yasaklanacam ama yinede yazmam gerekiyor bunlar gibi şerefsizler yüzünden derdimizi kimseye anlatamıyoruz amerikada rahip küçük çocuklara pedofili ilgi gösterir burda rahipler oğlancı çocukları elliyolar derler bu lezbiyen evlilik medyaya yansır eşcinsellere kilise izin veriyor derler bir dürü şey daha var sonrada yok bunlar artık bozulmuş tabi böyle şey olmaz falan filan bunlar gibi insanlar yüzünden herkes zan altında kalıyor böyle şeyler yapan yerler tespit edildiği anda ya cemaatin elinden alınmalı yada kapatılmalı

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.