Mesih’in Önceden Varoluşu

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

(Çıkış 3:14; Habakuk 3:6; Tesniye 33:26, 27). Yalnızca Tanrı sonsuzdur.

İsa Mesih de sonsuzdur. Yehova Şahitleri'nin ve Uluslararası Yol üyelerinin iddia etmiş oldukları gibi, İsa'nın bir “başlangıcı” olmamıştır.

İsa Mesih'in doğumunu önceden bildiren Mika Peygamber şöyle der: “Ve O'nun çıkışı eski vakitten, sonsuz günlerdendir” (Mika 5:2). İşaya, Mesih'in doğumundan bahsederken diğer adların yanısıra bu çocuğa “Sonsuz Baba” (İşaya 9:6) denileceğinden bahseder. İsa, “İbrahim doğmadan önce Ben varım” ( Yuhanna 8:58 ) der. Buradaki Grekçe metin kesin bir şekilde “Ben vardım” sözünü değil, şimdiki zaman olan “Ben varım” sözünü kullanır. F.F. Bruce bu ayeti şöyle yorumlamıştır: “İsa, sadece daha önceden varolmuş olan bir varlık olmuş olsaydı; 'İbrahim olmadan önce Ban vardım' ” sözünü kullanırdı. İsa daha da öteye giderek, Kendisinin her zaman var olduğunu belirten 'Ben varım' kelimesini kullanmıştır.”

G. Campbell bu konuda şöyle der: ” 'Ben Varım' kelimesi varoluşun sonsuzluğunu, tüm İbrani tarihinde İsa'nın varlığını iddia eder.”

William Barclay'in yorumu da önemlidir:

İsa için zaman kavramı yoktur. Beden aldığı bir zaman yoktu; ve beden almadığı bir zaman da olmayacaktır. İsa'dan bahsederken 'O vardı' diyemeyiz. Her zaman 'O var' demeliyiz…. İsa'da zaman kavramının dışında olan bir Tanrı görüyoruz. Bu Tanrı İbrahim'in, İshak'ın ve Yakub'un Tanrısı’dır. Bu Tanrı zamandan önce de vardı, ve zamandan sonra da var olacaktır.”

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.