Mesih İsa’nın vaadı:"Siz hakikati bileceksiniz"

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Karanlık, ışıkta tutunamadığı gibi; yalan ve sahte şeyler, hakikat karşısında asla tutunamazlar.Işığın daha ziyade parladığı yer, karanlıktır. İNCİL’de İsa Mesih’e ilişkin şu tanıklık sözü, ne kadar dikkat ve ilgi çekici:

“Ben dünyanın ışığıyım; benim ardımca gelen karanlıkta yürümez, ve kendisinde yaşam ışığı olur” (Yuhanna 8:12).

Bu sözün gerçekleştiğine tanık olanlar bilirler ki, Mesih İsa’nın doluluğundan gelen esinlerle düşünürlerken, esindeki o muhteşem irade ile değişime uğrayıp kötü düşüncelerden ve kötü tasarılardan özgür oluyorlar! İçlerinde bu olağanüstü değişimi yapan şey, sanki şöyle der gibi cereyan ediyor:

“İşte, ben fesat içinde doğdum” (Mezmur 51:5).

Mesih Ruhu’ndan esinle içimize doğan her düşünce, içerdiği Allah iradesi ile içimizde düşünülürken, karanlıkta parlayan ışığımız, aydınlanışımız ve saplantılardan özgürlüğümüz oluyor! Kitabı Mukaddes’i okuyan ve içinde gerçeği arama arzusu doğan her insan, gerçekle yüzleşecektir.Bu muhteşem karşılaşma, İsa Mesih’in İNCİL’de yazılı şu vaat sözünü çağrıştırıyor:

” Yol ve Hakikat ve hayat benim; ben vasıta olmadıkça, Baba’ya kimse gelmez” (Yuhanna 14:6).

Gerçekten İsa Mesih, karanlıkta yürüyenlerin peşine takılan ve onların yüreklerine doğmak için ölümü alteden gerçek yaşam ışığımızdır! Ölümden dirilişini Kutladığımız o İsa, Mesih’tir ve Kurtarıcımızdır! Onun yaşam varlığından esinle içimize düşüncenin her doğuşunda onunla düşünürken içimize sevinç, güven ve umut doğuyor! Bizde görünen bu şeylerle Mesih İsa’nın şu vaadı yerine geliyor:

“Sana görüneceğim şeylerin hizmetçisi ve tanığı olacaksın” (Res.İşl.26:16).

Böylece şeriat yolundan ve harflere hizmetten hakikate döndürülüyoruz!

“Siz hakikati bileceksiniz ve hakikat sizi azat edecektir” diyen, bu sözünün eridir ve mutlaka bize kendisi bildirecektir! (Yuhanna 8:32).

Hiç kimse, hakikati kendiliğinden bilmeğe ve başkalarına bildirmeğe yeterli değildir, çünkü muktedir değildir.Kitabı Mukaddes’i okuyan herkes, yorumlardan da kurtulacak ve hakikati bilecektir.

Amin

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.