Mesih İsa’nın görünümü: Alçak gönüllülük!

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bugün Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in halim ve alçak gönüllü tabiatının taklit edilemez niteliği üzerinde, alçak gönüllü olmağa gayret ettikleri halde alçak gönüllü olamadıklarını müşahede edenlerle paylaşmak inancı ile yazmağı uygun buluyorum. Daha önce de, alçak gönüllülük denen erdem üzerinde mütallaa olsun diye, İNCİL’de bulduğum örnek yazıları dile getirmiş ve bu erdemin bizde de görünmesi için İsa Mesih’e bakmamız gerektiğini, bu erdem sahibinden alçak gönüllü olmağı öğrenmemiz gerektiğini paylaşmıştım. İtiraf ediyorum ki, beğendiğim bu erdemi insan çabalarımla kendime uygulayamadım. Mesih imanlıları üzerinde görünmeğe gelen İsa Mesih’le bu erdem mutlaka görünür.

Alçak gönüllülük erdemine ilişkin düşüncem şudur: Bu erdem de, göklerin egemenliğidir. Dünyada hiç bir üniversite, bu erdemi insana kazandırabilecek güçte ve yetenekte değildir. Kurtarıcımız İsa Mesih, halim ve alçak gönüllü tabiatı ile mükemmel bir öğretmendir! O’nun İNCİL’de yazılı şu sözünü tekrar buraya yazıyorum: “Ey bütün yorgunlar ve yükleri ağır olanlar, bana gelin, ve size ben rahat veririn. Boyunduruğumu takının, ve benden öğrenin; zira ben halim ve alçak gönüllüyüm; ve canlarınıza rahat bulursunuz. Çünkü boyunduruğum kolay ve yüküm hafiftir” (Matta 11:28-30).

Öyle düşünüyorum ki, bunları insan düzeyinde paylaşmalarım dahi, bazılarına rahatsızlık veriyor! Ama Kurtarıcımız Rab İsa Mesih, bizde görünmeğe geldiği zaman, alçak gönüllülük boyunduruğunun kolay ve yükünün hafif olduğuna tanık olacağız. Bu konudaki paylaşımımı okuyanlardan, peşinen özür diliyorum; alçak gönüllülüğü öğretme düşüncesi ve amacı ile yazdığımı düşünmelerinden ve öyle sanmalarından çekiniyorum. Mesih Ruhu’ndan esinle düşünenlere şunu soruyorum: Onun düşünceleri ile düşünürken ne kadar rahatsınız! Alçak gönüllülükle gelen esinler, sizi rahatlatır ve kolay taşınabilir bir yüktür! Buna tanık olanlar var mı? Mesih Ruhu’ndan alacağınız her esin, onunla düşünürken sizi rahatlatacaktır ve yorgunluğunuzu üzerinizden alacaktır. Çünkü Kutsal Ruh esinleri, Mesih İsa’nın alçak gönüllü doluluğundan bize gelirler ve kolay taşınır boyunduruk olurlar! Zaman zaman insanlardan suratıma tokat gibi inen sert ve acımasız sözlerden dolayı, gururumu ortaya çıkaran incinmelerim oluyor; olmuyor değil! Kötü düşüncelerle düşünürken ne kadar huzursuzluk çekiyorum ve yoruluyorum! İnsanlardan yorgun düşen Kral Davud, Rab Mesih’in huzurunda şu imanla durur ve O’ndan aldığı esinlerle düşünürken rahatlardı:”Biraz bekle ve kötü yok olacaktır; onun yerini araştıracaksın, ve yok olacaktır” (Mezmur 37:10). Bize kötülük eden insan değil; aracılığı ile gelip zihnimize rahatsızlık veren kötü düşünceler yok olacaktır! Rab’bimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih, bütün insanları seviyor! Bundan nasıl emin olduğumu mu soruyorsunuz? Onlara gösterdiğim kötü tepkiler sonunda yüreğimi hüznün bürümesi! Eğer içimde Mesih Ruhu olmasa idi, bu hüznü içimde duymazdım! Kimi öfke ile azarladıysam, içimde hep hüzün duydum! Demek oluyor ki, bende yumuşaması gerekli sert tabiat, hala üzerimde!.. Alçak gönüllülü olmağa kendimi ne kadar zorladıysam, bir süreliğine öyle göründüm ama, bazen bir kardeşin alçak gönüllü olmayan bir davranışına karşı, içimde kızgınlık hissettiğim saatler yaşadım! Karamsarlığa kapıldığım zamnanlar yaşadım! Demek oluyor ki, alçak gönüllü olmak, bir kudret işidir! Evet, kudret işidir alçak gönüllü olmak! Bu kudret nereden bize gelir? Bunu düşünürken, İsa Mesih’in İNCİL’de yazılı şu sözü hatırıma geldi:”İnayetim sana yeter; çünkü kuvvetim zayıflıkta tamam olur” (2.Korint. 12:9).

Kurtarıcımız Rab İsa Mesih, alçak gönüllülükte de, kudreti sınırsız Öğretmenimizdir! Karşılaştığımız kontra durumlarda alçak gönüllü olmağa çalıştıkça sert huylarımızın ortaya çıkmasını engelliyemiyoruz; değil mi? Ama bu halimize baktıkça, alçak gönüllü Kralımıza bakmağı öğreneceğiz. Tek umudumuz, İsa’nın hayatının da, bizim fani bedenimizde görüneceğidir! İNCİL’de şu umut verici sözler bize vaat olarak verilmiştir: “Fakat bu hazineye toprak kaplar içinde malikiz, ta ki kuvvetin aşırı büyüklüğü bizden olmayıp Allah’a ait olsun; her şeyde sıkıştırılmışız, fakat darlıkta değiliz; şaşırmışız, fakat meyus değiliz; kovalanıyoruz, fakat terkolunmuş değiliz; yere vurulmuşuz, fakat helak olmuş değiliz. İsa’nın hayatı da bedenimizde izhar olunsun diye, İsa’nın ölümünü daima bedenimizde taşıyoruz. Çünkü bizim fani bedenimizde İsa’nın hayatı da izhar olunsun diye, biz yaşıyanlar İsa için her zaman ölüme teslim olunuyoruz” (2.Korint. 7-11). Rab İsa Mesih’in halim ve alçak gönüllülüğünü seviyoruz,ama taklit edemiyoruz; değil mi? Çünkü bu erdem, Vaftizci Yahya’nın dediği gibi,”insan kendine gökten verilmedikçe, hiç bir şey alamaz” tabiattır(Yuhanna 3:27). Daha önce de, Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in Tarsuslu Saul’a söylediği şu sözü sizinle paylaşmıştım: “Sana görüneceğim şeylerin hizmetçisi ve tanığı olacaksın” (Res.İşl.26:16).

Kurtarıcımızın üzerimizde görüneceği şeylerden biri de, O’nun halim ve alçak gönüllü tabiatıdır! Her nerede İsa Mesih’in adı ile bir araya gelirsek, birbirimize görünecek erdemlere bakalım; o erdemler, bizden olmazlar. Bu toplanmalarımızda her birimiz, İsa Mesih’e bakmağa çağrılıyız. Pavlus, toplananlar üzerinde İsa Mesih’in görünümünü şöyle tanımlamış:”Çünkü bizim övünmemiz budur, yani,dünyada ve daha ziyade size karşı Allah’ın kutsallığı ve içtenliği ile, bedensel bilgelikle değil, fakat Allah’ın lütfu ile hareket ettiğimize vicdanımızın tanıklığıdır. Çünkü okuduğunuz, yahut tanıdığınız şeylerden başka şeyler size yazmıyoruz;” (2.Korint. 1:12).

Bugün İNCİL’de yazılı kutsal hareketler, Allah’tan bize lütuflar halinde üzerimizde görünmelidirler! Bu şeylere Kurtarıcımız İsa Mesih, “sana görüneceğim şeyler” diye bize vaat etmiştir! Bu yazının konusu olan “halim ve alçak gönüllü tabiat” da, İsa’nın hayatı olarak bizim fani bedenimizde görünsün diye sürekli olarak ölüme veriliyoruz! Bu ölümlerde yalnız bırakılmayacağız diye, Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’in ismi ile vaftiz olunduğumuzdan beri O’nun vaadı altındayız; hallelu yah! Evet sevgili kardeşim ve kızkardeşim, Kutsal Ruh, İsa Mesih’in doluluğundan aldığı alçak gönüllülüğü de, bize verecek sonsuz güce sahiptir! Gerçek halimlik ve gerçek alçak gönüllülük, aradığımız İsa Mesih’le üzerimizde görünecek kutsallıktır. Burada paylaşımımı İNCİL’de yazılı şu vaat söleri ile sonuçlandırıyorum: “Ve hepiniz birbirinize karşı alçak gönüllülüğü takının; çünkü Allah mağrurlara karşı durur;fakat alçak gönüllülere lütfeder. Böylece vaktinde sizi yükseltsin diye, Allah’ın kudretli eli altında nefsinizi alçaltın;” (1.Petrus 5:5,6).

Kardeşler ve kızkardeşler, İsa Mesih’in boyunduruğu kolaydır; onu takınmağa çağrılıyız. Rab, sizi bereketlesin.

Anonim
    Pasif

Yazınızdan çok bereket aldığımı belirtmek isterim. Rab sizi bereketlesin kardeşim.
    İsa Mesih ve alçakgönüllülük dendiği zaman hep aklıma ilk olarak Rabbin öğrencilerinin ayaklarını yıkaması ve şu sözleri gelir.
    ”Ben Rab ve Öğretmen olduğum halde ayaklarınızı yıkadım; öyleyse sizler de birbirinizin ayaklarınızı yıkamalısınız. Size yaptığımın aynısını yapmanız için bir örnek verdim. Size doğrusunu söyleyeyim, köle efendisinden üstün değildir. Eliçi de kendisini gönderenden üstün değildir. Bildiğiniz bu şeyleri yaparsanız ne mutlu. ”
    Bizlere verdiği bu müthiş dersi bizler hayatımızda uygulayabiliyormuyuz? Birbirimize karşı sevgiyle destek oluyormuyuz? Elbetteki içimizde Rabbin sevgisi Ruhu olmadan alçakgönülülük ile yaşamak çok zor. Dua ederken her zaman O’na daha çok benzeyebilmek için Rabbin yardımını dilememiz gerekiyor. Günahlı bedenlerimizdeki kibiri ve kötü düşünceleri kalplerimizden temizleyecek olan Rabbin sevgisidir. Rab İsa Mesih her birimizin kalplerine dokunup içlerindeki kötü düşünceleri temizlesin ve alçakgönüllü olmayı öğretsin.
    Esenlikler dilerim…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.