• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25480
  Armagan
  Anahtar yönetici
  Meryem Ana Kilisesi’nde Süryanice belgesel

  Bugün dünyada yaklaşık 6 bin 700 dil konuşuluyor… Uzmanların tahminleri doğru çıkarsa, yaklaşık 5 bin dil, bu yüzyılda tarih sahnesinden silinmiş olacak.

  Bu tehlike dünyanın yaşayan en eski üç dilinden biri olan ve bu topraklarda yeşermiş Süryanice için de geçerli.

  Süryaniceyi anlatan Yönetmen Hakan Aytekin’in ‘Yarına Bir Harf’ belgeselinin galası, hem doğduğu hem de artık yok olmak üzere bulunduğu topraklarda yapılıyor. Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi’nde yarın saat 14.00’te gösterimi yapılacak olan belgesele tüm Diyarbakırlılar davetli.
  Yarına Bir Harf, Süryanice dili ve el yazmacılığı geleneğinin peşine düşen Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hakan Aytekin’in pek çok belgeselinin arasında, Süryani kültürünü ele aldığı ikinci belgesel çalışması. Belgeselde Yönetmen Aytekin, bir yandan Süryanicenin tarihsel geçmişini, Süryanice el yazmacılığı geleneğinin bölgedeki son temsilcisi olan Papaz Gabriel Aktaş’ın dünyası üzerinden ele alırken, bir yandan da Süryani cemaatinin bölgedeki yaşantısından kesitleri, şiirsel bir sinema diliyle belgeliyor.

  Belgeselin Meryem Ana Kilisesi’nde gösteriminin ardından Yönetmen Hakan Aytekin, İstanbul Kültür Üniversitesi’nden filmin görüntü yönetmeni Turhan Yavuz ve belgeselin araştırmasını yapan Özcan Geçer, izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

  Belgesel, Diyarbakır’dan sonra Mardin ve Midyat’ta da gösterilecek. (Diyarbakır/EVRENSEL)>>>aberin Kaynağı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.