Merhaba

• Bu konu 2 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Aranıza yeni katıldım..
    Hristyanlığı bu dinin önemini kutsallığını incili araştırmak istiyortum.. Zaman içinde aklıma takılan soru sorun ve düşüncelere cevap bulmak istiyorum…

Saygılar.

Anonim
    Pasif
    SaNSaSyoNeL;19656 wrote:
    Aranıza yeni katıldım..
    Hristyanlığı bu dinin önemini kutsallığını incili araştırmak istiyortum.. Zaman içinde aklıma takılan soru sorun ve düşüncelere cevap bulmak istiyorum…

Saygılar.

Sevgili Sansasyonel,
    HristiyanTürk foruma hoşgeldiniz. İncil’i ve Hristiyanlığı araştrmanıza sevindim. Özellikle böyle sonsuzlukla ilgili konuları, tarafsız ve önyargısız olarak araştırmak ve öğrenmek her insanın yapması gereken bir şeydir. Dünyamızda çeşitli, irili ufaklı pek çok din ve inanç vardır, ama bunların hepsi insanı sonsuz kurtuluşa, Tanrı’ya götürmez. Tanrı’ya giden tek bir yol vardır ve bu yol da araştırılarak bulunur. Kutsal Kitap’ta Süleyman’ın Özdeyişleri 14:12 ‘de şöyle okuyoruz:

‘Öyle yol var ki, insana düz gibi görünür, ama sonu ölümdür’.

Ayrıca Tanrı, Yeremya 29:13-14′ te şöyle der:

‘Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız. Kendimi size buldurtacağım’ diyor Rab’.

Sevgili Sansasyonel, araştırmalarınızı yaparken sadece Hristiyanlığı değil, aynı zamanda kendi inancınızı da sorgulayın, araştırın ve Hristiyanlıkla da karşılaştırın. Tabii ki bunları yaparken öncelikle sade bir şekilde Tanrı’ya dua ederek deyin ki: ‘Tanrım, bana gerçeği göster!’ İnanın sevgili kardeşim, içtenlikle ettiğiniz bu duaya Tanrı net bir şekilde yanıt verecektir. Kafanıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin, size severek yanıt vermeye çalışacağız.

Rab’bin sizi bolca bereketlemesini ve gerçekleri tüm açıklığıyla size göstermesini diliyorum.

Sevgilerimle

Anonim
    Pasif

Araştırmalarımı yaparken hemen hemen herşeyi sorgulamaya başladım. Gözlerimi okulda açıp, gözlemlerim ise hep çalışmakla devam etti. Okuldu şuydu buydu derken, hayat sadece doğmak ve ölmek için mi var ?

Geliş amacım ne? Ne için burdayım gibi sorular çoğalmakta. Araştırmalarımı yaparken çoğul sorular ve çoğul görüşlere yer veriyorum. Örneğin Burton’un belirttiği üzere: ‘Her din öteki dinler kadar doğrudur’ sözünü de benimseyip hayatımı ona göre şekillendirmenin doğru olacağı kanaatindeyim.

Anonim
    Pasif

Quote:
    Araştırmalarımı yaparken hemen hemen herşeyi sorgulamaya başladım. Gözlerimi okulda açıp, gözlemlerim ise hep çalışmakla devam etti. Okuldu şuydu buydu derken, hayat sadece doğmak ve ölmek için mi var

Sevgili Sansasyonel,
    Tanrı bizleri yaratırken, bizler için çok güzel tasarıları vardı. Ama ilk atalarımız olan Adem ve Havva ne yazık ki Şeytan’a uyarak günah işlediler ve ölümlü oldular. Onlar Tanrı’nın, ‘Bahçeye koyduğum her şey sizin, ama bir tek bu ağaçtan yemiyeceksiniz’ dediği ağaçtaki meyvadan alıp yediler. Onların itaatsizlik ederek işledikleri günah çok basit ve masum görünsede, aslında Şeytan’ın yalanlarını dinleyip hayata geçirerek Tanrı’yı hiçe saymaları ve O’nu bir kenara iterek günah işlemeleri ölümlü olmalarına yetiyordu. Oysa Tanrı onları bu konuda uyarmıstı. Kutsal Kitap‘ta Yaratılış 2:15-17‘de şöyle okuyoruz:

RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem`i oraya koydu.Ona, Bahçede istediğin ağacın meyvesini yiyebilirsin” diye buyurdu,Ama iyiyle kötüyü bilme ağacından yeme. Çünkü ondan yediğin gün kesinlikle ölürsün‘.

Adem ve Havva’nın bulunduğu Aden bahçesinde bulunan yılan onlara: ‘Yılan, Kesinlikle ölmezsiniz dedi,Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına verdi, o da yedi.İkisinin de gözleri açıldı. Çıplak olduklarını anladılar. Bu yüzden incir yaprakları dikip kendilerine önlük yaptılar‘ (Yaratılış 3:4-7).

Tanrı o gün yılanı lanetleyerek şöyle dedi: Bunun üzerine RAB Tanrı yılana, “Bu yaptığından ötürü Bütün evcil ve yabanıl hayvanların En lanetlisi sen olacaksın” dedi, Karnının üzerinde sürünecek, Yaşamın boyunca toprak yiyeceksin‘ (Yaratılış 3:14).

Adem ile Havva’ya da:
    RAB Tanrı kadına, Çocuk doğururken sana Çok acı çektireceğim dedi, Ağrı çekerek doğum yapacaksın. Kocana istek duyacaksın, Seni o yönetecek‘.

RAB Tanrı Ademe,Karının sözünü dinlediğin ve sana, Meyvesini yeme dediğim ağaçtan yediğin için Toprak senin yüzünden lanetlendi dedi, Yaşam boyu emek vermeden yiyecek bulamayacaksın.Toprak sana diken ve çalı verecek, Yaban otu yiyeceksin. Toprağa dönünceye dek Ekmeğini alın teri dökerek kazanacaksın. Çünkü topraksın, topraktan yaratıldın Ve yine toprağa döneceksin.

Tanrı insanı dünyaya acı çeksin ve ölümlü olsun diye yaratmadı. Adem ve Havva iyiyle kötüyü bilme ağacından yediler, itaasizlikleri yüzünden ölümlü oldular. O günden beri günah, irsi bir hastalık gibi insanlık soyuna geçti. Adem ve Havva’nın çocukları olan Kayin, kardeşi Habil’i kıskançlık yüzünden öldürerek dünyadaki ilk cinayeti işledi.

Sevgili Sansasyonel, günah, Tanrı ile insan arasında bir duvar koymuş ve insanı Tanrı’dan ayırmıştır. Tanrı kutsal olduğu için günaha bakamaz. Ayrıca Tanrı, ‘Günah işleyen can ölecektir’ demektedir. Bu, sonsuz cehennem yargısıdır. Tanrı, günahlı insanı seviyor ama günahtan nefret ediyor. İnsanın mahvolmaması için bir kurtuluş yolu hazırladı. Kendi özünden olan İsa Mesih’i dünyamıza gönderdi. Ta o zamanlardan beri gelen tüm peygamberler KURTARICI İSA MESİH’in gelişini müjdelediler. İsa Mesih, Tanrı’nın özünden gelmiştir. İnsan bedeni alarak dünyamıza gelen İsa Mesih, tüm insanlığın günahlarının bedelini ödemek için çarmıha gerilerek kefaret olmuştur.

SaNSaSyoNeL;19669 wrote:
    Araştırmalarımı yaparken çoğul sorular ve çoğul görüşlere yer veriyorum. Örneğin Burton’un belirttiği üzere: ‘Her din öteki dinler kadar doğrudur’ sözünü de benimseyip hayatımı ona göre şekillendirmenin doğru olacağı kanaatindeyim.

SaNSaSyoNeL;19669 wrote:
    Dünyada pek çok din vardır, ama dinler insana kurtuluş sağlayamaz. İyi işler, dinsellikler, yapılan sevaplar insanın günahlarının bedelini ödemeye yetmez. Hiçbir din önderi, hiçbir peygamber insana sonsuz yaşam ve kurtuluş güvencesi veremez, çünkü onlar yerdendirler, ölümlüdürler, günahlı bir doğaya sahiptirler. İsa Mesih göktendir, günahsızdır, ölümsüzdür. Bu nedenle sevgili Sansasyonel, kurtuluşu, esenliği ve sonsuz mutluluğu dinler veremez. Çünkü kurtuluşun tek kaynağı İSA MESİH’tir. İsa Mesih’in haç üzerinde dökmüş olduğu kefaret kanı her günahı temizleyecek güçtedir. Bir kimse İsa Mesih’in haç üzerinde kendi günahlarının bedelini ödemek için öldüğüne iman ederse kurtulacaktır. Kurtuluş imanla elde edilir, iyi işlerle değil.

Araştırmalarına devam et, soruların olursa sormaktan çekinme. Tanrı’nın seni kutsal Ruh’u ile aydınlatmasını ve yol göstermesini diliyorum.

Sevgilerimle

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.