• Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24996
  Anonim
  Pasif

  Yazarı Matta, Mesih’in ilk öğrencilerinden biri.Asıl adı,Levi. İsa, onu çağırdığında, Filist’te vergi görevlisiydi.

  Kitap, Yahudi okurkara seslenir. İsa’yı Mesih ve Yahudiler’in kralı olarak tanıtır.Bunu; soyağacında, yıldızbilimcilerin ziyaretinde, İsa’nın Yeruşalim’e girişinde, ulusları yargılamasında ve diğer bölümlerde de yazılmış olan ,çarmıha gerildiğinde çarmıha asılan suç yaftasındaki yazıda görürüz. Üstelik sadece Matta’nın kullandığı “Göklerin Egemenliği ” deyimi konusunda birçok öğretiş bulunur.

  Matta, Eski Antlaşma ve Yeni Antlaşma arasında bir köprüdür. Mesih’in geleceğine dair peygamberliklerin Rab İsa’da gerçekleştiğini anlatır. Matta; sık sık peygamberlerden alıntı yaparak onlardan söz eder. Bu sözlerle İsa arasında bağlantılar kurar. Sanki Matta, ” O geliyor ” diyen Eski Antlaşma sözlerini alıp ” İşte O geldi !” kendi mesajını iletir.

  Mesih’in konuşmaları; Matta kitapçığında önemli bir yer tutar. Kitabın ana hatlarından anlaşılacağı gibi, Matta’nın biçimi , önce Mesih’e ilişkin olayları anlatmak; sonra bir konuşmasını aktarmak şeklindedir. Kitabın 5 bölümünün her birinde, 5 tane büyük konuşma vardır:

  1- Dağdaki vaaz ( 5:1 – 7:29 )
  2- Onikiler’in görevlendirilmesi ( 10:1-42 )
  3- Göklerin Egemenliği’ne ilişkin benzetmeler ( 13: 1-53 )
  4- Büyüklüğün ve bağışlamanın gerçek anlamı ( 18:1-35 )
  5- Zeytin Dağı’ndaki konuşma ( 24:1 – 25:46 )

  Kral, bu vaaz ve benzetmelerde çeşitli yollardan egemenliğine katılmak isteyenlerden isteklerde bulunur.

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.tanri sevgidir

  #29253
  Anonim
  Pasif

  ” Düşüncenin görkemi ve materyal bolluğunun büyük fikirlere tabi kılındığı güç açılarından, her iki Antlaşma’da tarihsel konuyla ilgili olan hiçbir yazı Matta ile karşılaştırılamaz. ” ( Theodor ZAHN )

  KUTSAL YAZILAR’DAKİ YERİ

  Matta Müjdesi, Eski ve Yeni Antlaşma arsındaki en mükemmel bir köprü oluşturur. Daha ilk sözcükleriyle bizi , Tanrı’nın Eski Antlaşma’daki halkının atasına İbrahim’e ve İsrail’in ilk büyük kralı Davut’a götürür. Vurgusuyla, belli Yahudi tadıyla, İbranice Kutsal Yazılardan birçok alıntılarla ve Yeni Antlaşma’daki yazıların başında olma durumuyla Matta, Mesih’le ilgili bildiriyi dünyaya duyurmaya başlamak için en uygun yerdedir.

  Matta, dört Müjde’nin sıralamasındaki bu konumunu uzun süre muhafaza etmiştir. Çünkü en son zamanlara kadar yazılan ilk Müjde olduğuna herkes inanıyordu. Aynı zamanda Matta’nın net ve düzenli üslubu toplulukta yüksek sesle okunmasını mümkün kılyordu. Zaman zaman Yuhanna Müjdesiyle rekabet etmesine karşın en sevilen Müjde idi.

  Matta’nın, İncil’in ilk yazıya dökülen kitap olup olmadığına inanmak gerçek Mesih İnanlısı olma açısından önemli değildir. Bununla birlikte ilk Mesih inanlılarının hemen hepsi Yahudi neslindendi ve sayıları oldukça fazlaydı. Bu ilk Mesih inanlılarının gereksinimlerinin ilk olarak karşılanması oldukça mantıklı görünmektedir. ( William MacDonald )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.:elsalla:

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.