Matta ve Yuhanna

• Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Matta 17
    11 İsa, “İlyas gerçekten gelecek ve her şeyi yeniden düzene koyacak” diye yanıtladı.
    12 “Size şunu söyleyeyim, İlyas zaten geldi, ama onu tanımadılar, ona yapmadıklarını bırakmadılar. Aynı şekilde İnsanoğlu da onların elinden acı çekecektir.”
    13 O zaman öğrenciler İsa’nın kendilerine Vaftizci Yahya’dan söz ettiğini anladılar.
    Yuhanna 1
    19 Yahudi yetkililer Yahya’ya, “Sen kimsin?” diye sormak üzere Yeruşalim’den kâhinlerle Levililer’i gönderdikleri zaman Yahya’nın tanıklığı şöyle oldu açıkça konuştu, inkâr etmedi “Ben Mesih değilim” diye açıkça konuştu.
    20
    21 Onlar da kendisine, “Öyleyse sen kimsin? İlyas mısın?” diye sordular. O da, “Değilim” dedi. “Sen beklediğimiz peygamber misin?” sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.
    Matta incilininde Matta 17. bölümde isa yahyannın İlyas olduğunu söylüyor.
    Ama yuhanna incilinde Yahya ben İlyas değilim diyor.
    Sorum şu Yahya İlyas mıdır yoksa değil midir?

Anonim
    Pasif
    kitap;12796 wrote:
    Matta 17
    11 İsa, “İlyas gerçekten gelecek ve her şeyi yeniden düzene koyacak” diye yanıtladı.
    12 “Size şunu söyleyeyim, İlyas zaten geldi, ama onu tanımadılar, ona yapmadıklarını bırakmadılar. Aynı şekilde İnsanoğlu da onların elinden acı çekecektir.”
    13 O zaman öğrenciler İsa’nın kendilerine Vaftizci Yahya’dan söz ettiğini anladılar.
    Yuhanna 1
    19 Yahudi yetkililer Yahya’ya, “Sen kimsin?” diye sormak üzere Yeruşalim’den kâhinlerle Levililer’i gönderdikleri zaman Yahya’nın tanıklığı şöyle oldu açıkça konuştu, inkâr etmedi “Ben Mesih değilim” diye açıkça konuştu.
    20
    21 Onlar da kendisine, “Öyleyse sen kimsin? İlyas mısın?” diye sordular. O da, “Değilim” dedi. “Sen beklediğimiz peygamber misin?” sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.
    Matta incilininde Matta 17. bölümde isa yahyannın İlyas olduğunu söylüyor.
    Ama yuhanna incilinde Yahya ben İlyas değilim diyor.
    Sorum şu Yahya İlyas mıdır yoksa değil midir?

Sevgili Kitap Hristiyantürkforuma hosgeldin.

Sordugun zor ama güzel sorularla Kutsal Kitap üzerinde calismamizi ve düsünmemizi sagladigin icin sana tesekkür ediyorum.Umarim herkes sordugun sorular hakkinda calisma yapar ve hepimiz hep beraber Tanri Söz’ünde bereket aliriz.

Bu konuda kardesler de katki yapabilirler,ben kisaca düsüncemi aktarayim.

Vaftizci Yahya(Yuhanna) ile Ilyas ayni kisiler degillerdir.Fakat Kutsal Ruh’un doluluguyla dolu olup,Kutsal Ruh’un islerini yapmislardir.Vaftizci Yahya(Yuhanna)Rab’bin yolunu hazirlayan özel elciliginin yaninda Malaki peygamberin(4:5-6)Ilyas’in gelmesi gereken peygamberligin gerceklestigi kisidir.Ilyas’in ruhu ve gücüyle(Luka 1:17)hareket etmistir.

Esenlikler degerli kardesim.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.