ANASAYFA Forum KUTSAL KİTAP (KİTABI MUKADDES) Yeni Antlaşma (İncil) Matta, Markos,Luka,Yuhanna,ın Yazılış Tarihi

 • Dieses Thema hat 2 Teilnehmer und 1 Antwort.
Ansicht von 2 Beiträgen - 1 bis 2 (von insgesamt 2)
 • Autor
  Beiträge
 • #26558
  Anonym
  Inaktiv

  İncil.Görgü tanıkları ve görgü taniklarının birinci agzidan Her bölümü M.S.40.80 yıllarında yazılmıştır.birbiri ile benzer İsa mesihin Yaşamı ve ögretileri ile ilgilidir.
  MARKOS.İncilin en kısa bölümüdür Markos İsa Mesihin Yanında degildi Petrusun ögrencisiydi.Ayrıntılı,anlatım canlıdır.PetrusunVaazlarını ve Mesihin ögretişlerini içerir.Markos Rabbin yanında deyildi .MS.50.55 yıllarında yazılmıştır Latın sözcüklerini icermesi bakımından Romada yazıldı ifade edilir.
  MATTA.12 Elçiden biridir.Levi olarakta tanılır Yahudileri Mesihe kazandırmak ve İbrani Mesih inanlarını egitmek için MS.45 Yılında Müjdeyi önce Aramice olarak yazdı daha sonra bu evrensel kullanım için M.s.50.55 Senelerinde Yunancaya çevrildi.Matta Eski antlaşmayı seven,dikkatli dindar,egitimli Yahudi bir Vergi görevlisiydi.
  LUKA.Luka bir Doktor ve tarihciydi.Yahudi deyildi.Başka ulustan gelme İlk ve tek kişiydi,Antakyalı olup Pavlus ile bulunmuş ve Pavlusun ögrencisiydi.İncilin devam niteliyini taşıyan Elçilerin İşleri Bölümününde yazarıdır.İ.S.61.62 senelerinde yazmıştır.
  YuHANNA.!2 Havarıden biridir .M.S.69 yıllarında Efesteyazdıgı sanılmaktadır,dil Grekçedir,Filistinde yaşayan bir yahudi,dir.Olgun ve adanmış imanlıların en sevdigi bölümü yazmıştır.Müjdesinde herkezin tanık oldugu 7 Mücizeden bahseder ve bunun üzerine kurmuştur..Yaşlılık dönemine kadar İsa Mesihi takip etmiş ,Ve Dogal olarak ölen tek Havaridir.

  #36055
  Anonym
  Inaktiv

  Bu kısa ve öz anlatım için teşekkür ederim.

  Saygılarımla

Ansicht von 2 Beiträgen - 1 bis 2 (von insgesamt 2)
 • Du musst angemeldet sein, um auf dieses Thema antworten zu können.