"Mardin’de Hz. İsa dönemine ait toplu mezarlar ortaya çıktı" ANF’den alinti

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26666
  Anonim
  Pasif

  ANF
  14:52 / 13 Aralık 2009
  Mardin’de Hz. İsa dönemine ait toplu mezarlar ortaya çıktı

  MARDİN – Mardin’in 3 bin yıllık antik kenti Dara Harabeleri’nde yapılan kazı çalışmalarında Hz. İsa dönemine ait toplu mezarlar ortaya çıktı.

  Nusaybin yolu üzerinde bulunan tarihi Dara antik harabelerinde yapılan kazı çalışmalarında Babil ve Pers Krallığı’na ait tarihi toplu mezarlar ortaya çıkarıldı. Toplu mezarda insan iskeletleri çıkarılırken, kazılarda yeni su sarnıçları ve antik çağa ait çok sayıda hayvan figürlerini yansıtan mozaikler de gün ışığına çıkarıldı.

  Tarihi Dara harabelerinde bulunan mezarların gün ışığına çıkartılması için 5 aydan bu yana çalışmaların devam ettiğini belirten Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Babil ve Pers İmparatorluğu’na karargah olan Dara harabelerinde bulunan tarihi mezarları ortaya çıkardıklarını belirtti.

  “3 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Dara antik harabelerinde yapılan kazılarda 3 ay önce toplu mezarlara ait çok sayıda insan ve hayvan kemiklerine rastladık. Yapılan kazılarda şu ana kadar binin üzerinde üst üste konulmuş insan iskeletlerinden oluşan toplu mezarlar ortaya çıkardık’’ diyen Erdoğan, şunları söyledi:

  ‘’Dara antik kentte `Nekropol’ diye tabir ettiğimiz alanda yapılan kazı çalışmaları sırasında genç Roma dönemine ait mezarlar ortaya çıktı. Şu an yapılan incelemelerde mezarların İsa’dan sonraki yıllarına ait olduğunu gösteriyor. Ama daha önceki yıllara ait bulgularda ortaya çıktı. Toplu mezardan ortaya çıkan kemiklerin analizleri ve DNA’sı daha yapılmadı. Burada karbon testi yapıldıktan sonra kesin tarihleri belir lenecek. Nekropol alanda çok büyük bir kent olması ve garnizon kenti olması nedeniyle Dara, özellikle coğrafik koşullarında kayaların oyulması ve onun içinde gömülme olayı ve kaya mezarlarından oluşmaktadır.”

  Yapılan arkeolojik kazılarda yeni tarihi kalıntılar keşfettiklerini anlatan Erdoğan, “Ortaya çıkan kalıntıların tarihlemeleri ve üzerindeki tiplonojik yapıları Hz İsa’dan sonra 200- 300 yıllarına ait olduğunu tahmin ediyoruz. Şu anda inceleme aşamasındayız. Zeugma’dan sonra Dara’da en büyük mozaik alanlarını keşfettik. Önümüzdeki yıl bu konuda yoğun bir kazı çalışması başlatarak mozaikleri gün ışığına çıkartacağız” şeklinde konuştu.

  ANF NEWS AGENCY

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.