Malatya'da Misyonerlere Saldırı: 3 ölü

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

Malatya'da yayınevine saldırı: 3 ölü 18 Nisan 2007

hurriyet.com.tr

Malatya'da bir yayın evine düzenlenen saldırıda 3 kişi öldürüldü.

SALDIRIDAN İLK GÖRÜNTÜLER – Video

Malatya'da gelen baskılar üzerine Kay-Ra olan adını Zirve olarak değiştiren ve Hıristiyanlıkla ilgili eserler yayınlayan yayınevine düzenlenen saldırıda 3 kişi yaşamını yitirirken, 2 kişi ise ağır yaralı olarak hasteneye kaldırıldı. Olayda yaşamını yitirenlerden birinin Alman vatandaşı olduğu bildirildi.

Zirve Yayınevi’nin bulunduğu Niyazi Mısr-i Mahallesi'ndeki Ağbaba İşhanı'nın üçüncü katında bugün öğlen saatlerinde tüyler ürperten bir saldırı gerçekleşti. 3 kişinin boğazlarının kesilerek öldüğü saldırıda, bıçakla yaralan bir kişi ile camdan atlayan başka bir kişinin durumunun ise ciddiyetini koruduğu bildirildi. Yaralıların Turgut Özal Tıp fakültesinde ameliyata alındığı belirtildi.

Yaralılardan birinin adının Emre Günaydın olduğu ve yüksekten düşmekten dolayı kafa travması geçirdiği bildirildi. Adı Uğur olan ve soyadı tespit edilemeyen diğer yaralının boğazı dahil çeşitli yerlerinden bıçaklandığı belirtildi.

Vali İbrahim Daşöz, ölenlerin ellerinin arkadan bağlı olduğunu ve bıçak kullanılmak suretiyle öldürüldüklerini, olayla ilgili incelemelerin devam ettiğini bunun bir iç çatışmadan kaynaklanabileceği ihtimali üzerinde de durulduğunu söyledi. Daşöz, ölenlerin birinin Alman vatandaşı olduğunun kuvvetle muhtemel olduğunu, diğer ikisinin ise Türk vatandaşı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Hamza Ozant / Zirve Yayıncılık Genel Müdürü: Ofisimiz geçen sene açılmıştı. İrtibat bürosu olarak. Tehditler alıyorduk. Tam olarak bir örgüt ismi bilmiyorum ancak tehditlerden haberdardım. Tehditlerin içeriğini bilmiyorum. Büroda çalışan arkadaşlar koruma isteyecekti. Bana da bilgi vereceklerdi. Direk Malatya'ya gidiyorum.

MALATYA'DAKİ OLAY REUTERS'TE

İngiliz haber ajansı Reuters da olaya yer verdi. Reuters, “bu saldırının, geçen Ocak ayında Ermeni asıllı Türk gazeteci Hrant Dink'in aşırı milliyetçiler tarafından öldürülmesinden sonra meydana geldiğine” dikkat çekti.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.