Malatya Sanıkları Savunma Için Süre Aldı

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24423
  Anonim
  Pasif

  Malatya sanıkları savunma için süre aldı

  Malatya’da Zirve Yayınevi’nde 3 kişinin boğazlarının kesilerek öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Sanıkların ifade vermek için hazır olmadıklarını bildirdikleri duruşma, 14 Ocak’a ertelendi.

  MALATYA – Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu 5 sanık Emre Günaydın, Hamit Çeker, Cuma Özdemir, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, tutuksuz sanıklar Kürşat Kocadağ, Mehmet Gökçe katıldı. Davaya mağdurları temsilen 18 avukat, sanıkları temsilen 5 avukat katıldı. blank.gif

  Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan ve yaklaşık 4.5 saat süren duruşmada sanıklar için ‘silahlı terör örgütü kurmak, örgüt yöneticisi olmak, terör örgütü faaliyeti çerçevesinde birden fazla adam öldürmek ve iş yeri dokunmazlığını bozmak, örgüt üyesi olmak ve kasten adam öldürmek’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.


  276496.jpg


  Diyarbakır Kiliseler Baş Pastoru Ahmet Güvener, davayı izlemek için duruşmaya katıldı.

  Sanıklar ve avukatları zaman darlığı nedeniyle dosyaları inceleyemediklerini, ifade vermek ve savunma yapmak için hazır olmadıklarını belirttiler.

  Mahkeme heyeti, istenilen evrakın tamamlanması ile sanık ve avukatların hazırlanmasına fırsat verilmesi için duruşmayı 14 Ocak 2008 tarihine erteledi.


  276497.jpg


  Alman Konsolosluğu Hukuki İşler Başkanı Martin Herman Graft (sağda) da duruşmayı mahkemede izledi.Duruşmayı ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Sorumlusu Jeffrey Collins, AB Türkiye Büro Sorumlusu AB Delegasyonu ve AB Rapor Sorumlusu Sema Kılıçer, öldürülen Alman Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Susanne Geske, Necati Aydın’ın eşi Şemse Aydın ve Uğur Yüksel’in babası İbrahim Yüksel de izledi.

  CİNAYETLER TÜM DÜNYADA YANKI YARATMIŞTI

  Malatya’da Zirve Yayınevinde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüş, polis, zanlılardan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım’ı olay yerinde yakalanarak, tutuklanmıştı.

  Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan Emre Günaydın, kaldırıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi altına alınmış, tedavisinin ardından mahkemece tutuklanmıştı.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.