Malatya Katliamında Skandal

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24431
  Anonim
  Pasif

  Koruması yok ama adresi dosyada var
  (Milliyet Haber)


  Malatya’da öldürülen iki kişinin ailelerine koruma verildi, mezarlar koruma altına alındı. Öldürülen Aydın’ın eşinin açık adresi ise farklı bir yerde oturuyor diye dosyaya konuldu.

  Malatya’daki Zirve Yayınevi’ne yönelik baskına ilişkin dava dosyasında, eşi öldürülen ve başka bir kente taşınan Şemse Aydın’ın açık adresine yer verildi. Katliamda öldürülen iki kişinin Malatya’da yaşayan ailelerine koruma veren, mezarları da koruma altına alan Emniyet, taşındığı için Aydın’a koruma verilmediğini belirtti.

  Emniyet, Aydın’ın taşındığı yerin açık adresini vererek tuhaf bir uygulamaya imza attı.

  18 Nisan’da yayınevi çalışanları Tilmann Geske, Necati Aydın ile Uğur Yüksel’in öldürüldükleri baskına ilişkin dava dosyasından gariplikler çıkmaya devam ediyor. 31 klasörden oluşan dosyanın 16 klasöründe, misyoner faaliyette bulunduğu öne sürülen yayıneviyle bağlantılı kişilerin isim, adres ve telefonlarının yer aldığı ortaya çıkmıştı.Adresler verildi

  Dosyadan, öldürülen maktüllerin ailelerinin koruma altına alındığına yönelik, Malatya Başsavcılığı’nın bir yazısı daha çıktı. Ancak, yazıda, hedef haline geldikleri için korunan maktül yakınlarından Şemse Aydın’ın açık adresi yer aldı. Malatya Başsavcılığı, 4 Eylül tarihli yazısında, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün öldürülenlerin ailelerinin korunup korunmadığı yönündeki sorusunu yanıtladı.

  Yazıda, ölenlerin ailelerinin 24 saat korunduğu, Geske’nin mezarının da korumaya alındığı vurgulandı. Yazıda, Aydın’ın eşi Şemse Aydın’ın farklı bir kente taşındığı, ancak, boşalttığı evin, sabotaj ihtimaline rağmen koruma altında tutulduğu ifade edildi.

  Yazıda, maktul yakınlarının tehlike altında olduğunu gösteren koruma önlemleri sıralanırken, adresleri de açıkça belirtildi. Şemse Aydın’ın taşındığı kentteki yeni adresiyle, diğer maktul yakınlarının adresleri açıkça yazıldı.

  Resim verilmedi

  Otopside çekilmiş fotoğrafların fotokopilerinde bulunan, ancak, net olarak seçilemeyen bazı izlerden kuşkulanan mağdur ailelerinin avukatları, mahkemeden fotoğrafların bir örneğini talep etti. Mahkeme, avukatların, “Resimlerin negatifinin, aslının ya da örneğinin verilmesi” talebini gerekçesiz reddetti.

  Yargılamanın başlamasına ve dosyanın aleniyet kazanmasına rağmen, mahkemenin talebi reddetme nedeni anlaşılamadı. Öte yandan Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, Malatya Başsavcılığı’ndan, dosyanın bir örneğini istedi. Bakanlığın, BM raportörleri ve AB’nin bilgi taleplerine yanıt vermek için dosyayı istediği ve kapsamlı bir çalışma yapacağı öğrenildi.

  Sanıkların kendisine ait telefonu aradığını yazdıkları için Savcı R.H.B’nin şikâyeti üzerine haklarında soruşturma açılan gazeteciler de dün savcılıkta ifade verdi.

  (Milliyet-
  13/12/2007)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.