ANASAYFA Forum AKTUEL OLAYLAR VE YANSIMALAR MALATYA’DA HRISTIYAN KATLIAMI VE YANSIMALARI Mahkemenin kararı dünyaya yanıt olacak

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24910
  Anonim
  Pasif

  Mahkemenin kararı dünyaya yanıt olacak

  (GÖKÇER TAHİNCİOĞLU – BAHAR BAKIR – Ankara)

  Almanya Büyükelçisi Cuntz, Malatya katliamının yıldönümünde kendisini Türkiye’de güvende hissettiğini, mahkemenin büyük dikkatle izlenen olayla ilgili olarak vereceği kararın, uluslararası kamuoyuna yanıt niteliği taşıyacağını söyledi
  [IMG]http://i.milliyet.com.tr/HaberAnaResmi/2008/04/18/fft17_mf28882.Jpeg[/IMG]
  Milliyet’e konuşan Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eckard Cuntz, 18 Nisan 2007’de gerçekleşen Zirve Yayınevi katliamının ardından yaşanan süreci ve beklentilerini anlattı.

  Malatya’da Zirve Yayınevi’ne düzenlenen kanlı baskında bir vatandaşı da öldürülen Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eckard Cuntz, katliamın yıl dönümünde kendisini Türkiye’de güvende hissettiğini söyledi. Cuntz, mahkemenin büyük dikkatle izlenen olayla ilgili vereceği kararın, uluslararası kamuoyuna “yanıt” niteliği taşıyacağını vurguladı.
  Yayınevi çalışanları Tilmann Geske, Uğur Yüksel ve Necati Aydın’ın misyonerlik yaptıkları iddiasıyla öldürülmelerinin üzerinden 1 yıl geçti. Milliyet’e konuşan Cuntz, 18 Nisan 2007’de gerçekleşen katliamın ardından yaşanan süreci ve beklentilerini şöyle anlattı:

  Aşırıların eylemi
  “1 yıl önce canice cinayetler işlendi. Hepimiz büyük şaşkınlık yaşadık ama, sanıkların kısa sürede yakalanarak yargı önüne çıkarılmasından büyük memnuniyet duyduk.
  Bu da Türk makamlarının olaya ne kadar büyük bir önem verdiğini gösteriyor. Olaydan sonra, öncelikle büyük bir endişe yaşadık. Çünkü, öldürülenler arasında bir de Alman vatandaşı vardı. Aşırı siyasi akımların bu tip eylemler yapabileceğini gördüğümüz için endişe duyduk.

  Ancak, Türk adaletinin hemen harekete geçmesiyle, bu aşırı akımlara kısa sürede yanıt verilebildiğini de gördük. Bu da bizi memnun etti.

  Etkileyen dayanışma
  Beni son derece etkileyen bir olay da cinayetlerin işlenmesinden sonra sergilenen dayanışma oldu. Bize (büyükelçiliğe) karşı herkes son derece olumlu yaklaştı. Rahip Santoro ve Hrant Dink cinayetleri ile Malatya olayının birbiriyle ilgisi var mı bilemiyorum ama, Milliyet gibi gazetelerin, bütün bu olaylarla ilgili süreçleri haberleştirmesi, aşırı siyasi akımların bu tip eylemlere toplumun dikkatini çekmesinden dolayı minnettarım.

  Beklentimiz adalet
  Bizim beklentimiz, gerçekten yakalanan kişiler bu cinayetleri işlemişlerse, en ağır biçimde cezalandırılmaları… Bununla birlikte, olay sadece bireysel bir suç mu, yoksa örgütsel bir yapı mı söz konusu, bunun açığa çıkarılması büyük önem taşıyor.

  Türkiye’de güvendeyim
  2 senedir Türkiye’de görev yapıyorum ve nereye gidersem gideyim kendimi güvende hissediyorum. Öte yandan, Malatya’da yaşananlar var. Aşırılığın nasıl sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Burada önemli olan mahkemenin vereceği karar. Bu karar, aynı zamanda Türkiye’nin dünya kamuoyuna vereceği bir yanıttır. Türk adaletine çok güvendiğimizi söylemek istiyorum.

  Özellikle müdahil avukatlar, olayın bütünüyle aydınlığa kavuşturulması için büyük bir çaba gösteriyor. Dosyada, bir biçimde ismi ve adresi bulunan, ancak, olayla ilgisi olmayan kişilerin korunması konusunda da mahkemeye büyük sorumluluk düşüyor.
  Bu noktada bir müdahil avukatın tehdit altında olduğunu öğrenmekten üzüntü duyduk. Türk makamları, bize bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

  İslam ve hoşgörü
  Olaydan sonra gerçekten hem kamuoyu hem siyasilerden kınama mesajları geldi. Herkesin üzüntüsünü bu şekilde dile getirmesi, acımızı paylaşmaları, olayın aydınlatılması konusunda bir büyük güçtür.

  Bunlar din özgürlüğü, fikir özgürlüğü açısından önemliydi. Özellikle, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın böyle bir cinayetin İslam’la bağdaşmadığını açıklaması, din değiştirmenin de hoşgörüyle karşılanması gerektiğini belirtmesi çok önemliydi.

  Vahşice öldürülen 3 insanı anarken, bu olaydan ders çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye, sahip olduğu iyi geleneklerle, hangi din ve milletten olursa olsun, çok sayıda insanın yaşamak istediği demokratik ve güvenli bir ülke olmayı sürdürmeli. Fırsat bulursam, ben de bir duruşmayı Malatya’da izlemek istiyorum.”

  #28647
  Anonim
  Pasif

  Benim hic haberim yoktu bu olaydan simdi burda okudum ..
  Sebep ne olursa olsun bir insanin baska bir insanın canina kiymasini kınıyorum .. Umarim adalet yerini bulur ..

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.