Lut Hakkında Bir Soru…

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27739
  Anonim
  Pasif

  Melekler, “Olmaz” dediler, “Geceyi kent meydanında geçireceğiz.”
  3Ama Lut çok diretti. Sonunda onunla birlikte evine gittiler. Lut onlara yemek hazırladı, mayasız ekmek pişirdi. Yediler.
  4Onlar yatmadan, kentin erkekleri –Sodom’un her mahallesinden genç yaşlı bütün erkekler– evi sardı. 5Lut’a seslenerek, “Bu gece sana gelen adamlar nerede?” diye sordular, “Getir onları da yatalım.”
  6Lut dışarı çıktı, arkasından kapıyı kapadı. 7“Kardeşler, lütfen bu kötülüğü yapmayın” dedi,

  8“Erkek yüzü görmemiş iki kızım var. Size onları getireyim, ne isterseniz yapın.

  Burda Lut’un yaşadığı halk sapık bir halk insan kılığında Lut’un evine gelmek isteyen meleklere tecavüz etmeye kalkışıyorlar Lut bu durum karşısında alın kızlarımı istediğinizi yapın onları bırakın konuğumdur diyor.Bu konu hakkında düşüncelerinizi almak istedim.

  #37006
  Anonim
  Pasif

  Bu soru ‘çelişkiler’ başlığında başka bir üye tarafından soruldu. Panelde hala güncelliğini takip edebilirsiniz. Orada cevaplamıştık. Tekrar edelim:

  Lut’un kızlarını Sodomlulara teklif etmesi yanlış değil miydi?

  Her ne kadar bazıları, Lut’un bu davranışını yanlış görüp onu suçlamışlarsa da, biz aslında bugün onu mahkûm edebilecek durumda değiliz. Çünkü Kutsal Kitap, yürekleri okuyan Tanrı’nın Lut’un aleyhinde bir hüküm vermediğini gösteriyor.

  Tanrı, bedenleşmiş iki meleğini Sodom ve Gomorra’ya gönderdiği zaman konukseverlik gösteren Lut, onlara evinde kalmaları için ısrar etti. O gece Sodomlulardan bir ayaktakımı evi kuşatıp şöyle bağırdı: “Bu gece senin yanına giren o adamlar nerede? Onları bize çıkar, ve onlarla ilişkide bulunabilelim”. Tekv. 18: 20, 21; 19: 1-5.

  Dışarıya çıkan Lut onları vazgeçirmeye çalıştı ve şöyle yalvardı: “İşte, benim ere varmamış iki kızım var; rica ederim onları size çıkarayım, ve onlara gözünüzde iyi olana göre yapın; ancak bu adamlara bir şey yapmayın; mademki damımın gölgesine geldiler.” Öfkelenen ayaktakımı Lut’u zorladı, az daha kapıyı kıracaklardı. O anda melekler müdahale ederek ayaktakımını körlükle vurdular.—Tekv. 19:6-11.

  Bu kayıt birçoklarını, özellikle kadınları şaşırtmış veya tedirgin etmiş olabilir. Bazıları, Lut’u korkaklıkla suçladılar ve konuklarının güvenine karşılık olarak kızlarının iffetini teklif etmemesi, ancak ayaktakımına bizzat kendisini vermesi gerektiğini söylediler.

  Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta, Doğu’nun âdetlerine göre ev sahibinin konuklarını korumak, hatta gerektiği zaman onları ölüm pahasına savunmak sorumluluğu altında olmasıdır. Lut’un sözleri “mademki [söz konusu iki adam] damımın gölgesine geldiler” evindeki konukları korumak mecburiyetini hissettiğini gösteriyor. Ayrıca, Lut nasıl korkaklıkla suçlanabilir? Çünkü cesaretle ayaktakımının önüne çıktı ve kapıyı arkasından kapadı; tek başına onlarla yüz yüze kaldı.

  Diğer yandan Lut’un ayaktakımına yapmış olduğu teklif hakkında ne denilebilir? Her ne kadar bazıları Lut’un bizzat kendisini teklif etmesi gerektiğini söyleseler de, sapık ayaktakımının yaşlı bir adamla yetineceği pek muhtemel değildi. Oysa, iki genç kızın teklif edilmesi, belki ayaktakımını biraz şaşırtabilirdi; işte bu kızların iffetini bozmak onlara çekici gelebilirdi. Ayrıca bu kızlar şehrin iki erkeğiyle nişanlıydı. Dolayısıyla Lut’un teklifinin, sapık ayaktakımı üzerinde oyalayıcı veya bölücü bir etkisi de olabilirdi.

  Bundan başka Lut, önce melekleri kabul ettiğinin farkında olamamıştı, fakat sonra, onların Tanrı’dan gelen haberciler olduğunu anlamış olabilirdi. (İbr. 13:2) Lut kızlarını çok sevmesine rağmen bu nedenle gerektiği zaman onları kurban etmeye istekli olduğunu da hissetmiş olabilirdi. (Tekv. 22:1-14; II. Samuel 12:3, 4 ile karşılaştır.) Lut, ayaktakımına kızlarını teklif ederken, Tanrı’nın iradesi olduğu takdirde Mısır’da Sara’yı koruduğu gibi kızlarını da koruyacağından emin olabilirdi. (Tekvin 12:17-19) tanrı, meseleleri fiilen yönettiğinden, Lut ve kızları sadece homoseksüel ayaktakımından esirgenmediler, şehirler üzerine gelen ateşli harabiyetten de esirgendiler.—Tekv. 19:15-29.

  Melekler, Lut’a böyle bir teklifte bulunmakla adaletini bozmuş olduğunu söylemediler. Bunun yerine, Tanrı’nın 10 adil kişi dahi bulunmayan bu şehirleri harap ettiği zaman iki melek, Lut ile ailesinin kaçmasına yardım ettiler. (Tekv. 18:26-32; 19:16) Daha da önemlisi, kanunsuz insanların eylemlerini görmekten bile üzüntü çeken Lut’u Tanrı eleştermedi. Aksine yürekleri okuyabilen Tanrı, Lut’un “adil [bir] adam ” olduğunu söyledi.—Sül. Mes. 15:11; II. Pet. 2:8, 9.

  Bu kayıt, Kutsal Kitabın değerli kısımlarından biridir. Sodom ve Gomorra’nın kötülüğünü vurguluyor ve bunu okuyan adil kişilerde haklı bir kızgınlık uyandırıyor; Tanrı’nın homoseksüelliği tasvip etmediğini belirtiyor. Ayrıca bu kayıt, Tanrı’nın adil ve doğru olup kötülüğe göz yummadığına dair Kutsal Kitabın verdiği güveni de takdir etmemize yardım eder. (Tesn. 32:4) Aynı zamanda Tanrı’nın Lut’un ‘adil adam’ olduğunu beyan ederken hükmünde tamamen kâmil ve adil olduğundan emin olabiliriz.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.