Liberalizm, Islam Dünyasinda Da Isliyor

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24346
  klaus
  Anahtar yönetici

  LE FIGARO'DAN SEÇİM YORUMU:

  Liberalizm, İslam dünyasında da işliyor
  Guy Sorman imzalı yazıda, 32 İslam ülkesinin, kalkınmanın inanca değil, doğru ekonomik politikalara bağlı olduğunu kanıtladığı belirtildi

  PARİS ANKA

  Türkiye'nin, liberalizmin, İslam dünyasında da işlediğini kanıtladığı öne sürüldü. Fransız ekonomist ve yazar Guy Sorman, “Türkiye başta olmak üzere, 32 İslam ülkesi, kalkınmanın, bir inanç meselesi değil, doğru ekonomik politikalara bağlı olduğunu ispatlıyor” diye yazdı.
  Sorman, Le Figaro gazetesinde yayımlanan “Türkiye ispatlıyor: Liberalizm, her yerde olduğu gibi İslam dünyasında da işliyor” başlıklı makalesinde Türkiye'deki kişi başına gelirin, 2004-2008 döneminde yüzde 20 oranında artacağını belirtti. Sorman, “Demokrat-Müslüman” olarak nitelendirdiği AKP'nin zaferini ekonominin ötesinde aramanın gerekmediğini söyledi.

  İslam kalkınmaya engel değil
  “Laik ve devletçi hükümetler altında kötü yönetim ve enflasyon yıllarından sonra göreli bir istikrarın sağlanmasının demokrat-Müslümanların nasibi olduğu”nu öne süren Sorman, bu başarıda “Anadolu Kaplanları”nın önemli bir rol oynadığını savundu.
  Sorman, “Girişimçi ve Müslümanlar, İslamdaki yeni kapitalizmi simgeliyor” yorumunda diye nitelediği “Anadolu Kaplanları”nın, “Açıkça liberal ve Avrupa yanlısı” bir ekonomik strateji geliştiren AKP'nin seçmen tabanını oluşturduğunu yazdı. İslamın ekonomik kalkınmayı engellemediğini aksine teşvik ettiğini, Kuran'ın yoksulluğu tercih eden İncil veya Budizmin aksine, zenginliği dünyada öven tek kutsal kitap” olduğunu belirten Sorman, “Muhammed, girişimci olup bir işkadınıyla evli olan tek peygamberdir” yorumunda bulundu.
  Liberalizm karşıtlığının felaket olduğunu, liberalizminse her yerde yürüdüğünü yazan Sorman, “Türkiye ve diğer yerlerden gelen iyi haberi selamlayalım, modern olduğu zaman İslamdan korkmayalım” dedi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.