Kızılderili kız

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

“Onu kurak bir ülkede,issiz,uluyan bir cölde buldu,onu kusatti,kayirdi,gözbebegi gibi korudu’ (Yasanin tekrari 32,10).

Navajo kizilderililerin arasinda onlarca yil yasamis olan bir Misyon doktoru,Arizona Cölü’nde ki bir tecrübesini anlatiyor:

Bir gezi sirasinda cölde uzakta görülen bir caliliga dogru yaklasti.Caliliga yaklastikca gittikce kulaga daha da belirginlesen korkunc bir ciglik duyuluyordu.Doktor bunun belki de tuzaga düsmüs bir hayvanin cikardigi bir ses olabilecegini düsündü ve arabasindan inip, tüfegini de hazirlayarak caliliga dogru dikkatlice yürüdü.

Tam caliligin diger tarafina ulasmisken bir sürprizle karsilasti…
    Bu, bir hayvan degildi,tuzak da degildi, yerde caresizce yatan bir kizilderili kizdi.

Doktor kizin kimildayamadigini ve tarif edilemeyecek kadar korkunc acilar icerisinde oldugunu hemen anladi. Kisa bir muayeneden sonra kizin kurtulma sansinin cok az oldugunu cünkü derideki yaniktan dolayi dokunun ölmeye basladigini gördü. Doktor, kizin agrilarinin dinmesi icin bir agrikesici igne yapti, bir battaniyeye sarip dikkatlice arabaya tasidi ve misyon hastanesine götürdü.

Yolda, bu issiz cöle, bu genc kizin nasil düstügünü anlamaya calisti. Kiz cok agir bir sekilde hastalanmisti. Bagli bulundugu kabilenin büyücüsü,”ondan seytani cikaramadigini” söyleyince kizi kapi disari atip kaderine terk ettiler.

Dört gün boyunca kiz orda hareketsiz,ac, susuz,gündüz günesin yakiciligi gece de sogugun titretmesiyle(bulundugu yer denizden 2000 metre yüksegindeydi) kala kalmisti.

Ama Kurtaricimiz Tanri iyiligini ve insana olan sevgisini acikca göstererek bizi kurtardi.Bunu dogrulukla yaptigimiz islerden dolayi degil,kendi merhametiyle,yeniden dogus yikamasiyla ve Kurtaricimiz Isa Mesih araciligla üzerimize bol bol döktügü Kutsal Ruh’un yenilemesiyle yapti. Titus 3,4-6

Dokuz gün ve gece doktorun gözü bu kizin üzerinden eksik olmadi.Sonunda kizin bitmeyen atesi durdu.Kiz kendine gelmeye baslayinca hastanede bulunan kizilderili bir hemsire o kiza doktorun kendisine yaptiklarini anlatti.

“Neden bunu yapti?”,diye sordu kiz.”Ben bir kizilderiliyim ve o bir beyaz adam.Benim kendi halkim beni disari atti ama o beni buraya getirdi ve bana yeniden yasam verdi.Neden bunu yapti?”

Hemsire söyle yanitladi: “Mesih’in sevgisidir bunu ona yaptiran.”

“Bu nedir? Ne demektir Mesih’in sevgisi?” bilmek istiyordu hasta kiz.” Hayatimda daha hic duymadim. Ne demek istiyorsun?”

Kizin Mesih’in sevgisini anlamasi ve bizler icin yaptiklarini kavrayabilmesi icin bir kac gün gecmesi gerekmisti.

Gittikce daha acik bir hale gelmisti.Kizin bir karar vermesi gerekiyordu.Kendisinin eskiden inandigi ve ona aci ve korku veren putperest inanislar mi yoksa Rab Isa Mesih’i Rab ve kurtarici olarak hayatina almak mi?

Tam o kizin misyon hastanesinin sorumlusu ile verecekleri karar hakkinda konusurlarken iceriye kendisini kurtaran ve kendisini görmek isteyen doktor kapidan iceriye geldi.Birden kizin yüzü aydinlandi.Kiz birden misyonere dönerek su sözleri söyledi: “Eger Isa Mesih gördügüm bu doktor gibiyse,o zaman ben tüm yasamimi ebediyen ona teslim ediyorum.

Ne mutlu Rab’bin kaybolmus koyunlarinin Rab’be gelmesi!

Koyunlarin iyi Cobani Isa Mesih’e hamdlar ve övgüler olsun.Amin.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.