Kutsal Ruh,Bizi Zengin Eder mi.?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

KUTSAL RUH,BİZİ ZENGİN EDER Mİ..?
    Çoğu kişiden duyuyorum bu cümleyi.
    ” İnandığınız Kutsal ruh,sizi zengin eder mi.?Sizi uyarıyorsa yol gösteriyorsa,bunu da yapar herhalde.. öyle değil mi.? “
    Bu soruyu duyduğumda,aklıma şu ayet gelmişti.

“Şimdi de Ruh’a boyun eğerek Yeruşalim’e gidiyorum. Orada başıma neler geleceğini bilmiyorum.Ancak Kutsal Ruh, beni zincirler ve sıkıntıların beklediğine dair her kentte beni uyarıyor. Canımı hiç önemsemiyorum, ona değer vermiyorum. Yeter ki yarışı bitireyim ve Rab İsa’dan aldığım görevi, Tanrı’nın lütfunu bildiren Müjde’ye tanıklık etme görevini tamamlayayım.” Elçilerin işleri 20.22.23

Elçilerin işleri bölümüne baktığımızda bu ve buna benzer çok ayet’in olduğunu da görürsünüz.Ayet’te pavlus ‘a konuşan,Kutsal Ruh’un sesidir.
    Rab,hala o içsel sesle konuşuyor mu.?
    Yaşadıklarınızı düşünün..!
    Bilmeden,ne olduğunu anlamadan,bir sesin size ne şekilde konuştuğunu neye yönlendirdiğini hatırlayın.
    Evet, Kutsal Ruh,bizlere bu günde konuşuyor.İyi ve kötü konusunda uyarıyor.yönlendiriyor,uyarıyor.
    İçsel her duygu ve izlenim,Kutsal Ruh’un yol gösterimi midir.?
    Mesela,Bir insan kalabalık bir toplantı,yüksek sesle ,bağırmak yada garip bir şekilde bir şey yapmak içinde güçlü bir dürtü veya iç ses duyabilir.
    Açık mantıkla,bizim o zaman her dua ve isteklerimiz de de,madem imanlı’yız,O’nu tanıyor ve iman ediyoruz.bize istediğimiz her şeyi verecek düşüncesini yaratır.Zenginlikte isteyebiliriz.

Geçmişte Tanrı’nın halkına ( ki ,o dönemler belki, İncil bile yazılmamıştı,yada Kutsal kitab azdı veya okuma yazma bilen insan fazla değildi.)Özel vahiyler verdiğini Kutsal kitab’tan okuyoruz.

Günümüze dönersek, bir çok insan iş hayati,yatırımlar,maddi istekler ,duygusal istekler bunun gibi v.s konularda Kutsal Ruh’un yol gösterimine sahip olmak ister.
    Kutsal ruh olaylar,işler konusunda sadece uyarır.iyilik ve kötülük konusunda.bu uyarında rab’tenmi yoksa bizim benlik isteklerimizden mi olduğu konusunda dikkatlıolunması konusunun çok önemli olduğunu belirtmek isterim. söz konusu içsel sesin Ruh’tan olup olmadığını sınayabiliriz.Nasıl mı.?
    Kutsal kıtap vasıtasıyla,Dua ile,olgun inanlılarla olan paylaşımlarla.bunların tümünün toplamı ,bizlere duyduğumuz o iç sesin, Kutsal ruhtanmı..? yoksa sadece bizim düşüncelerimizden olduğu konusunda bize fikir verecektir.
    Gelelim başlık soruma.
    “Kutsal Ruh ,bizi zengin edermi.?

Kutsal Ruh,bizim O’nu kendimizi zengin,mutlu yada rahat kılmak için bir araç olarak kullanabilmemiz için değil,İsa mesih’i onurlandırmak için verilmiştir.
    Dikkatimizi içsel izlenimlerde toplamanın en büyük tehlikesi kendimizi Rab’ten olmayan seslere açmamızdır
    Çünk Kutsal Kıtab’ta Pavlus bu konuda bizleri uyarıyor ve diyor ki:
    “Ruh açıkca diyor ki son zamanlarda bazıları yalancıların iki yüzlülüğü nedeniyle aldatıcı ruhlara ve cinlerin öğretilerine kulak vererek imandan dönecek”
    1 Timeteus 4:1

Kutsal Kıtab’ımızda elçi Yuhanna’da:
    “Tanrı’dan olup olmadığını anlamak için Ruhları sınayın “1Yuhanna4:1
    der.

Esenlikle.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.