• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25679
  Anonim
  Pasif

  Kutsal Ruh, içimizde sıcak ve sevgi dolu hisler uyandıran bir güç ya da kuvvet değildir. Kutsal Ruh, Tanrılığın üç kişisinden biridir. Zeki ve ahlaksal bir varlıktır.Kişi olmanın tüm niteliklerine sahiptir. Kendi yaşamının akışını belirleme yeteneğine sahip mantıklı bir varlıktır. Normal bir kişi gibi konuşur (El.İş.1:16), öğretir (Yuhanna 14:26), kurallar koyar (El.İş. 16:6), emreder (El.İş. 8:29), dua eder (Romalılar 8:26-27).

  Yeşua Mesih, Baba Tanrı Yahve’nin sağında otururken Kutsal Ruh bizimledir. Bizim aramızda ve içimizdedir (Yuhanna 14:16-17). Bizlere bu kadar yakın olmasına karşın sırf Mesih yücelsin diye kendi istemiyle O’nun gölgesinde kalır. Kutsal Ruh’un yaptığı her şeyin tek bir amacı vardır; Mesih’i yüceltmek ve yaptıklarını bizlerin yaşantısına uyarlamak. Ayrıca Kutsal Ruh,yaratılışı koruyarak, sürdürerek ve insanların günahlarına bir sınır koyarak lütuf göstermektedir.

  Birçok Hristiyan yanılgıya düşerek, Kutsal Ruh’u ve O’nun işlerini zamanla arka plana atarlar. Vaazlarda, tapınmada, dualarda unutulur. Oysa O, yüceltilmeye layık Tanrıdır.
  Eğer Kutsal Ruh’un yalnızca kendi hayatımızda ve kendimiz için neler yaptığına odaklanırsak, bizde kalan Ruh’un yüceliğini ve büyüklüğünü kısıtlamış oluruz. Böyle bir düşüncenin sonucunda da Tanrı olarak Kutsal Ruh’un ne kadar yüce ve büyük olmasına rağmen bizlerin yaşantısında kısıtlı kalmış şekliyle anlaşılmasına sebebiyet veririz. Bu anlayışın sonucunda da; Kutsal Ruh’un, bizlerin içerisinde yaptığı işi açıkça göremeyiz.

  Baba Tanrı Yahve’in sevgisini tadabiliyorsak, Yeşua Mesih’in lütfunu anlayabiliyorsak bunu Kutsal Ruh’a borçluyuz. Bizi Mesih’e çeken, yönelten O’dur. Baba Tanrıyı ve Oğul Tanrıyı yüceltebiliyor ve O’nlardan zevk alabiliyorsak; bunu Kutsal Ruh’un bizim yüreğimizde çalışmasıyla başardığımızı unutmamalıyız. Eğer imanlı olduğumuzu düşünüyorsak bize bu iman armağanını yapılandıran, geliştirenin Kutsal Ruh olduğunu unutmamalıyız. Kilisede atanmışlığımız varsa, hizmet ediyorsak ya da armağanlarımız varsa tüm bunlar Kutsal Ruh’un işidir.

  Tanrı Sözüne ve Mesih’in kurtarışına ikna olmamızı gerçekleştiren Kutsal Ruh’tur. Müjdeyi anlıyabiliyor ve paylaşabiliyorsak bunda bizleri başarılı kılan Kutsal Ruh’a şükredip, yüceltmeliyiz.

  Hep böbürleniriz ya ‘Biz Tanrı’nın kutsallarıyız’ diye. İşte! bizi kutsallaştıran yolda güden Kutsal Ruh’tur. O, bizim taşlaşmış yüreklerimize dokunur, günahtan uzak durmamız için bizleri eğitir, değişmemizi sağlar. O, herşeye gücü yeten Tanrıdır!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.