Kutsal Ruh esinleri ile Rab’bi çağıralım.

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Kötü olduğum halde Kurtarıcım Rab İsa Mesih’in bana umut ve cesaret verici şu sözlerini anımsayarak umutları ve cesaretleri kırılmış kardeşlerimle paylaşmağı düşündüm:

“Dileyin, size verilecektir; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, ve kapıyı çalana açılır. Sizden hangi adam, oğlu ondan ekmek ister de, ona taş verir? veya balık ister de, ona yılan verir? İmdi sizler kötü olduğunuz halde, çocuklarınıza iyi hediyeler vermeği bilirseniz, göklerde olan Baba’nız kendisinden dileyenlere ne kadar ziyade iyi şeyler verir!” (Matta 7:7-11).

İşlediğim günahlardan dolayı duyduğum suçluluk nedeni ile Rabbin önüne çıkma cesaretimi yitirmiş iken, Rab İsa’nın,”bundan dolayı sizler kötü olduğunuz halde” demesi, Baba’dan iyi şeyler dilememize asla engel olmayacağını cesaret verici sevinçli haber (İNCİL) olarak algıladım! Gerçekten İsa Mesih, kral Davud’un dediği gibi, nurumuz ve kurtuluşumuz olan RABDİR! (Mezmur 27:1).

O, halim ve alçak gönüllü hükümdarımızdır; günahlarımdan dolayı duyduğum ezikliklerde kırıcı olmayan hükümleri bana teselli veren çomağı ve değneği oluyor! Suçluluk ve cesretsizlikleri nedeni ile yorgun düşmüş olanlara İsa Mesih’in şu çağrısı, onun merhamet ve sevgi yüreğini ruhumuzda ve canımızda estiriyor:

“Ey bütün yorgunlar ve yükleri ağır olanlar, bana gelin,ve size ben rahat veririm. Boyunduruğumu takının, ve benden öğrenin; zira ben halim ve alçak gönüllüyüm; ve canlarınıza rahat bulursunuz. Çünkü boyunduruğum kolay, ve yüküm hafiftir” (Matta 11:28-30).

Günahın ağır yükü altında ezilip inleyenler, kötü hallerini farkediyorlarsa, İsa Mesih aracılığı ile Baba’ya dua edip Kutsal Ruh’u istesinler diye müjdeleniyorlar! Kutsal Ruh’tan esinle düşünce alanımıza doğan düşünce ile düşünürken İsa Mesih’in lütfu ve merhameti içimizdedir! Günahlarımız uğruna elem çekip ölen bu dostumuz, şimdi ve ebediyen yaşıyor! Moralleri bozuk, ümitleri ve cesaretleri kırık insanları en iyi tanıyan dost odur! Hiç kimse, İsa gibi onları sevemez! Bana kötü muamele edenlere içimden kızıp onları yargıladığım zamanlarda onun hüznünü içimde duyuyorum! Onun sevgisine akıl erdiremiyorum! Onun sevgisinin ve merhametinin derinliğine eremedim! Onun Ruhundan esinle içime doğan düşünceleri ile düşünürken, katı ve sert yargılarım, merhamete ve sevgiye dönüşüyor! Kötülüğe karşı onun içime doğan merhametiyle ayılıyorum ve bu yolla onu içimde tanıma fırsatlarım oluyor! Bende kötülüğün iyiliğe yenildiği anı dikkatle ve ilgi ile izliyorum! Bu harikuladeliği izlerken, İsa’nın, “çünkü bensiz bir şey yapamazsınız” vaadını anımsıyorum! (Yuhanna 15:5).

Bunları düşünür ve yazarken şu gerçeği faerkettim: Mesih Ruhu’ndan esinle içimize doğan her düşünce, onunla düşünürken, onunla Baba’yı çağırmış oluyoruz! Yani, içimize doğan Mesih Ruhu düşünceleri, Baba’ya yükselen çağrışımlarımız oluyorlar.Kötü olduğumuz halde, onun inayet tahtına bunlarla yaklaşıyoruz ve içimizi ona açıyoruz!

Evet sevgili ezilmişler, kötülüğün iyiliğe yenildiği İNCİL döneminde yaşıyoruz! İsa Mesih’in inayeti altında bulunduğunuzu bilesiniz ve yüreklerinizi Baba’ya açma hakkınızı cesaretle kullanasınız.İsa Mesih’in bize vaadı budur! Onun esinleri geldiği vakitte yüreklerimizi ona açalım ve olacaklara tanık olalım.Rab’bin içimize doğan düşüncesi ile düşünürken Rab’bi çağırmış oluyoruz! Rab’bin, bize vereceği düşüncesi ile düşünmemizi sağlıyarak onu çağıraxcağımıza ilişkin şu sözü yazılıdır: “Çünkü sizin için düşünmekte olduğum düşünceleri ben bilirim, RAB diyor, kötülük düşünceleri değil, ancak sonunuzda size ümit vermek için selamet düşünceleridir. Ve beni çağıracaksınız,ve gidip bana dua edeceksiniz, ve sizi işiteceğim. Ve beni arayacaksınız, ve bütün yüreğinizle beni arayınca bulacaksınız.. Ve kendimi size buldurtacağım,…” (Yeremya 29:11-14).

Rab, düşüncelerini içimizde doğdurarak onu çağırmamızı, dilememizi, kalbimizi ona açmamızı ve onu aramamızı sağlıyor! Bu yol, “ben vasıta olmadıkça Baba’ya kimse gelmez” diyen Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’i hatırımıza getiriyor! Bu paylaşımı şu İNCİL sözü ile bitiriyorum:

“Ve böylece de Ruh bizim zayıflığımıza yardım eder; çünkü gerektiği gibi nasıl dua edeceğimizi bilmeyiz; fakat Ruh kendisi ifade olunamaz ahlarla bizim için şefaat eder; ve yürekleri araştıran, Ruh’un düşüncesi ne olduğunu bilir, çünkü mukaddesler için Allah’a göre şefaat eder” (Rom. 8:26,27).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.