Kutsal kitaptaki şiddet içeren ayetleri nasıl açıklıyorsunuz?

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

“Yeryüzüne selamet getirmeye geldim sanmayın. Ben selamet değil kılıç getirmeye geldim. (Matta,10/34)”

Bu ve buna benzer “seninle şehirleri fethedeceğim, çocuğu kadını kıracağım gibi ayetlerde var. Şimdi ben bu kadar yaklaşmışken bu ayetler gerçekten kafa karıştırıcı. Açıklayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Anonim
    Pasif
    B_Yılmaz;20087 wrote:
    “Yeryüzüne selamet getirmeye geldim sanmayın. Ben selamet değil kılıç getirmeye geldim. (Matta,10/34)”

Bu ve buna benzer “seninle şehirleri fethedeceğim, çocuğu kadını kıracağım gibi ayetlerde var. Şimdi ben bu kadar yaklaşmışken bu ayetler gerçekten kafa karıştırıcı. Açıklayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sevgili B_Yilmaz

Kutsal Kitap’ta siddet ayetleri var ama herbirinin aciklamasi da var.Özellikle Eski Ahitte sikca rastlariz.Eski Ahit’te seriat yasalari vardi ve insanlar bu yasayla yargilanirdi.Yasa suc isleyenlere karsi acimasizdir.Sucun karsiliginin ödenmesi gereklidir.Insanlarin bu yasayla aklanamayacagi kesindir.Cünkü insan kusurludur ve günah islemeye meyillidir.Seytan bu dünyanin egemenidir ve insanlari günaha kiskirtmaktadir.Bu yüzden Tanri insan icin cok daha mükemmel bir plan hazirladi.Öyle ki insanlar Isa Mesih’e olan imanlariyla kurtulsunlar.Cünkü O’na iman eden asla yargilanmaz ve ölümden yasama gecmistir.(1.Yuhanna Mektubu) Kusursuz kurban Isa Mesih bizim günahlarimiz icin kurban edildi öyle ki bizler ölüme mahkum olmayalim cünkü bizim yerimize ölen bir kurban vardir.Bu da Rab Isa Mesih’tir.

Yukardaki ayette iste Isa Mesih ben selamet getirmedim,kilic getirmeye geldim derken sunu demek istiyor: Bana iman edenlerle iman etmeyenler arasinda ayrilik olacak(kilic ayriligi imgeliyor) insanlar bu iman yüzünden birbirleriyle kavgali olacaklar.Daha dogrusu iman edenler iman etmeyenler tarafindan rahatsiz edilecekler,hakarete ugrayacaklar,dövülecekler ve hatta öldürülecekler.Bunu Isa Mesih’e ait olanlar cok iyi bilir.Kutsal Kitab’in Timoteos Mektubu 3.Bölüm 12.ayetinde söyle okuruz:Mesih Isa’ya ait olup Tanri yoluna yarasir bir yasam sürmek isteyenlerin hepsi zulüm görecek.

Isa Mesih’in söyledigi kilic bir simgedir ve gercek kilicla bir alakasi yoktur.Zaten Isa Mesih insanlara hep benzetmeler kullanarak konusurdu.Yeni Ahit’te iman edenlerin kimseye siddet uygulamasina izin verilmemistir.Hicbir siddet ayeti yoktur.

Sevgiler..

Anonim
    Pasif

@B_Yılmaz 20087 wrote:

Kılıç yanlış hatırlamıyorsam tanrı sözüydü…
    İyi günler…

Anonim
    Pasif

Sayın PatCrik,
    Kılıç sizin dediğiniz gibi,tanrı Sözü’ anlamını ifade etmez bu ayette ifade edilen, doğru yorumu Kores Kardeş yapmıştır.Yani siz yanlış hatırlıyorsunuz.

“Yukardaki ayette iste Isa Mesih ben selamet getirmedim,kilic getirmeye geldim derken sunu demek istiyor: Bana iman edenlerle iman etmeyenler arasinda ayrilik olacak(kilic ayriligi imgeliyor) “
    Esenlikle.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.