ANASAYFA Forum EN ÇOK SORULANLAR En Çok Sorulan Sorular Kutsal Kitap'da Aziz Varmı?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24672
  Anonim
  Pasif

  Katolik ve Ortodoks inancına göre Azizler Kiliselerde resimleri bulunan, iman yaşantıları örnek alınarak Tanrı’ya gösterilen tapınışdan daha aşağı derecede tapınış gösterilerek şereflendirilen kişilerdir. Azizlerin Cennette olduklarına ve şefaat ettiklerine inanırlar. Her ne kadar bazıları bu resimlere değil yalnızca onların temsil ettiği kişilere dua edip şereflendirdiklerini söyleseler de gerçekte bu uygulamalar Tanrı Sözü Kutsal Kitap’a uygun mudur?

  Tanrı şöyle konuştu:

  “Seni Mısır’dan, köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın RAB benim.

  “Benden başka tanrın olmayacak.

  “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yeraltındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın.

  Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünküben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.

  Çık.20:1-5

  Protestanların Azizlere yaklaşımı Kutsal Kitap’ta sözü edilen bu kutsal kişilerin yaşam tarzlarını ve imanlarını kendilerine örnek olarak görmekten öteye geçmez . Tanrı’nın beğenisini imanları sayesinde kazanan bu kişilerin imanlarının da Tanrı’nın lütfu ile olduğu gerçeğini asla göz ardı etmemeliyiz. Bütün şan, şeref, onur, övgü, yücelik Tanrı’nın ve Oğlu Rab İsa Mesih’indir. Protestanlar yalnız melekler, Meryem ve azizler değil Mesih’e Tanrı olarak iman edip tapınsalar bile insan eliyle yapılmış resim, tasvir ve heykellerinin önünde kesinlikle eğilip tapınmazlar. Haç tapınaklarda yalnızca İsa Mesih’in kurtuluş sağlayan ölümünün sembolü olarak bulunur.

  Protestanlar Tanrı’nın lütfuyla İsa Mesih’e Rab ve Kurtarıcı olarak iman etmiş her Hristiyanı Tanrı’nın azizi yani kutsalı olarak kabul ederek Rab’de kardeşce sevgi ve saygı gösterirler. Tanrı Sözü Kutsal Kitap’a uygun yaklaşımda budur.

  1.Pe.1: 2 İsa Mesih’in sözünü dinlemeniz ve O’nun kanının üzerinize serpilmesi için, Baba Tanrı’nın öngörüsü uyarınca Ruh tarafından kutsal kılınarak seçildiniz. Lütuf ve esenlik artan ölçüde sizin olsun.

  Rab’bin lütfu sizinle olsun.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.