Kutsal kitabınız İncil, bana mantıklı gelmiyor…

• Bu konu 9 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Merhabalar. Ben, bir müslüman kardeşiniz olarak yazıyorum. Kitabınız İncil’in içeriğini çok iyi bilmiyorum fakat, bildiğim bir gerçek var ki oda kitabınızın defalarca değiştiği! (Herhalde bunu siz hıristiyanlarda kabul ediyorsunuz)… Ayrıca merak ettiğim diğer bir konuda, bir hıristiyan günah işlediği zaman, bir rahip/papaz nasıl oluyorda Allah adına günahları bağışlayabiliyor!!! Hele hele rahip ve papazlarında insan olduğu ve günah işleyebildiği ortadayken! Bu gerçekten insanda, şüphe uyandıran bir durum değilmidir? Bu konu önceden beri aklıma takılan bir soruydu aslında, googleden sitenizi bulunca sormak istedim.
    Amacım dininizi yargılmak değil, sadece sizin vereceğiniz samimi cevaplarla, sizi anlamaya çalışmak istiyorum. Beni anlayışla karşılayacağınızı umuyorum… Allah herkesin yardımcısı olsun

Armagan
    Anahtar yönetici

Slm isimsiz müslüman kardeşimiz, Forumumuza gelip bize sorularınızı sormanıza çok sevindik. Sorularınıza severek cevap vermek isteriz.

Diyorsunuz ki,

Quote:
    Kitabınız İncil’in içeriğini çok iyi bilmiyorum fakat, bildiğim bir gerçek var ki o da kitabınızın defalarca değiştiği! (Herhalde bunu siz hıristiyanlar da kabul ediyorsunuz)…

Evet, yazılarınızdan Kitabımızın içeriğini çok iyi değil, hemen hemen hiç bilmediğiniz anlaşılıyor. Yanlış anlamayın, bilmemek değil, ama öğrenmemek ayıptır, derler, bilirsiniz..

İlkin şunu kesinlikle belirtelim ki, Tanrı’nın Sözlerini değiştirebilecek hiçkimse yoktur. Belki senin, benim veya başka birisinin sözlerini değiştirip bozanlar, amaçlarına göre kullananlar olabilir, ama ‘Gök ve yer geçecek, ama benim sözlerim asla geçmeyecek’ diyen Tanrı’nın Sözlerini ölümlü ve günahlı herhangi bir kimse değiştirmiş olabilir mi? Eğer değiştirmiştir derseniz, o Sözlerin sahibi olan Tanrı’yı yalancı ve güçsüz, aciz biri durumuna sokmuş olmuyor musunuz?

Quote:
    fakat, bildiğim bir gerçek var ki …

Gerçek diye bildiğiniz şey aslında sadece bir iddiadır, sizin de sonradan başkalarından duyduğunuz kasıtlı ve önyargılı bir iddiadır. Siz kişisel olarak İncilin değiştirildiğini gözlerinizle görmediniz, değiştirenlere tanık olmadınız. İncilin değiştirildiğin öne sürebilmeniz için İncilin orijinalinin sizin elinizde olması gerekiyor. Var mı elinizde böyle bir kanıt?

Quote:
    fakat, bildiğim bir gerçek var ki o da kitabınızın defalarca değiştiği! (Herhalde bunu siz hıristiyanlarda kabul ediyorsunuz)…

Hem de Kitabımızın defalarca değiştirildiğine tanık olmuşsunuz gibi yazmışsınız. Defalarca derken, herhalde bunun sayısını da biliyor olmanız gerekir.. Madem ‘gerçek’ olarak biliyorsunuz, o zaman hangi tarihlerde, nerede, kimler tarafından, değişikliği yapan kişilerin adlarını vererek bunu belgeleyin ki, bizler de öğrenelim. Bu arada biz hristiyanlar böyle bir iddiayı kesinlikle kabul edemeyiz, bu bir iddia değil, apaçık bir iftiradır.

… devam ediyor…

Anonim
    Pasif

Merhabalar. Ben, bir müslüman kardeşiniz olarak yazıyorum. Kitabınız İncil’in içeriğini çok iyi bilmiyorum fakat, bildiğim bir gerçek var ki oda kitabınızın defalarca değiştiği! (Herhalde bunu siz hıristiyanlarda kabul ediyorsunuz)… Ayrıca merak ettiğim diğer bir konuda, bir hıristiyan günah işlediği zaman, bir rahip/papaz nasıl oluyorda Allah adına günahları bağışlayabiliyor!!! Hele hele rahip ve papazlarında insan olduğu ve günah işleyebildiği ortadayken! Bu gerçekten insanda, şüphe uyandıran bir durum değilmidir? Bu konu önceden beri aklıma takılan bir soruydu aslında, googleden sitenizi bulunca sormak istedim.
    Amacım dininizi yargılmak değil, sadece sizin vereceğiniz samimi cevaplarla, sizi anlamaya çalışmak istiyorum. Beni anlayışla karşılayacağınızı umuyorum… Allah herkesin yardımcısı olsun

Merhabalar bende bir Hristiyan olarak size cevap veriyorum.Kutsal kitabım incil’in ve İsa Mesih’in biz insanlığa vermiş olduğu mesajı, kendime yetecek ve bir parçada olsa anlatabilecek konumda olduğuma inanıyorum.Bu vesile ile Rab İsa Mesih’e şükrediyorum.
    Arkadaşım iyi hoşta siz içeriğini bilmediğiniz bir inancın,kitabının değişmiş olduğuna nasıl kanaat getirdiniz,anlayamadım.
    Detaylı incelememişsiniz,araştırmamışsınız,tutmuş birde milyarlarca Hristiyan’a da (Herhalde bunu siz hristiyanlarda kabul ediyorsunuz) diye de kendince bizlere akıl veriyorsun.
    Okumamışsın,araştırmamışsın,fakat sizcede degilmi gibi bir abzürt cümle kurmuşsunuz.
    Peki ne olduda İncil’in değiştirildiği kanaatine vardınız..!

Haberimiz yokta size vahiy mi geldi ?

Biz Hristiyanlarda Vahiy var hemde Kutsal kitabımız İncil’in son bölümü.

Bakın orada ne diyor…!
    ” Bu kitaptaki peygamberlik sözlerini duyan herkesi uyarıyorum!
    Her kim bu sözlere birşey katarsa,
    Tanrı da bu kitaptaki belaları ona katacaktır.Her kim bu
    peygamberlik kitabının sözlerinden bir şey çıkarırsa,Tanrı da
    bu kitapta yazılı yaşam ağacından ve kutsal kentten ona
    düşen payı çıkaracaktır.”
    İncil.vahiy böl.22:19

Peki Müslüman arkadaş İncili araştırmamışsın,fakat değiştirilmiş diyorsun..!
    Peki Müslüman arkadaş sen bari kendi kitabını inceledin mi..?

Bakın Kuran Nahl suresinde, sonra inen ayet, öncekini bitirince, ortalık karışıyor.Bu nedenle aşağıdaki ayet açıklanıyor.

” Bir ayeti bir ayetin yerine yaptığımız zaman,Allah indirdiğini ve indireceğini çok daha iyi bilirken o şeytan dostları;
    ” Sen yalnızca bir iftiracısın !” dediler. Hayır onların çoğu bilmezler.”
    Kuran.Nahl Suresi:101

Amacınız dinimizi yargılamak değilmiş!
    İyide arkadaş zaten yargının en büyüğünü yapmışsın:)

Bir Hristiyan günah işlemiş ise, o Hristiyanın günahlarını ancak ve ancak Rab bağışlayabilir.Rab’den başka kimse günahı bağışlayamaz.

Fakat Müslüman arkadaşlar bağışlanma ile, “itiraf” etmeyi karıştırıyorlar
    Günah gizlide yapılan değilmi dir,kim göz önünde çalar veya zina yapar.
    Sizin günah çıkarıp papaz tarafından günahın affı dediğiniz,gizlide olanı
    açıkta insanların önünde açıklayıp Rab’den bağış dilemektir.
    Buradaki amaç günahı yüksek sesle itiraf edip Rab’bin önüne getirmektir.Bunu yanlızken de yapabilirsiniz.
    Katolik inancında olan kardeşlerimiz ise Rahip ile birlikte dua ediyorlar.
    Rab’den bağış istiyorlar.
    Biz Protestan Hristiyanlar ise sessiz bir zaman süresi sonunda veya bağlı bulunduğu topluluk önünde günahımızı itiraf edip,kardeşlerimiz ile birlikte dua ediyoruz.
    Dikkat edin kardeşlerimizle diyorum,orada bulunan kardeşlerim veya pastör günahlarımı bağışladı demiyorum,dua ediyoruz diyorum.
    Müslüman arkadaş, itiraf çokta güzel bir duygu.tavsiye ederim. Ruhsal olarak rahatlıyorsun ve Rab’bin huzuru üstüne geliyor.

İncil Matta 5 bölüm 14 ayet derki;
    “Dünyanın ışığı sizsiniz.Tepeye kurulan kent gizlenemez.
    Kimse kandil yakıp tahıl ölçeğinin altına koymaz.Tersine kandilliğe
    Koyar.”
    Evet bizler ışığız fakat günahsız değiliz.Günahlarımızıda halının altına süpürüp biriktirmek değil,Rab’bin önüne yalvarışla getirip bağışlanmak istiyoruz. .
    Unutmayın Sevinçler paylaştıkca çoğalır,acılar ise,paylaştıkca azalır.

İnceleyin,araştırın,sorun bizlerde zevkle yardımcı olalım.
    Esen kalın.

Anonim
    Pasif

Sevgili, rumuzsuz Müslüman kardeşim, inan İncil bana da hiç mantlıklı gelmiyor ama ondan inanıyorum zaten :-))) Mantıkla sınırlı bir anlatı olsaydı Kudsiyeti olmazdı zaten, insan uydurması bir şey olurdu. Çok da üşendirici olurdu kendisiyle uğraşmak.

Kardeşim, İncil mantığı içerir ama mantıkta noktalanmaz. Mantığın tahmin edilemeyecek kadar çok ötesindedir. Ama burdaki öbür kardeşlerin de ifade ettiği gibi en önce, en ufak bir fikir yürütmeye kalkışmadan evvel, şöyle bir oturup, duru bir niyetle okuman lazım. Hiç olmazsa dört havarininkinden birini. Ufak metinlerdir, hemen de kapıverirler iyi niyetliyi. Sadelikleri İllahidir, az ve özdürler. Okumakta hiç zorluk çekmezsin. Deneyiver hele bir…

Esenlikler…

Not: Mutaf kardeş eline gönlüne sağlık… o kadar güzel izah etmişsin ki… Tanrı hep beraberinde olsun… kalbindeki barıştırıcılığı daha da arttırsın…

Anonim
    Pasif

@Kayıtsız Üye 18042 wrote:

Haha. Desem sadece… “Okumadım ama değişti biliyorum” demişsiniz. Okumadan nasıl bu kadar emin oluyorsunuz, heralde elinizde orijinal olduğunu bildiğiniz başka İncil var da, değişti diyorsunuz. Ki bunu diyebilmeniz için bile İncil’i okumuş olmanız gerekirdi ya…
    Bu konuda forumda yazılar mevcut okuyarak başlayabilirsiniz. Ancak şu açık ki Katolik Kilisesi’nin uygulamalarını tüm Hristiyanlığa mal etmeyiniz. Ortaçağ’da bu tür uygulamalar mevcut idi ancak günümüzde rahipler sadece kişinin günahının affı için dua ederler, Rab adına onlar affetmezler.

Kitabımızın değiştiğini kabul etmiş olsaydık, Hristiyan olmazdık değil mi? :D Mesajınızda mantık hataları var sayın kullanıcı.
    İncil’in değişmediğini Kuran bile doğrularken, siz hala bunu iddia ediyorsunuz. Bence araştırmaya ve öğrenmeye Kuran’ı okuyarak başlayabilirsiniz.

Anonim
    Pasif

bu çok hastalıklı bir düşünce. arkadaşımız için demiyorum. Genel bir kanı bu. Araştırıp okumadan önce ben de böyle düşünüyordum. Arkadaş arası sohbetlerde derdik. Değiştirilmiş bir kitaba inanıyorlar, hatta inanır gibi yapıyorlar. Ahlaksızlık diz boyu gibi şeyler derdik. Çünkü hiç bir mesahi imanlısı ile karşılaşmamıştım ve incil’den tek satır okumamıştım.

Şuan bir imanlı değilim ama bu şekilde konuşmalar olduğu zamanlar savunmamı yapıyorum. Bakın bu doğrudur demiyorum. Sadece yanlış anlamaları gösteriyorum.

– para için hristiyan oluyorlar ? yok böyle bir şey (bu başka bir yazı konusu)
    – Aslında kitaplarının değiştirildiklerini biliyorlar ? yok öyle bir şey
    – Allah meryem ana ile ilişkiye mi girmiş ki Tanrı’nın oğlu diyorlar ? yanlış anlama

biraz daha bilgililer ise;
    – papazlar günahları affediyor ? hayır tövbe gibi düşünün, itiraf bir nevi
    – Mesih’e inananın bütün günahların gidiyor. Ondan sonra istediğin gibi yaşayabiliyorsun. yok öyle bir şey

ben bildiğim kadarı ile böyle anlatıyorum. zaten başında da söylüyorum “ben bu konuda senin fikrini değiştirecek kişi değilim, sadece yanlış anlamaların var onları gözden geçir diyorum.

Arkadaşımız da böyle yanlış anlamaların içinde gibi. Çok klişe gibi geliyor ama bir çok kişi böyle düşünüyor. İşin garibi o kadar televizyon izliyorum, internet sitesi takip ediyorum. Hristiyanlığı anlatan bir program yada yazı dizisi göremedim. Sadece national geographic Türkiye yahuda incili’ni kapak konusu yapmıştı. Bunun dışında kutsalkitap.org, bu forumdan anca bilgi alabiliyorum.

Sanki birileri korkuyor bazı şeylerden gibi.

Anonim
    Pasif

Musluman Kardes

Bir dusuncenin,bir inancin ya da dunya uzerinde bulunan ve uzerinde akil yurutecegimiz herhangi bir seyle ilgili olarak mantikli ya da mantiksiz yargisina varabilmemiz icin elimizde saglam bir dayanagimizin olmasi gerekir degil mi?

Peki simdi sormak istiyorum size,Incilin mantiksiz olduguna karar verdiren o “saglam dayanaginiz” nedir?
    Uc bes tane sagdan soldan duydugunuz,vasifli ya da vasifsiz hayatinda hic incil okumamis,okusada anlamak istememiş on yargili insanlar mi?

Peki eger temel aldiginiz dayanak boyle sallantidaysa,buna guvenerek Incilin degistirildiginden nasil emin olabiliyorsunuz?

Elinizde degistirilmis oldugunu one surebileceginiz ve bizlerin bilmedigi herhangi bir “size gore orjinal incil” var mi? Kesin boyle bir sey olmali ki elinizde,boyle bir seyi rahatca burda yazabiliyorsunuz.

Eger yokta,bunu soyleyen bir veya bir kac kisiden bunu duyup burada yaziyorsaniz eger ve gozunuzle degistirldigini gormediyseniz bunun acikca bir “yalan yere iftira” oldugunun farkinda degil misiniz?

Peki sizin inandiginiz dinde iftira edenlere,gormedigini gormus gibi soyleyenlere yani yalancilara verilen ceza nedir biliyor musunuz?

Allah kendi kitabina iftira atmanin cezasini size sormayacak mi? Peki Allah o kadar gucsuz mu ki kendi kelamini korumasin ya da koruyamasin?

Gecmisi ve gelecegi bilen yuce Allah degil midir?
    Madem Incil bir gun degistirilecekti,Yuce Allahta bunu bilmiyor muydu?

Peki madem onun gonderdigi kutsal kitap degistirilecekti Allah niye zahmet edip kendi kelami olan Incil’i insanlarina gonderdi?

Allah ne yaptigini bilmiyor mu?
    Size gore Kuranı koruyabilen Allah,Incili korumaktan aciz mi kaldi? Yoksa Allah ‘in cani Incil’i korumak mi istemedi?

Peki size gore,onun getirdigi kelami bile korumayan Allah,onu getiren Kutsal Isa Mesih i niye oldukten uc gun sonra diriltip yanina aldi ve kiyamet gunu geldiginde yeryuzune inme ve ona inananlari cagirma gorevi verdi??

Zaten size gore onun getirdigi kelami bile korumamis olan Allah,onu getiren Kutsal Isa Mesih’e niye bu kadar lutufkar ve gelmis gecmis tum peygamberlerden derece cok ust bir mertebe verdi sizce??

Siz ne yazdiginizin ve ne dediginizin farkinda misiniz??

Siz bu yazdiginizla Allah’a şirk kosuyorsunuz ve haşa onun eksik düşündügünü ve işini bilmedigini idda ediyorsunuz!! Siz Allahtan daha mi iyi biliyorsunuz??

Bilmez misiniz affedilmeyecek olan gunahlardan biride Allah’a şirk kosmak ve ona hakaret etmektir!?

Oturunda tövbe etmeye baslayin ve Allahin kelami olan Incili acik yureklilikle bir okuyun. Belki o zaman yuce Allah tovbenizi duyarda sizi affeder…

Anonim
    Pasif

Bu konuda birbirinden degerli yorumlari yapan Evangelist,mutaf,gökhan,prosefhi,Aria,emailie ve Viran dede’ye cok tesekkür ediyorum.

Gönül isterdi ki bu müslüman arkadas da yazilan bu yorumlari okuduktan sonra bizlere ne düsündügünü kisa da olsa bildirseydi.

Rab herbirimizi bereketlesin.

Sevgiler

Anonim
    Pasif
    Kores;18195 wrote:
    Bu konuda birbirinden degerli yorumlari yapan Evangelist,mutaf,gökhan,prosefhi,Aria,emailie ve Viran dede’ye cok tesekkür ediyorum.

Gönül isterdi ki bu müslüman arkadas da yazilan bu yorumlari okuduktan sonra bizlere ne düsündügünü kisa da olsa bildirseydi.

Rab herbirimizi bereketlesin.

Sevgiler

Rab İsa yargılama ki yargılanmayasın diyor
    üzgünüm ama bu isimsiz arkadaş hakkında yargılama boyutuna gireceğim.
    YARGI;
    bu arkadaşımızın şahsen ilk defa Google’den arattırıp ta tesadüfen girdiğine ben inanmıyorum. Muhtemelen daha önce foruma katılanlardan birisi ve üslubunu birazcıkta kibarlaştırmış biri olsa gerek diyorum….

İncil değişti-değişmedi, para veriyorlar-vermiyorlar gibi konular uzadıkça uzar. Çünkü;
    İnsanların cebinde ne kadar parası varsa o kadar harcayacağı gibi
    aynı şekilde ne kadar duymuşlar ise o kadar biliyorlardır ..Ve bilmedikleri sadece duydukları ile de bu şekil saçma savunmalar ve tezler ortaya çıkıyor…
    Eğer farkında olunabiliyorsa başka da hiç bir soru ile ortaya çıkılamıyor..
    İncil’in içinde bulunan ayetlerden çelişkili bulduklarını savundukları ama işlerine gelmeyen ayetler ve bu tarz iddialarla her zaman ortaya çıkacaklardır, çıkıyorlar da…

Okumak-Araştırmak;
    Ebeveynlerimizden, büyüklerimizden duyduğumuz kadar mıdır?
    Öncelikle bunu kestirmek gerekiyor…
    Birisinin yaptığı açıklamayı doğru yada yanlış
    araştırdım bu sonuç çıktı ortaya derseniz yanılmaya devam edersiniz…

Soru; Günah Çıkartmak
    İncil’de gidin rahip-papaz gibi aracılarla günah çıkartın demiyor
    Fakat ibaresiz bir şekilde günahlarınızı Rab’be itiraf edin affedilesiniz diye açıklamalarda bıulunuyor.
    Buna da biz Tövbe diyoruz…

Soru; Hristiyanlarda İncil’in bozulduğunu biliyor mu?
    Yahu bozulduğunu bildiği ve inandığı bir kitaba bir insan neden iman etsin ki?
    Bu soru taktiği de severek okşayarak bir şeye inandırmak oluyor Psikoloji dilinde.
    Ama öncelikle karşıt görüşlü arkadaşlarımızın bizlerin psikolojisinde değişiklik yapmaya çalışacaklarına öncelikle kendi psikolojilerini ve ruhlarını araştırmaları gerekir…

Sevgili Kores’in yazısını almamın nedeni ise, bu isimsizin yeni biri olduğuna inanmadığımı bildirmek içindi, ve sanırım bu cevapları daha önce de aldığı için yorumsuz bırakmayı yeğlemiş olmalı…

RUHSAL RAHATLAMA;
    Din,Dil, Irk farketmeksizin insanlar bir hata yaptıklarında, yanlış yaptıklarında, yalan söylediklerinde, karşısındaki insanı yüzüne bakışı bile değişir, çekinir.Bu hatasını o insana bildirdiği zaman ise bir şekilde vicdani rahatlığa erer.
    Hal böyle iken, İnsanın Yaratıcı’sına suçlarını haykırması daha rahatlatıcı olmaz mı?
    Rab yaratmış görmüyor mu ne gerek var tövbe etmeye mi diyoruz?
    İnsanlara, Hakimlere, Savcılara itiraf ediyoruz da Rab’be gelince mi ne gerek var diyeceğiz….!

Para ile ( 100 dolar) iman konusu ise sadece uydurma! Ben İnanlı olduğumda da olmadan önce de bana bu tarz bir teklif asla yapılmadı, Rab’bin izini ile onu buldum, aracılar sayesinde bilgimi artırdım, İnanlı olduğumdan bu yana maddi hiç bir kaynak edinmedim kaybettim, Ama Kutsal Ruh’un esenliği ile her zaman huzur buldum…..

RAB TÜM KALBİ KAPALILARA, KENDİ KİTABINI DAHİ OKUMADAN BAŞKA KİTAPLARA ELEŞTİRİDE BULUNANLARA MERHAMET ETSİN..!

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.