Kutsal Kefen !

• Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Kardeşler; katolikler, Torinoda İsa Mesihin orjinal kefeni olduğunu söylüyor. Bazı protestanlar ise bunu kabul etmiyor. Ben, şehrimdeki katolik bir kilisede, bu konuyla ilgili bir kitap gördüm ve rahibin de izniyle bu kitabı incelemek için ödünç aldım. Zamanım dar olduğu için hızlı bir şekilde kısa kısa notlar aldım. Zira mesleğim gereği bulgular bana ilginç geldi. İnanılır veya inanılmaz ama ben yine de sizinle bu notlarımı paylaşmak ve sizin de düşüncelerinizi öğrenmek istedim.

” Kutsal kefen 6.yydan-9yy a dek kudüsde, 10 yy dan-13 yy a dek konstantinapolisde bulunmuş. İsanbuldan fransaya da büyük ihtimalle haçlı seferleri ile gelmiş..

” Kutsal kefen 4 aralık 1532 gecesi Chambery de patlayan büyük bir yangın sonucu yok olma tehlikesi atlatmış. Üzerinde hala daha yanık izileri görülmekte..

” 1453 yılından beri Chambery de bulunan kefen 1578 yılında torinoya getirilir. Yaşlı ve hasta olan Milano başpiskopos Aziz carlonun yorulmaması için, dük tarafından, onun görmesi için getirtilir..

” İsa çarmıhtan indirilince, pasah yortusu nedeniyle, (zamanın dar olması nedeniyle) yıkanmadan ve ilaçlanmadan mezara götürülür. Aramatyalı yusuf ve nikodimos , musalla taşı üzerine uzun bir çarşaf serip onun üzerine isanın vücudunu boylu boyunca uzatmışlar..

” Gerek kefen gerekse kefeni 100 libre (30 kilodan fazla) sarı sabır, ıtır ve mürrisafi dökülmüş..

” Yüzü etrafına sudario olarak bilinen ter emici başlık şeklinde bir mendil bağlayıp kenarları başın tepesinde düğümlemişler..

” Ağzı kapalı tutmaya yarayan ve ve başın üst kısmında bağlanan SUDARİO denen ter emici mendil..

” Bundan sonra çarşafın diğer yarısını vücudun üzerine çekerek ayaklara kadar örtmüşler..

” Nihayet mezarın girişine bir taş yuvarlayıp girişi kapattılar, orayı mühürlediler ve önüne nöbetçi dikmişler..

” Naaş lahit içinde 40 saat kadar kalmış..

” Kumaş balık sırtı şeklinde dokunmuş..

”9o dan fazla kırbaç darbesi sayılmıştır..

” Ucu çelik tırnaklarla donatılmış, uçları kurşun, küçük madeni küreler veya koyun kaburgalarından oluşan ve vurdukları yerde deriye yapışıp parçaları koparmaya yarayan bir işkence aletiydi..

” Sol omuzu üzerinde çarmıhı taşımış..

Dar ağacı ;

” 1 metre 60 cm uzunlukta, en az 20 kg olması tahmin edilmekteyse de bu ağırlık 40-50 kg diye iddia edilir. Ancak bu ağırlık golgotaya doğru yol alan rabbimiz gibi kuvveti tükenmiş bir kişi için aşırı ölçüde bir ağırlık olduğu kanısında olanlar da vardır..

” Avuç içine vurulacak çivi vücudun ağırlığını taşıyamayacağı için çivi el bilekleri hizasına yani bileğin küçük kemikleri arasında görülmektedir..

” DESOF ARALIĞI denilen aralık yani çivinin TENAR SİNİRİNİ başka bir deyimle yani hareketleri yaptıran siniri kolayca geçmiştir. Bu sinire dokunulduğunda kefendeki gibi başparmak kıvrılır ve dayanılmaz derecede acı verir..

” Mızrak 10 cm girmiştir. kalbin sağ kulakçığa dayanmış. 5 ve 6. kaburga arasına girmiş..

” 90-120 kırbaç izi..

” 2 kişi kırbaçlamış..

” Kefen 4.36 boyunda , 1.10 m eni..

” Sakalının bir bölümü yolunmuş..

” Kefen üzerinde 50 çeşit toz ( baharat) bulunmuş..

” Bazı baharatları türkiyede mevcuttur..

” Keten dokusu arasında pamuğa rastlanmıştır..

” Avrupada pamuk yetişememektedir..

klaus
    Anahtar yönetici

KAYRAM Hanımın bahsettiği kitabı meryemana.net sitesinden okuyabilirsiniz.

“Kefenin fotoğrafları ilk kez 1898 yılında Avukat Secundo Pia tarafından çekildi. Filimler banyo edildiğinde, filmin negatifinde, Kefende çıplak gözle görünen şekilden çok daha net bir pozitif resmin çıktığı görüldü. Yani koyu renkler açık, açık yerler ise koyu çıkmıştı. Bu da, Kefenin üzerinde görülen şeklin negatif bir şekil olduğunu göstermektedir. Kısacası Kefenin kendisi bir fotoğraf negatifi gibiydi. Bu ilginç fotoğraflar kısa zamanda Kefeni dünyaca ünlü kılmaya yetti. Bu olay bilimsel araştırmaların başlangıç noktası oldu.”

http://www.meryemana.net/book/index.php?td=11&book=97

Gerçi kefenin gerçek olup olmaması bir şey değiştirmeyecektir…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.