Kutsal Işık

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhaba uzun bir dönem önce merak ettigim bir şeyi ögrenemek için gelmiştim cok yardım etmiştiler. Bu sefer kendi sitemde yazıcagım bir konu hakkında bilgi almak için geldim yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Kutsal ışık nedir?(konu hakkında genişmesine bilgi verilirse iyi olur)

Saygılarımla

Anonim
    Pasif

Merhaba,
    Kutsal Işık, Rab’bin Ruhuyla yüreklere açtığı kendi gerçeğidir.
    Rab İsa Mesih; ” Gerçeğe tanıklık etmek için geldim” dedi. Gerçek, Kutsal Olan’dır. Büyük Sevgidir. Ve ışık ise Rab’bin bize sözüdür, bildirisidir, yüreğimize gönderdiği bilgisidir. Hiçbir görüntü, gözle görünen maddi hiçbir şey kutsal değildir. Kutsal Olan bir tektir, O da Her Şeye Egemen Rab’dir. O yalnıca Mesih’de göründü, Kutsal Ruhuyla yüreklerimizdedir.

Aldanmayın, kutsal ışık, kutsal su, kutsal yağ vs.. bunların hepsi insan kaynaklıdır. Rab bu dünyaya geldiğinde mucizeler yaptı.Elçileri onun adıyla mucizeler gerçekleştirdiğinde şimdi ki kutsal yağlarla, sularla yapmadılar. Rab’be imanla mucizeler gerçekleştirdiler. “Rab İsa Mesih’in adıyla “diyerek gerçekleştirdiler. Yuhanna birinci mektubunda her türlü ruhu sınayın, mucizeyi sınayın diyor. Rab’den mi, şeytandan mı diye düşünün diyor. Bunu araştırırken de meyvelerinin neler olduğunun bulmakta esas olduğunu söylüyor. Unutmayın, şeytan da doğaüstü şeyler yapabilecek güçtedir, mucizeler gerçekleştirebilir. Bu yüzden dikkatli olmalıyız. Ben kutsal ışığa, kutsal suya, ne de meryem ikonasının gözünden akan yağa (ister insan kaynaklı, ister doğaüstü bir şekilde gerçekleşsin) inanmıyorum ve Rab’bin bir mucizesidir demiyorum. Kutsal Işık konusu ayrıca çok tartışılır. Söz konusu ışık sadece kudüste bulunan ortodoks kilisesinde gerçekleşiyor ve kapalı bir odada kimsenin göremeyeceği bir yerde aniden oluşuyor, peder elinde ki meşaleyle odadan çıkarıyor ve insanların elinde bulundurduğu meşalelere dağıtıyor.
    Biz biliyoruz ki Rab’bin mucizeleri gözlerden uzak hiçbir zaman gerçekleşmedi. Her zaman bir grup hatta bazen binlerce insanın gözü önünde oldu. Herkes görecek şekilde ve şüpheye yer bırakmayacak olağanüstülükte gerçekleşti. Yalnızca Rab’be yücelik olsun diye oldular ve sonunda sadece Rab yüceltildi. Ayrıca pentikost gününde ki ateşten diller haricinde benzer bir örneği kutsal kitapta yoktur. O gün oluşan ateşten diller birden, olağandışı bir şekilde herkesin ortasında gerçekleşti. Ve bağımsız haraket etti. Ateş olarak adlandırıldı ama doğal ateş değildi. Rab’bin Ruhu idi. Yani doğal olamaz. Ama bu kutsal ışık tamamen doğal, çünkü mumlar tükeniyor:) meşaleler yanıyor. Yanma gerçekleşiyor. Musa’nın gördüğü yanan çalı gibi değil. Çalı yanıyor gözüküyordu ama tükenmiyordu, çünkü aslında yanma gerçekleşmiyordu. Kutsal Kitapta ki ateş örnekleriyle bu ateş aynı değildir ve doğal yollarla insan eliyle yapılmaktadır.

Kutsal Ateşin çıktığı iddia ediler kudüste ki ortodoks kıyama kilisesi, ortodokslar tarafından Rab İsa’nın mezarının üstüne inşa edildiğini kabul ediyorlar. Ama Rab İsa Mesih’in mezarı orda değil.
    http://www.bibleplus.org/Discoveries/jesustomb.htm
    Bu linkte Mesih’in mezarı hakkında bilgiler var. Bugün Mesih’in kaya mezarı, hristiyanlar tarafında ziyarete açıktır. Aynen incilde tarif edildiği gibi ve golgotaya yakın bir yerde kent surları dışındadır. Ama bu kıyam kilisesi kent içindedir. Bildiğiniz gibi Aramatyalı Yusuf Mesih’in bedenini alıp kendi için yaptırdığı kent dışında, çarmıha gerildiği yerin yakınında bulunan kaya mezarına koymuştu. Bu linkte incilde bahsedilen kaya mezarı kapatan büyük yuvarlak taşın mezarın girişinde oluşturduğu izi de görebilirsiniz.

Anonim
    Pasif

‘Firestorm’ merhabalar, foruma hoşgeldiniz… ‘Kutsal ışık’ demekle neyi kastediyorsunuz? Konuyu biraz daha detaylıca açsanız yardımcı olabiliriz belki…

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.