Kuşlardan Ne Öğrenebiliriz?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27717
  Anonim
  Pasif

  Kuşlardan Ne Öğrenebiliriz?

  “Gökün kuşlarına bakın, onlar ne ekerler, ne biçerler, ne de ambarlara toplarlar; ve Göksel Babanız onları besler. Siz onlardan daha değerli değil misiniz?” (Matta 6:26) İsa Mesih bu sözleri, Galile Denizi yakınında, bir dağın yamacında verdiği ünlü vaazı sırasında söyledi. Dinleyicileri sadece takipçilerinden oluşmuyordu. Ülkenin her yerinden gelen, İsa’nın öğrencisi olabilecek büyük bir kalabalık da onu dinliyordu. Onların çoğu fakirdi ve hastalarını iyileştirmesi için İsa’ya getirmişlerdi.—Matta 4:23–5:2; Luka 6:17-20.

  İsa, orada bulunan hastaların tümünü iyileştirdikten sonra, dikkati çok daha önemli olan ruhi ihtiyaçlara çekti. Yukarıdaki ayette onun verdiği derslerden birine değiniliyor.

  Göğün kuşları uzun zamandan beri doğadaki yerlerini koruyorlar. Bazıları böceklerle, diğerleri de meyve ve tohumlarla beslenirler. Eğer Tanrı, kuşlar için böylesine bol gıda sağladıysa, hizmetçilerinin de gündelik ekmeğini elde edebilmesine elbette yardım edebilir. O, insanların yiyeceklerini satın almalarını sağlayacak bir iş bulmalarına yardım edebilir. Ya da kendi yiyeceklerini yetiştirmelerinde başarılı olmalarını sağlayabilir. Acil zamanlarda ise, merhametli komşu ve arkadaşların yüreklerinde, gıdalarını ihtiyaçta olanlarla paylaşma arzusu uyandırabilir.

  Kuşların yaşamını dikkatle gözlemleyerek çok daha fazla şey öğrenebiliriz. Tanrı, kuşları, yavrularını büyütebilecekleri yuvalar yapmalarını sağlayan olağanüstü bir içgüdüyle yaratmıştır. İki farklı yuva türüne dikkat edelim. Soldaki resim, Afrika kaya kırlangıcının yuvasıdır. Bu yuva, bir kaya yüzeyine ya da bir evin duvarına yapılır. Bu gibi yuvaların çatısı, ya bir kaya çıkıntısı ya da çatı çıkıntılarıdır.

  Bir tas biçiminde olan yuva, ufacık çamur topaklarının bir araya getirilmesiyle oluşur. Hem erkek hem de dişi kuş çamur topaklarını bir araya getirmek için çalışıp didinirler ve yuvalarını tamamlamaları bir aydan fazla sürebilir. Sonra yuvanın içini ot ve tüylerle kaplarlar. Her ikisi de yiyeceklerini yavrularıyla paylaşırlar. Aşağıdaki resimde ise, erkek peçeli dokumacı kuşunun yuvası görülüyor. Bu çalışkan Afrika kuşu, yuvasını otlardan ya da ince uzun çalı çırpıdan yapar. Bu kuş bir günde bir yuva tamamlayabilir ve bir mevsimde 30’dan fazla yuva dokuyabilir!

  Bunlardan hangi dersi alabiliriz?

  Eğer Tanrı kuşlara yuva yapmaları için böyle beceriler ve malzemeler sağlıyorsa, elbette hizmetçilerinin de başlarını sokacak bir yer bulmalarına yardım edebilir. Bununla birlikte İsa, eğer Tanrı’nın maddi ihtiyaçlarımızı sağlamamıza yardım etmesini istiyorsak, başka bir şey yapmamız gerektiğini gösterdi. İsa şunu vaat etti: “Önce onun krallığını ve salahını arayın; ve bütün bu şeyler size artırılacaktır.” (Matta 6:33)

  Peki, ‘Önce Tanrı’nın Krallığını aramak’ neleri içerir?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.