Kurtuluş İçin İman ve Vaftiz

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27697
  Anonim
  Pasif

  KURTULUŞ İÇİN İMAN VE VAFTİZ (Markos 16:16)

  Silhouette_of_Jesus_on_Cross.jpg

  Markos 16:16
  16 İman edip vaftiz olan kurtulacak, iman etmeyen ise hüküm giyecek.

  İsa kurtuluşu sağlayanın, iman olduğunu açıkladı. İman, soyut bir düşünce, bir inanç esasına bağlılıktan öte tanrısal yaşamı tanımak, Mesih’in gücünü yaşamak, O’na koşulsuz teslimiyettir. İmanlı böylelikle tanrısal yaşamın tadına varır.

  İman, sevgi işinde gitgide büyüyen, Mesih’le bağımızdır. Tek başına mısın? Yoksa, Mesih’e sonsuza dek bağlandın mi? Kendi özgürlüğün ve bağımsızlığından ödün verip Mesih’e bağlandıysan, sen bir imanlısın.

  Bencil, kendisi için yaşayan biri olarak mi kalmak istiyorsun? Kendini aldatma, özgür değilsin. Günahlarının ve içine düştüğün denemelerin bir kölesisin. Oysa Mesih, seni kurtarmak için geldi. Yüreğini O’nun kurtarışına aç. Gelip sana yüce kişiliğini göstersin. Kendimizi ruhsal olarak İsa’ya bıraktığımızın dış göstergesi Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adındaki vaftizdir. İmanlı, vaftiz olmayı kararlaştırmakla bencilliği içinde ölüp Allah’ın huzurunda yeni bir hayata başlamak üzere tanrısal sevgide gark olmak arzusunu dile getirir.

  Sen Allah’tan uzakta mi?, yoksa O’nun bağrında mı yaşıyorsun? Gerçek vaftiz seni inanç bulanıklığından Kutsal Üçlük’teki birliğe taşır, Rab’bin yaşamına ortak eder. Vaftizin biçimsel bir merasim olarak hiç bir yararı olamaz, doğallıkla. Vaftizin vazgeçilmez şartı imandır. İmanınla ikrar edip bilinçli bir şekilde vaftize dayanmak durumunda, artık sen Allah’a aitsindir.

  Allah’ın Oğlunda sabit kılındığında inanan her kişi Kutsal Ruh’un tesellisini, tanrısal sevginin yaşamındaki işleyişini yaşar, sonsuz yaşamın zevkine varır. İman edip vaftiz olan, kurtulur.

  Bu kurtuluş, Çarmıha Gerilen, “Tamamlandı!” diye haykırdığında Golgota’da başlamıştı. Orada tüm insanlığı Allah’la barıştırdı. Bu ayrıcalığı kabul eden herkes kurtuluşa sahiptir. Kurtuluşumuz tamamlandı. Artık Mesih’in bir kez daha ölmesine gerek yok! Ancak O’nun gerçekleşmesi imanla mümkündür. Mesih’le buluşup O’na güvenmen, sana Allah’ın Kurtarışını bağışlayacaktır. Herkesi kapsayan kurtuluşun yanında, ayrı ayrı bireysel olarak iman yoluyla gerçekleşen kurtuluşa tanık oluyoruz.

  Kurtuluşu yaşayan kişi, başkalarının kurtuluşu için didinir. Ulaşabileceğin insanlar senin aracılığınla bu büyük bağışı almadıysa, içindeki Kutsal Ruh huzur duyamaz. Bugün İsa’yı ve O’nun Kurtarışını kime anlatmanın gerektiğini göstermesi için Rabb’ine dua et.

  İsa kendi yaşamında, herkesin iman etmeye hazır olmadığını görmüştü. Çoklan O’na kulak vermek yerine, yüreklerini katılaştırmışlar, kinle öğretisine küfretmişlerdi. Kurtuluşu kabul etmeyen kişi, kendi sonunu hazırlar.

  İsa yanına gelen hiç kimseyi kapı dışarı etmez, çünkü O sevgidir. Ama bile bile O’nun Kurtarışına aldırış etmeksizin yüz çeviren kişi, kendi günahlarını kendisi taşımak zorunda bırakılır. Tanrısal Yargı’yı ihmal eden kişide, yargı bugün başlamıştır.

  Mesih, yol, gerçek ve kurtuluştur. Seni ne bir din kurtarabilir, ne parti ne de herhangi bir felsefe. Dinlerin Allah’a götüren yollar olduğuna inanan kişi, Gerçek’ten habersizdir. O’nunla olmaksızın, Baba’ya kimse gelemez.

  Allah’ın Kurtarışını “giymeye” Rabb’inde sabit kalıp O’nu her şeyin üstünde sevmeye hazır mısın? İyi düşün, yaşamla ölüm, kurtuluşla helâk arasında bir seçim yapmak durumundasın. “Mesih’e inanmayan, yargıya uğrar.” Bizi sürekli müjdelemeye, bu uğurda sabırlı olmaya iten, bu cümledir. Allah dünyayı günah yolundan dönüp Oğlu’na iman etmeye çağırıyor. O’ na her iman eden, yaşayacak, iman etmeyen, günahların koynunda ölümcül uykusuna devam edecek.

  Dua: Kutsal Baba, Sevgili Oğlu’nun kurtarışı için sana tapınırız. Yaşamının sırlarını görebilip sevginle dolmamız için, Kutsal Ruh aracılığıyla kalp gözümüzü açtın. İsa bizi günahtan, ölümün boyunduruğundan, İblis’in tuzağından kurtardı. Bize bağışlanmış olan İsa’nın yaşamını, ölüm ve günah önünde çaresiz her insana sunabilmemizi öğret bize. Yaşayıp yargıya girmemeleri için, gerçeğe susayanlarda gerçek iman yarat. Amin.

  http://www.waters-of-life.net/index.php?n=Turkish.BkNt02MkCh110

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.