ANASAYFA Forum KURTULUŞ (SETERYOLOJİ) Yeniden Doğuş, Kurtuluş Kurtuluş yalnızca " ruhsal " değildir !

 • Bu konu 5 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24887
  Anonim
  Pasif

  Günah, Tanrı’nın dünyadaki mükemmel eserini baştan aşağı bozmuştur. Kutsal Yazı’ya baktığımızda kurtuluş tasarısının, insanın yalnızca ruhsal yaşamını içermediğini, bedenini ve hatta yaratılışın tümünü içerdiğini görüyoruz. Pavlus, Romalılar 8: 19 – 23 ‘te şöyle diyor:

  Yaratılış, tanrı çocuklarının ortaya çıkmasını büyük özlemle bekliyor. Çünkü yaratılış amaçsızlığa teslim edilmiştir. Bu da yaratılışın isteğiyle değil, onu amaçsızlığa teslim eden Tanrı’nın isteğiyle oldu. Çünkü yaratılışın yozlaşmaya olan köleliğinden kurtarılıp Tanrı çocuklarının yüce özgürlüğüne kavuşturulması ümidi vardı. Şimdiye dek bütün yaratılışın birlikte inleyip doğum sancısı çektiğini biliriz. Yalnız yaratılış değil, biz de , evet Ruh’un turfandasına sahip olan bizler de evlatlığa alınmayı, yani bedenlerimizin kurtulmasını özlemle bekleyerek içimizden inleriz.

  İsa, tanrı’nın egemenliğinin gelişini ilan etti; insanların bedenlerindeki hastalıkların, illetlerin, ölümün ve çürümenin üzerinde Tanrı’nın gücünü gösterdi. Yalnızca bununla kalmayıp doğanın unsurları üzerinde de güç kullandı. Denizdeki fırtınayı dindirdi, incir ağacının kurumasına neden oldu, ekmekleri ve balıkları çoğaltarak 5.000 kişiyi doyurdu. Bütün bu özgürlük tasarısı içindeki kurtuluş, insanın tüm varlığına, bedenine, aklına ve ruhuna yöneliktir. En sonunda, bedensel varlığımızı destekleyen bu gezegendeki çürümeden bile kurtulduğumuzu göreceğiz. ( G. KENDRICK )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #31383
  Anonim
  Pasif

  pavlus peygamber mıdır ısa as dan vahy almısmıdır ?

  #31130
  Anonim
  Pasif
  seda-nur;10608 wrote:
  pavlus peygamber mıdır ısa as dan vahy almısmıdır ?

  Sayin Seda nur
  Pavlus’un kim oldugu ve Rab’den aldiklari Kutsal Kitap’imizda ayrintili bir sekilde anlatilmistir.Lütfen Kutsal Kitab’imizi okumaya ve üzerinde calisma yapmaya baslarsaniz cok bereket alirsiniz.

  Pavlus Rab Isa Mesih tarafindan bizzat secilen bir elcidir.Rab ona üstün bilgelik ve vahiyler vermistir. Bunu Isa Mesih’in elcisi Petrus’un yazdigi mektuptan okuyoruz.

  Sevgili kardesimiz Pavlus’un da kendisine verilen bilgelikle size yazdigi gibi,Rab’bimizin sabrini kurtulus firsati sayin.Pavlus bütün mektuplarinda bu konulardan böyle söz eder.Mektuplarinda güc anlasilan bazi yerler var ki, bilgisiz ve kararsiz kisiler,öbür Kutsal Yazilar’i oldugu gibi bunlari da carpitarak kendi yikimlarini hazirliyorlar.

  Ayrica Pavlus 2.Korintliler mektubu 7-9 da vahiy aldigini bizzat söylüyor.Aldigim vahiylerin üstünlügüyle gururlanmayayim diye bana bedende bir diken,beni yumruklamak icin Seytan’in bir melegi verildi,gururlanmayayim diye.Bundan kurtulmak icin Rab’be üc kez yalvardim.Ama O bana,”Lütfum sana yeter.Cünkü gücüm,gücsüzlükte tamamlanir ” dedi.

  Galatyalilar Mektubunda da sunlari okumaktayiz:

  Kardeslerim,yaydigim Müjdenin insandan kaynaklanmadigini bilmenizi istiyorum.Cünkü ben onu insandan almadim,kimseden de ögrenmedimBunu bana ISA MESIH vahiy yoluyla acikladi. Galatyalilar 1,11-12

  Esenlikle ve sevgiyle kalin.
  TANRISEVGIDIR.png

  #31131
  Anonim
  Pasif
  seda-nur;10608 wrote:
  pavlus peygamber mıdır ısa as dan vahy almısmıdır ?

  Pavlus İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra O’nun elçilerini durdurmak için onlara baskı ve zulüm yapmış bir kişidir. Fakat, Rab kendisine gerçeği gösterdikten sonra tüm hayatını Müjdeyi duyurmaya adamıştır. Bunu İncil’in Elçilerin İşleri bölümünde tüm ayrıntısıyla görüyoruz:
  İsa Saul’a görünüyor

  1-2Saul ise Rab’bin öğrencilerine karşı hâlâ tehdit ve ölüm soluyordu. Başkâhine gitti, Şam’daki havralara verilmek üzere mektuplar yazmasını istedi. Orada İsa’nın yolunda yürüyen kadın erkek, kimi bulsa tutuklayıp Kudüs’e getirmek niyetindeydi. 3Yol alıp Şam’a yaklaştığı sırada, birdenbire gökten gelen bir ışık çevresini aydınlattı. 4Yere yıkılan Saul, bir sesin kendisine, «Saul, Saul, neden bana zulmediyorsun?» dediğini işitti.
  5Saul, «Ey efendim, sen kimsin?» dedi.
  «Ben, senin zulmettiğin İsa’yım» diye cevap geldi. 6«Haydi kalk ve kente gir, ne yapman gerektiği sana bildirilecek.»
  7Saul’la birlikte yolculuk eden adamların dilleri tutuldu, oldukları yerde kalakaldılar. Sesi duydularsa da, kimseyi göremediler. 8Saul yerden kalktı, ama gözlerini açtığında hiçbir şey göremiyordu. Sonra kendisini elinden tutup Şam’a götürdüler. 9Üç gün boyunca gözleri görmeyen Saul hiçbir şey yiyip içmedi.
  10Şam’da Hananya adında bir İsa öğrencisi vardı. Bir görümde Rab ona, «Hananya!» diye seslendi.
  «Buradayım, Rab» dedi Hananya.
  11Rab ona, «Kalk» dedi, «Doğru Sokak denilen sokağa git ve Yahuda’nın evinde Saul adında Tarsuslu birini ara. Şu anda orada dua ediyor. 12Görümünde yanına Hananya adlı birinin geldiğini ve gözlerini açmak için ellerini kendisinin üzerine koyduğunu görmüştür.»
  13Hananya şöyle karşılık verdi: «Rab, birçoklarının bu adam hakkında neler anlattıklarını duydum. Kudüs’te senin kutsallarına nice kötülük yapmış! 14Burada da senin adını anan herkesi tutuklamak için başkâhinlerden yetki almıştır.»
  15Rab ona, «Git!» dedi. «Bu adam, benim adımı diğer uluslara, krallara ve İsrail oğullarına duyurmak üzere seçilmiş bir aracımdır. 16Benim adım uğruna ne kadar sıkıntı çekmesi gerekeceğini ona göstereceğim.»
  17Bunun üzerine Hananya gitti, eve girdi ve ellerini Saul’un üzerine koydu. «Saul kardeş» dedi, «sen buraya gelirken yolda sana görünen Rab, yani İsa, gözlerin açılsın ve Kutsal Ruh’la dolasın diye beni yolladı.» 18-19Hemen o anda Saul’un gözlerinden perde gibi bir şeyler düştü. Yeniden görmeye başlayan Saul kalktı, vaftizoldu, sonra yemek yiyip kuvvet buldu.
  Saul, Şam’da ve Kudüs’te

  Saul, birkaç gün Şam’daki öğrencilerin yanında kaldı. 20Havralarda İsa’nın Tanrı’nın Oğlu olduğunu hemen duyurmaya başladı. 21Onu duyanların hepsi şaşkına döndü. «Kudüs’te bu adı ananları kırıp geçiren adam bu değil mi? Buraya da, öylelerini tutuklayıp başkâhinlere götürmek amacıyla gelmedi mi?» diyorlardı. 22Saul ise günden güne güçleniyordu. İsa’nın Mesih olduğuna dair kanıtlar göstererek Şam’da yaşayan Yahudileri şaşkına çeviriyordu.

  Bölüm daha uzun fakat dediğim gibi, Elçilerin İşleri bölümünde tamamını okuyabilirsiniz. Vahiy konusuna gelince de, yine İncil’deki Romalılar, 1. ve 2. Korintliler, Galatyalılar, Efesliler, Filipililer, Koloseliler, 1. ve 2. Selanikliler, Timoteos, Titus ve Filimuna mektuplar bölümleri Kutsal Ruh’un yönlendirmesi ile Pavlus tarafından yazılmıştır.
  Esenlikler dilerim.

  #32843
  Anonim
  Pasif

  Tanrı’nın seçtiği kişilerin iman etmeleri, Tanrı yoluna uygun gerçeği anlamaları için Tanrının kulu ve İsa Mesih’in elçisi atanan ben Pavlustan selam! Bu ifadeler pavlusun özel selamıdır incilin bir çok yerinde bu selamı görmek mümkündür.Ayrıca daha detaylı bilgi almak için İncilin (Elçilerin İşleri bölümü:9:1-31)…

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.