Kuran’da İSA’nın Mucizeleri.

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İNCİL’de RAB, İSA MESİH’İN MUCİZELERİ.

MATTA Bölümünde;
    8:5.13 /9:27.31 /9:32.33 /12:22.23 Geçer.

MARKOS Bölümünde;
    1:23.26 /1:30.31 /1:40:45 /2:1.12 /3:1.5 /4:35.41 /5:1:21 /5:25.34 /6:35.44 /6:47.52 /7:25.30 /7:31.37 /8:1.10 /8:22.26 /
    9:14.29 /10:26.52 /11:12.20 Geçer.

LUKA Bölümünde;
    5:1.11 /7:11.17 /13:11.17 /14:1.4 /17:11.19 /22:5O.51 Geçer.

YUHANNA Bölümünde;
    2:1.11 /4:46.56 /5:1.9 /9:1.41 /11:1.44 /21:1.14 Geçer.

İSA MESİH’in KURAN’DAKİ MUCİZE’LERİ.

“Allah,ey Meryem oğlu İSA sana ve anana olan niyetimi hatırla demişti..
    Sana kitab’ı hikmeti,Tevrat’ı ve İncil’i öğretmiştim.Sen iznimle,çamurdan kuş gibi bir şey yapmış,onu üflemiştin de iznimle kuş olmuştu..”
    Maide 11O

İBNU’l ARABİ:
    Bu ayetin açılımına şöyle der.
    Allah Ruh olma özelliğini yanlızca İSA’ya verdi.O’nun çamurdan kuş yaratığını bildirirken “Üfleme” yi de buna ekledi,”Üflemek” hayat verme anlamındadır Allah dışında sadece İSA bunu yapabilir.İSA’dan başka kimse bunu kullanamaz.

DOĞAR DOĞMAZ KONUŞMAK MUCİZESİ.
    Meryem İSA’yı doğurduğunda kavmi Meryemi suçlamaya başladılar.Çünkü,O’nu zina yoluyla dünya’ya getirdiğini sanıyorlardı.

“Meryem çocuğu gösterdi.”Biz beşikteki çocukla nasıl konuşabiliriz ? dediler.Çocuk:”Ben süphesiz Allah’ın kuluyum.Bana Kitap verdi ve beni peyganber kıldı..”dedi.
    Meryem Suresi 29-30

Güvenilir bilğinler diyorlar ki,Meryem susarak çocuğu gösterdi.Sanki onlara,O size cevap verir demek istiyordu.

SUDDİ:
    Meryem diyorki İSA’yı gösterince onlar daha da kızdılar,bu bizimle etmekte olduğu alay,zinasından beter dediler.

Rivayete göre:
    Meryem İsa’yı emziriyordu.Bunları duyduğu zaman İsa annesini bırakıp yüzünü onlara doğrulttu.Sol yanına dayanıp işaret parmağı ile işaret ederek kendileri ile konuştu.

Zekeriya,Yahudiler Meryem’le münakaşa ederlerken O’nun yanına gelir.İsa’ya “Eyer sana emredilirse,konuş der.İsa,”Ben Allah’ın kuluyum,
    bana hikmet verdi.Beni nebi kıldı.

ÖLÜ’LERİ DİRİLTMESİ,KÖRÜN GÖZÜNÜ AÇIP CÜZZAMLIYI PAKLAMASI

Kuran,Mesih’in ağzından şöyle diyor:

“Anadan doğma körleri,cüzamları iyileştireceğim.Allah’ın izni ile ölüleri dirilteceğim..”
    Ali İmran 49

YORUM:
    Bilindiği gibi körlük ve cüzzam gibi,insanlığın tedavisinde çaresiz kaldıkları iki illettir.

MUSENNA İBNU İSHAK,Hafz b.Ömer ve İkrimi kanalı ile bildiriyor.

“Yüce Allah,İsa’nın bu sözleri,İsrailoğullarıa söylediğini,bunun nedenini
    ise anılan mucizelerle onlara peyganberliğini ispatlamak istemesi olduğunu bildiriyor..Şöyleki körlük ve cüzamın tedavisi yoktur…Bu nedenle bu tür hastaların iyileştirilmesi imkan dahilinde değildir.

VEHB B MUNEBBİH:

“ölüleri dirilteceğim”ifadesi için:
    “Çocuklar oynarken çocuklardan biri diğerinin üstüne atılıp tekmeledi ve onu öldürdü.Sonra da onu kanlar içinde İSA’nın önüne attı.
    Bunun üzerine İsa’ya çocuğu öldürmekle suçladılar.”İşte katil” dediler.
    İsa hakımın bu sorusuna cevap olarak,”Onu öldüreni biliyorum;üstelik arkadaşı da değilim”dedi.
    İsa’ya saldırmak istediler ama O,çocuğu bana getirin dedi.”Ne yapacaksın diye sordular”
    “Ona kendisini kimin öldürdüğünü soracagım dedi”
    “O ölüyken seninle konuşabilirmi dediler.”
    Çocuğu yanına getirdiler.İsa Dua etmeye başladı.ve çocuk dirildi.

VEHB B.MUNEBBİH:
    “Bazen İsa’nın önünde toplanan hastaların sayısı elli bin’i bulurdu.Gücü yeten yanına ulaşır,gücü yetmeyen ise tedavi etmek için bizzat İsa’nın kendisi giderdi.Onları yanlızca dua ile iyileştirirdi.

EL-KELBL:
    “İsa,ona selam 0lsun,ölüleri Ey diri olan Allah”Ey herşeye gücü yeten’diyerek diriltirdi.
    Arkadaşı Azer(LAZAR)diriltti.Nuh oğlu Sam’ı kabrınden dışarı çağırdı, o’da çıktı.çıktı.
    Bir oğlan ölmüştü.Yaşlı bir kadının çocuğuydu,Allah’a Dua etti ve Oğlan yatağından indi,ailesine döndü.Daha sonra bu oğlanın çocuğu oldu.

GAİP’i( Görünmez Alem) BİLMESİ:

“Evlerinizde ne yiyor,ne biriktiriyorsanız size haber veririm.”
    Ali İmran 49

İSLAM BİLGİNLERİN YORUMU:

Mesih,ta baştan itibaren gaibe ilişkin haberler vermiştir,

SUDDİ:
    “İsa çocuklarla oynar sonra onlara ana babalarının yaptıklarını haber verirdi.Mesela,bir çocuğa annen o sana şunu yasakladı,der.Çocukta ailesine gidip o şeyi alıncaya kadar ağlardı.
    Sobra bu ana babalar,çocuklarına’o sihirbazla oynamayın dediler.İsa onları çağırmaya gitti.Aileleri evde yok dediler.İsa o halde evde3 kiğm var dedi.Domuzlar dediler. İsa Öyle olsunlar dedi.Birden domuza dönüştüler.

GÖKTEN SOFRA İNDİRMESİ.

“Havariler,Ey Meryem oğlu İsa,Rab’bin bize gökten sofra indirebilirmi demişlerdi.O inanıyorsanız Allah’tan sakının cevabını vermişti.
    Onlar diliyoruzki ondan yiyelim,kalplerimiz yatışsın,senin bize gerçekten doğru söylediğini bilekim buna tanık olalım dediler.
    Meryem oğlu İsa,”Allahım Rab’bimiz Bize ve Bizden sonra geleceklere bayram ve Sen’den bir delil olarak gökten bir sofra indir,bizi rızıklandır,Sen rısk verenlerin en hayırlısısın dedi.”
    Maide 112-114

Bilğinler sofranın iniş biçimi,niteliği ve üzerinde bulunan şeyler hakkında anlaşmazlığa düştüler..

KIatade’nın Yasir b:Ammar ve Muhamet:
    Sofra indirildiğinde üzerinde ekmek ve et vardı.
    Çünkü onlar İsa’dan yemek için tükenmeyecek bir yemek istediler.
    İsa onlara “bunu yapacağım saklayıp hainlik yapmadığınız taktirde o sürekli yanınızda kalacaktır.Aksi taktirde o sürekli yanınızda kalacaktır .Aksi halde acı çekersiniz “dedi
    Daha o Gün geçmeden hainlik yapıp yiyecekleri sakladılar.Bunun üzerine sofra kaldırıldı,onlarda domuzlara maymunlara dönüştüler..:)

İBNU ABBAS
    “İsa diyor,”İsrail oğullarına,otuz gün oruç tutun dedi.Onlarda “Ey İsa oruç tuttuk acıktık,bize gökten bir sofra indirmesi için Allah’a dua et “dediler.Bunun üzerine İsa çuhalar giyip küle oturdu ve Allah’a dua etti.Bunun üzerine yedi ekmek ve yedi balık bulunan bir sofra getirip önlerine koydular,herkez ondan yedi.

Sevgili Kardeşler;
    Başta Mucizelerle ilğili, Ayet’lerin nerelerde olduğunu yazdım.
    Bu Ayetleri (Meraklı ve yeni olanlara diyorum)okuyun.İNCİL’de Mucizelerden daha farklı olarak bahsedildiği hakkında bilği sahibi olun.

RAB’bin Esenliği hepimizle olsun.

KAYNAK.İncilde ve Kuran’da Mesih

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.