Kur’an’a göre İncil değiştirilmemiştir…

 • Bu konu 8 izleyen ve 7 yanıt içeriyor.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26668
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Yaygın inanışın tersine, İncil, Kur’an’a göre değişmemiştir.

  Tevrat ve İncil Değiştirildi mi?


  Şayet bir insan Müslüman ise “Tevrat ve İncil tahrif edildi, değiştirildi.” diyemez. Tevrat ve incil değiştirildi, diyen Kuran’ı inkar etmiş olur. Oysa bir Müslüman Kuran’ın tek bir ayetini bile reddetmemeli. Bunu ben mi uyduryorum? Hayır, bunu Kuran diyor:

  “…Şimdi siz Kitap’ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? İçinizden bunu yapanın cezası, dünya hayatında rezillikten başka bir şey değildir. Kıyamet gününde ise böyleleri azabın en şiddetlisine itilir. Allah, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir.” (BAKARA SURESİ: 85)

  Şimdi gelelim Kuran’a göre İncil ve Tevrat’ın tahrif edilip edilmediğine. Bir kere İncil ve Tevrat şayet tahrif edilse değiştirilse idi bu Kuran’da yazmaz mıydı? Yazardı elbette ama böyle bir bilgi Kuran’da var mı? Yok! Pekiyi İncil ve Tevrat’ın Allah kelamı olduğunu söyleyen ve onları Kuran’la eşdeğer gören ayetler var mı? Var! Şu halde bir Müslüman’ın İncil ve Tevrat değiştirilmiştir demesi küfre düşmesidir. Ve bu iddiada bulunanlar “azabın en şiddetlisine” itilecektir. Fazla uzatmayalım gelsin kanıtlar:

  O, sana Kitap’ı, önündekileri tasdikleyici olarak hak bir yoldan indirdi. Tevrat’ı ve İncil’i de indirmişti.” (ALİ İMRAN SURESİ : 3 )

  İşte Al’i imran suresi ayet üç ortada. Kuran’a göre Allah Kuran’ı Tevrat ve İncil’i tasdikleyici olarak indirmiş. Buyrunuz işte sure işte ayet bitti mi? Hayır! Devam edelim…

  İsa’nın şöyle dediği de Kuran’da yazar:

  Tevrat’tan önümde bulunanı doğrulayıcıyım. Size haram kılınmış olanın bir kısmını size helal yapacağım. Rabbinizden bir mucize getirdim size. Artık Allah’tan sakının ve bana itaat edin!” (ALİ İMRAN SURESİ : 50)

  “Ardından o peygamberlerin izleri üzere Meryem oğlu İsa’yı gönderdik. Tevrat’tan yanında bulunanı doğruluyordu. Ona İncil‘i verdik. Hidayet ve ışık vardı onda. Tevrat’tan yanında olanı tasdikleyici idi. Doğruya ve güzele kılavuzdu, takvaya sarılanlara bir öğüt.” (MAİDE SURESİ : 46)

  Allah Tevrat değiştirildiği bozulduğu ya da tahrif edildiği için İncil’i indirmemiş. Neden İncil’i indirmiş? Tevrat’ı doğrulayıcı olarak indirmiş. Devam edelim…

  De ki: “Biz Allah’a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup ve torunlarına indirilene, Musa’ya, İsa’ya ve peygamberlere Rablerinden verilenlere iman ettik. Onlardan hiçbiri arasında ayrılık gözetmeyiz. Ve biz O’na teslim olmuşlarız.” (ALİ İMRAN SURESİ : 84)

  Muhammed’e İncil ve Tevrat’a da iman ettiği söyletiliyor. İşte ayet ortada. Devam edelim…

  Tevrat indirilmeden önce İsrail’in kendi nefsine haram kıldığı şeyler dışında tüm yiyecekler İsrailoğullarına helaldi. Onlara de ki: “Tevrat’ı ortaya getirin; doğru sözlü iseniz onu okuyun.” (ALİ İMRAN SURESİ : 93)

  Kuran’da Tevrat’ın hakemliğine başvurulması öğütleniyor. Hiç Tevrat değiştirilmiş olsa Allah bunu söyler mi? Devam edelim…

  “Biz indirdik Tevrat‘ı, biz. İyiye ve güzele kılavuz var onda, ışık var…” (MAİDE SURESİ : 44 )

  Bilmem bu ayet için bir şey demeye gerek var mı.

  De ki: “Ey Ehlikitap! Siz, Tevrat’ı, İncil’i ve Rabbinizden size indirileni tam uygulamadıkça hiçbir şey değilsiniz.” Rabbinden sana indirilen, onlardan birçoğunun küfür ve azlığını elbette artıracaktır. Küfre batan topluluk için tasalanma artık. (MAİDE SURESİ : 68)

  Hiç Tevrat ve İncil değiştirilmiş olsa bu ayet olur muydu?

  Sırtlarına Tevrat yükletilip de sonra onu taşımayanların durumu, kutsal kitap parçaları taşıyan eşeğin durumuna benzer. Allah’ın ayetlerini yalanlayan topluluğun vücut verdiği örnek ne kötüdür! Allah, zulme sapmış bir topluluğu doğruya ve güzele ulaştırmaz.” (CUMA SURESİ : 5)

  İncil bağlıları Allah’ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyenler sapıkların ta kendileridir.” (MAİDE SURESİ : 47 )

  Bu ne demektir? Bu, 6. yüzyılda İncil bağlıları olan Hristiyanların ellerinde var olan İNCİL’in geçerli, sağlam, güvenilir olduğunu gösterir. Eğer İncil Kuranın yazıldığı günlerde gerçekten tahrif edilmiş, bozulmuş olsaydı, o zaman Kuranın bu ayeti tamamen anlamsız ve yersiz olurdu. Çünkü ne diyor bu ayet? İncil bağlıları Allah’ın onda indirdiğiyle hükmetsinler..’ Allah Hristiyanlara değişmiş, hükmü kalmamış bir kitabı okumalarını tavsiye etmiş olamaz. Üstelik bu sözler Allah’ın Kendi Sözleri iken bu tamamen imkansızdır. Aksi taktirde o zaman bu Allah daha önce indirmiş olduğu kitabını koruyamamış olacağından, aciz, güçsüz ve sözüne güvenilemez bir Allah olacaktır.

  #34105
  Anonim
  Pasif

  Bi de size bişey sorcam Hz. Adem i günahkar kabul edip Bu yüzden tüm insanlık günahkardır demek nasıl bir doğrudur..?

  benim babam katil olsa bende mi katil çocuğu olarak suçluyum ?

  #34106
  Anonim
  Pasif
  gkhn-ottomania;16607 wrote:
  Bi de size bişey sorcam Hz. Adem i günahkar kabul edip Bu yüzden tüm insanlık günahkardır demek nasıl bir doğrudur..?

  benim babam katil olsa bende mi katil çocuğu olarak suçluyum ?

  Adem ve Havva Tanri’ya karsi günah islemeden önce,Tanri’nin onlar icin yapmis oldugu mükemmel bahcede, herseye sahip olarak yasiyorlardi.Günah olayi bu ortami bozdu ve o bahceden kovuldular.Bizler de Adem ve Havva’nin soyundan geldigimize göre oto,atikmen o bahceden simdilik kovulmus sayiliyoruz.Yani günahin bedelini ödüyoruz.Eger günahimiz yoksa simdi o bahcede olmamiz gerekmez mi?

  Babaniz katil olsa siz tabi ki suclu degilsiniz fakat katilin oglusunuz.Hic kimse de katil cocugu olmak istemez degil mi? Ama netice de katil cocuguyuz.Katilin cocugu olmayi biz secmedik ama babamiz katil olunca bizlerde katilin cocugu olarak taniniyoruz.Simdi katil kelimesinin yerine günahli gelimesini koyun o zaman daha iyi anlamis olacaksiniz.

  Ama size bir müjdem var.Bakiniz Incil bizlere ne diyor:

  Günah bir insan araciligla, ölüm de günah araciligla dünyaya girdi.Böylece ölüm bütün insanlara yayildi.Cünkü hepsi günah isledi.Kutsal Yasa’dan önce de dünyada günah vardi; ama yasa olmayinca günahin hesabi tutulmaz.Oysa ölüm Adem’den Musa’ya dek,gelecek Kisi’nin örnegi olan Adem’in sucuna benzer bir günah islememis olanlar üzerinde de egemendi.Ne var ki Tanri’nin armagani Adem’in sucu gibi degildir.Cünkü bir kisinin sucu yüzünden bircoklari öldüyse,Tanri’nin lütfu ve bir tek adamin,yani Isa Mesih’in lütfuyla verilen bagis bircoklari yararina daha da cogaldi. Romalilar 5,12-15

  Mesih bizleri günahin köleliliginden kurtariyor.Adem’den dolayi ölüme mahkum edildik. Oysa simdi yasama kavustuk.Iste ispati:

  Ölüm bir insan araciligla geldigine göre,ölümden dirilis de bir insan araciligla gelir.Herkes nasil Adem’de ölüyorsa,herkes Mesih’te yasama kavusacak. 1.Korintliler 15,21-22

  Bunun icin hala bir sansin var cünkü Kutsal Kitap’ta söyle yaziyor.

  Kendisinde Tanri Oglu bulunanda yasam vardir,kendisinde Tanri Oglu bulunmayanda yasam yoktur. 1.Yuhanna 5,12

  Belki simdi yazdiklarimi tam anlamiyorsundur ama Incil’i dikkatlice ve duayla okursan sen de gercekleri göreceksin.


  Esenlikler dilerim.

  #34109
  Anonim
  Pasif

  Hayır ama, senin baban Aids’li olsa, sen de Aids’li doğardın. Bazen kanser, ruhsal hastalıklar, şeker hastalığı gibi hastalıklar da, analardan-babalardan evlâtlara geçer. Adem ve Havva Aids’li olsalar; şimdi tüm insanlar da Aidsli doğmuş olacaklardı. Yalnız ‘Aids’ bir beden hastalığı iken, ‘Günah’ ruh hastalığıdır. Ve her ruh (yaşayan can), bu hastalıkla doğmaktadır ve bu yüzden günah işlemektedir. Bu hastalığa çare bulmadan, sadece günahın meyveleri ile uğraşmak, nafiledir. Tek çare de, günahı yenmiş olan Mesih Ruhu’dur.

  Umarım bunları hakikaten bilmek için soruyorsundur.
  Sevgi ve Dualarımla.

  #34107
  Anonim
  Pasif

  Kuran’a göre Incil degiştirildi mi..?
  Böyle bir değişme ve bozmanın mümkün olup olmadığına,insanların buna güçlerinin yetip yetmiyecegini yazmadan önce aşagıda yazacagım ayetlere bakalım..!

  ” Rabbinin kitabindan sana vahiy olunanı oku,O’nun sözlerini degiştirecek yoktur (Kehf:27)
  “Tanrı’nın sözlerini degiştirecek yoktur.(Enam :34)
  “Tanrı’nın sözlerinde hiç bir degişme yoktur.(Yunus:64)
  “Tanrı’nın yasasında degişme bulamazsın.(Fetih:42)
  “Geçmiş ve geklecekte onu batıl kılacak yoktur .(Fussilet:42)
  “Doğrusu kitabı biz indirdik,onun koruyucusu elbetteki biziz.(Hicr.9)
  “O’nun sözlerini degiştirebilecek yoktur.(Enam:115)
  “Ey kitap verilenler,elinizdeki Kitap’ı onaylayarak, indirdiğimiz Kuran’a inanın.(Nisa.47)
  “Ey kitap ehli Tevrat’ı İncil’i ve Rab’bimizden indirileni, uygulamadıkca bir temeliniz olmaz.(Maide:68)
  “Ey İsrailoğulları..elinizde bulunan Tevrat’ı onaylayarak indirdiğim Kuran’a inanın (Bakara.40.41)
  “Bu Kitap,zülmedenleri uyarmak,iyi davrananlara müjde olmak üzede Arap dilinde indirilmiş ,kendinden öncekileri doğruluyan bir kitaptir.(Ankaf:12)

  Bütün bu ayetler bize Tanrı sözünün degiştirilmeyecegini gösterir.Müslümanlara göre..Bu ayetler Kuran’ın korunduğunu gösterir de denilirse..?.. Bu Kuran için geçerli ise içinde bahsedilen Tevrat ve İncil için de geçerlidir,denilir. Degiştirilmede hala ısrar edilme konu olursa da, bu kez Kuran’ı inkar etme yoluna gidilir derim.Buda sapkınlığa düşmektir.

  Tevrat ve İncil’in değiştirildiği iddiası kanıtsız ve dayanaksız bir iddiadır.

  Augustine imana geldikten sonra söyle demiştir..
  “İşte seni buldum!Sevincim ne denli büyük,ne denli mutluyum,ne iyi talihim varmış.Seni dışa ait şeylerde araştırıyordum ama bu araştırma bana hiçbir yarar sağlamadı.Çünkü seni içimde ,yüreğimde buldum:İşte seni tutuyor ve görüyorum.

  Bu tanıklıklar, Arkeolojik kazılar.Vatikan ,Sina İskenderiye, Efram nüshaları gerçektir ve Kutsal Yazilar’in değiştirilmediğinin tanıklarıdir.

  Varaka b. Nevfe..l (Muhammet zamanında okuyup yazabilen kişilerin en ünlüsüdür ve Muhammed’in İlk eşi Hatice’nin amcasının oğlu oldugu sanılmaktadır) bu kişi Kutsal Kitab’ı çok iyi bilmekte ve o dönem İncil’den arapcaya tercüme ederek çeviriler yapmıştır ki eyer Tevrat ve İncil değiştirilmiş olsaydı iddiaları kanıtlamak için müslümanlar asıl nüshayı alıp saklamazlar mıydı…?!

  İmanlı kişi Rab’bi görür ve O’nun tamamen değiştirdiği yaşamında, O’na bürünür.Rab onu günahın köleliğinden kurtarır.Çünkü günah kirinden arınmış yürekte Rab vardır.

  “Ne mutlu, yüreği temiz olanlara !Onlar Tanrı’yı görecekler.”(Mat:5.8)

  “Ama merhameti bol olan Tanrı bizi sevdiği için,suçlarımızdan ötürü ölü olduğumuz halde,bizi Mesih’le birlikte yaşama kavuşturdu.O’nun lütfuyla kurtuldunuz.Efesliler”( 2:4.5)

  #36016
  Anonim
  Pasif

  bir müslüman olarak böyle bir açıklamayla ilk defa karşılaşıyorum. madem Kuranda İncilin değişmediğine dair bu kadar ayet var, neden hala İncil değiştirilmiş diye bize öğretiyorlar? son cümlenize tamamen katılıyorum sayın evangelist:

  Allah Hristiyanlara değişmiş, hükmü kalmamış bir kitabı okumalarını tavsiye etmiş olamaz. Üstelik bu sözler Allah’ın Kendi Sözleri iken bu tamamen imkansızdır. Aksi taktirde o zaman bu Allah daha önce indirmiş olduğu kitabını koruyamamış olacağından, aciz, güçsüz ve sözüne güvenilemez bir Allah olacaktır.

  bu konu üzerindeki incelemelerimi devam ettireceğim. çok ilginç.

  #36039
  Anonim
  Pasif

  Çok yararlı bölümler bunlar umarım herkezin gönlündeki sorulara cevap olur tşkler.

  #36043
  Anonim
  Pasif

  Bir kutsal kitabın başka bir kutsal kitaba yönelttiği değiştirildiği iddası aynı kutsal kitabın iddalarını ne doğrular ne de çürütür .Değiştirildi mi değiştirilmedi mi ekseninde sürüp giden tartışmaları olumlu bulmuyorum.

  Neden ?

  Kuran,İncilin değiştirildiğini söylüyor diyelim.Bu idda tamamen Kuranı bağlar.Aynı şekilde değiştirilmediğini söyle se de durum değişmez.

  Değiştirilip değiştirilmediği tarihsel düzlemde incelenip araştırılarak bir sonuca bağlanır.Bu, aynı kutsal kitabın kendi doğruluğu üzerine yaptığı açıklamalarını da kapsar.Söylenenlerin çeşitli bilimlerce sınanabilmesi koşulu gözden geçirilmeden falanca kitabın herhangi bir yargısına göre hareket etmek anlamsızdır.

  saygılarımla

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.