Kul hakkı

 • Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27200
  Anonim
  Pasif

  Hıristiyanlıkta kul hakkı günahı var mıdır? Kul hakkına girenler, mesela Hitler gibi Hıristiyan olup insanları katledenler ne olacaktır?

  #35867
  Anonim
  Pasif

  B_Yılmaz kardeşim, galiba gönderilen cevapları dikkatlice okumuyorsun… Demiştik bir başka mesajımızda, Hitler Hristiyan değildi diye… Kuzey Avrupa halklarının Hristiyanlık öncesi çok tanrılı dininin sempatizanı biriydi… ve tabi ki bu dine olan inancı dahi bu dinin esaslarını çok çarpıtan türdendi…

  Nazi ideolojisince Hristiyanlık barışçıl yaklaşımından dolayı, insanı korkaklaştıran, küçülten bir öğreti olarak görülmüştür, takibata uğratılmıştır. Almanlar’ın geçen asırda yaşamış en büyük Hristiyan illahiyatçılarından biri olan Bonhoeffer mesela toplama kamplarında hayatını yittirmiştir.

  Naziliğin Hristiyanlık ile yakından uzaktan en ufak bir alakası yoktur. Naziliğin bizzat resmi öğretisinde bile yoktur, yani Naziler’in kendileri kendilerini hiç bir zaman Hristiyan saymamışlardır.

  Herkese Rab’den bereketli bir Doğuş bayramı dileğiyle…

  #35868
  Anonim
  Pasif
  B_Yılmaz;20155 wrote:
  Hıristiyanlıkta kul hakkı günahı var mıdır? Kul hakkına girenler, mesela Hitler gibi Hıristiyan olup insanları katledenler ne olacaktır?

  Sevgili B_Yilmaz

  Hristiyanlikta kardesine veya herhangi birine karsi günah islediysen,kendi günahlarinin bagislanmasini istiyorsan ilk önce o kardesten veya herhangi bir kisiden affini dileyip o kisiyle arandaki günah problemini halletmen ve aranizdaki kirginligi bitirmen istenmektedir.Bunu yapmadan Baba Tanri’dan bagislanma isteyemezsin. Rab’bin kendisi de söyle söylemektedir: Baskasini bagislayin,siz de bagislanirsiniz.Luka 6,37

  Rab’bin bizlere ögrettigi duada da söyle deriz:Günahlarimizi bagisla.Cünkü biz de bize karsi suc isleyen herkesi bagisliyoruz. Luka 11,4

  Kul hakkina iliskin bir baska ayette Matta 5,22-24 belirgin bir sekilde aciklanir: Ama ben size diyorum ki, kardesine öfkelenen herkes yargilanacaktir.Kim kardesine asagilayici bir söz söylerse,Yüksek Kurul’da yargilanacaktir.Kim kardesine ahmak derse,cehennem atesini hak edecektir.Bu yüzden,sunakta adak sunarken kardesinin sana karsi bir sikayeti oldugunu animsarsan,adagini orada,sunagin önünde birak,git önce kardesinle baris;sonra gelip adagini sun.

  Gelelim Hitler gibi,Stalin gibi,Neron,Mao vs,vs gibi cok sayida insanlarin ölümüne yol acmis kisilerin durumuna…Kim olursa olsun, ne kadar günah islemislerse islemis olsunlar bir insan yürekten tövbe edip Tanri’dan bagislanma isterse o insan bagislanir.Yeterki tüm yüregiyle gelsin ve yaptiklarindan pisman olup bir daha ayni günahlari islemeye kalkismasin. Isa Mesih Zina’da yakalanmis ve Yahudilerin taslamak üzere kendisine getirdikleri kadini onlarin elinden kurtardiktan sonra:Git ben de seni yargilamiyorum ama artik günah isleme! diyerek salivermistir.Ayni sekilde Isa Mesih hacta ölüme mahkum edilmis bir haydutun günahlarindan pisman olup kendisine yönelmesine: “Sana dogrusunu söyleyeyim,sen bugün benimle birlikte cennette olacaksin” diyerek ödüllendirmistir.

  Günahin ücreti ölümdür.Ahmed’in Mehmed’in günahi benimkinden cok daha fazla diyerek kendimizi avutamayiz.Tanri’nin merhameti ve bagislamasi tüm dünyadaki günahlari temizlemeye yeterlidir.Yeter ki temizlenmek isteyelim.

  Sevgiler

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.