Kürtaj Her Zaman Yanlış mıdır.?

 • Bu konu 5 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27777
  Anonim
  Pasif

  KÜRTAJ HER ZAMAN YANLIŞ MIDIR?

  Acaba kürtajın uygulanmasının söz konusu olduğu durumlar var mıdır? Hangi durumlarda kürtaj seçenek olabilir?

  Annenin yaşamı büyük bir tehlike içindeyse ne olacak?

  Eğer annenin yaşamı tehlike içindeyse ve kürtaj olayı anneyi gerçekten yaşama döndürecekse o zaman kürtaj bir zorunluluk olarak gündeme gelebilir.
  Ancak tıbbın gelişmesi kürtajın kullanılmasını çok azaltıyor. Günümüzde birçok hastane modern teknikleri uygulamaktadır.
  Ne yazık ki, ülkemizin olanakları modern hastanelerin ülkemizin her yerine ulaşmasını ve her bütçeye hizmet vermesini sağlayamamıştır. Bu nedenle kentlerdeki yığılmalar, ekonomik etmenler, bazı bölgelerdeki tıbbi yetersizlikler, özellikle cahillik kürtajı hem daha çok uygulanır hale getirmiş, hem de çok kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

  Eğer hamilelik tecavüz ya da aile içi bir ilişki sonucu gerçekleşmişse ne olacaktır?

  Böyle bir durum hem oldukça zor, hem de çok trajik bir durumdur. Bu durumda değerlendirilmesi gereken şey hamile olan kişinin yaşı, olgunluğu ve ruhsal dengesidir. Böyle durumlarda en çok düşünülen, anne adayının ruhsal sağlığının dengesizliğinden ötürü zorunlu kürtaja gidilmesidir. Çünkü özellikle tecavüz ve yakın akrabayla cinsel ilişkilerde hamile olan kişi kendi istemi dışında bir saldırıya maruz kalmıştır. Bazı vakalarda bu durumun kadına getirdiği psikolojik baskı ve rahatsızlıklar oldukça derindir. Böyle durumlarda bazen kişiyi belki yaşam boyu sürecek derin psikolojik rahatsızlıklardan korumanın tek yolu kürtaj olarak düşünülebilir.
  Buna rağmen bir kadının yaşamını karartan böylesine bir saldırının oluşturduğu bir yığın psikolojik sorunlardan kurtulmanın çaresi kürtaj olarak düşünülürken diğer taraftan kürtajın getireceği psikolojik ve fiziksel sorunları da düşünmek gerekmektedir. Ahlaksal açıdan bakıldığında bir vahşetin getirdiklerini ortadan kaldırmak için bir başka vahşete başvurmak çözüm değildir.
  Bu durumda en güzeli zorla hamile bırakılmış bu kişiyi ruhsal açıdan desteklemek, sağlıklı bir biçimde hamileliğini sürdürebilmesi için elden geleni yapmak ve sonuçta, doğan bebeği, yıllarca bir çocuğa sahip olmak için çırpınan ailelere vermektir.
  Doğmamış bir bebeğin de hakları olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

  c Eğer testler bebeğin normal bir bebek olmadığını, anormal bir bebek olduğunu gösterirse ne olacak?

  Yapılan testler her zaman gerçek durumu yansıtmayabilir. Anormal olarak doğacağı söylenilen bebeklerin birçoğu normal olarak dünyaya gelmiştir.
  Burada öne çıkan yaşamın kutsallığından ziyade yaşamın kalitesidir.

  yaşam hakkında karar verme yetkisi kimin elindedir?
  Hangi ölçüte göre bir yaşam olacağına karar veren kimdir?
  Bu soruları sormadan testlere göre bütün anormal bebeklerin yaşama hakları ve şansları ellerinden alınırsa tarihin derinliklerinde bazı ırkçı liderlerin yaptığı hatalara benzer bir hataya düşülmüş olur.
  Gelecek nesiller anormal ve normal yaşam arasındaki farkın ne olduğunu kendi istemlerine göre biçimlendirirler.
  Örneğin: bu durumda örneği biraz abartırsak adeta renk körü olacağı kestirilen bir bebeğin bile katline karar vermeye kadar gidilebilir.
  Bütün bunların ardında bir başka mantıksal tehlike de söz konusu olabilir. Anormal diye daha henüz dünyaya gelmemiş bir bebeği bile katledebilen kişiler, anormal olarak doğmuş ve yaşamını sürdürmeye çalışan bir bebeğe ne yapmazlar. Doğumdan önce anormal olduğu tespit edilen bir bebek kürtajla katledilebiliyorsa, anormal olarak doğmuş bir bebeğin yaşamasına neden izin verilsin? Gördüğünüz gibi aslında basit bir olaymış gibi görülen anormal bir bebeğin kürtajla alınması beraberinde farklı düşünceleri de olur hale getirmektedir.

  Toplum içinde genelde “bütün yaşamı boyunca acı çekeceğine doğmasın daha iyi” tarzında bir yargı söz konusudur.
  Kısacası halk Tanrı yerine kararı vermiştir bile. Eğer Tanrı’ya inancımız var diyorsak, bir insanın anormal olarak doğmasını planlayan Tanrı’nın planına müdahale etmemiz de söz konusu olamaz.


  Her şeyin bir nedeni vardır.
  “Tanrı neden buna müsaade etti?”

  diye sorduğumuz soru belki ilk anda cevapsız kalmaktadır.

  Ama dünyada birçok olay Tanrı’nın hikmetinin yaradılışı içinde gizli olduğu gerçeği de vardır. Neden günler 40 saat değil de 24 saat? Neden hafta 10 gün değil de 7 gün? Daha bunun gibi birçok şey hakkında soru sormak mümkündür Ama cevabı bilinse de bilinmese de evrende her şeyin yerli yerinde olduğu gözlemlenince her şeyin bir nedeninin olduğu da kesinleşmektedir.
  Bazen bir bebeğin kürtaj yoluyla alınması annenin hayatının kurtulması, bazı hastalıkların bertaraf edilmesi gibi konularda bir lütuf olarak değerlendirilebilir.
  Ama böylesine acil durumlarda bile kürtaja gidilmeden önce her şey dikkatlice gözden geçirilmelidir. Ya anne ya bebek gibi, ikisinden birinin yaşamı söz konusu olduğu durumlarda ancak doktorların özel müdahalesi ile kürtaja kadar gitmek söz konusu olabilir. Ama tıp çok geliştiği için bu da nadir rastlanan bir olay artık. Aksi takdirde kürtaj Tanrı’nın yaşamasını istediği bir canı yaşatmama konusunda insanın karar Tanrı’nın vermesi demek olur.

  Kutsal Kitab’ımızda açıkladığımız gibi Tanrı insanı kendi benzeyişinde yaratmıştır. Tanrı insanı kendi yaratıcılığının, mükemmelliğinin güzel bir ifadesi olarak yarattı. Her insan bu muhteşem yaradılıştan ötürü saygı görmeye layıktır.
  İnsan yaşamı çok değerlidir. İster rahimde olsun, ister rahim dışında, insan yaşayan bir can olarak değerlidir. Tanrı’nın yaradılış harikasıdır. Aynı şekilde doğada, dünya da evren de Tanrı’nındır.

  Bir bebeğin sakat olmasına rağmen, bizim bu çocuğun hayatına son vermemize hiç hakkımız yoktur. Sadece Tanrı hayat verir ve alır.

  Yararlandığım Kaynak:.hristiyan.net

  #37092
  Anonim
  Pasif

  Sevgili saba kürtaj konusunda yazdığınız bu yazınızda akıla takılan oldukça önemli sorular var.
  Eğer hamilelik tecavüz ya da aile içi bir ilişki sonucu gerçekleşmişse ne olacaktır? başlıklı bölümde zihinimizi bulandıran oldukça derin sorunlar var.
  Örneğin; 18 yaşında bir genç kızın tecavüze uğraması gibi bir durum sonucu hiçbir psikolojik destekle doğuma kadar yardım ve destek edilmesi vurgulanıyor.
  Burası Türkiye burada öyle bir şey olmaz.Psikolojik desteği ve o çocuğu doğurmayı bir yana bırakın kızın hayatına son verilir ki ailenin adı lekelenmesin.
  Hadi diyelim aile iyi bir aile ve kıza yardım etmeyi kabul etti.
  Şimdi size soruyorum siz tecavüze uğramış o genç kızın yerinde olsaydınız.
  ”Söz konusu o kişiden sizi lekelemiş olan o kişiden oluşan o canlıyı dünyaya getirmek ister miydiniz ?
  Düşünün bi hem sizin kanınızı taşıyan hemde onun kanını taşıyan bir varlık…
  Bazı konulara dini açıdan değilde mantık çerçevesinden bakarsanız ancak diğerlerinden farkınız oluşabilir.

  #37095
  Anonim
  Pasif

  Dün bu konuyu Kilisemde görevli kardeşimle de konuşmuştuk. Biz bazı durumlarda kürtajın uygun olabileceğini düşünüyoruz.

  Tecavüz

  Ciddi sağlık sorunu, annenin hayati tehlikesi gibi.

  Kutsal Kitapta Tanrı bu konuya ışık tutabilecek bazı açıklamalar yapmıştır.

  Tanrı’nın gözünde hayat kutsaldır ve yaşam; yaşamın kaynağından gelmektedir.

  Bilindiği üzere, Musa Kanununa göre ana rahmindeki bir bebeğin ölümüne sebep olmak suçtu. Gerçekten de, doğmamış bir bebeğin yaşamı dahi Tanrı için değerlidir (Çıkış 21:22, 23; Mezmur 127:3)

  Ben, aile planlaması gereği bazı doğum kontrol yöntemlerinin uygun olduğunu, ancak keyfi çocuk aldırmanın Kutsal Kitaba Aykırı olduğunu düşünmekteyim.

  Ancak şöyle bir durum da var: Kürtaj, siyasetçilerin yasaklaması ile olmamalı. Siyasetçilerin dini değerleri siyasetlerine göre kullanmalarını uygun bulmuyorum.

  saygılarımla

  #37093
  Anonim
  Pasif

  Sevgili Holypaladin.
  Buradaki konu diğerlerinden farklı olma konusu değildir.bizlerin farklı olacağız diye bir saplantımız da yok.Senin başına gelse ne yapardın diyorsun.
  Bunu yaşamadığım için bu soruna cevap vermem çok zor.İşin içinde toplumsal baskı ve kişide yaşanılan psikolojik sarsıntı ve bir bebeyi babası büyütme tek başına sorumluluk bunlar muakkak çok önemli sorunlar.İşin içine birde ekonomik durumu eklersek ,Aile konusuna da gelirsek ,evet söylediğin doğru belki avrupada bu normal karşılanabiliniyor ve devlet her tür yardımda maddi ve psikolojik destek sağlıyor, ülkemizde ne yazıkkı bu durum söz konusu değil.Bu durum yaşandığında saklanıp kürtaj tercih ediliyor,yada katı kuralların işlev gördüğü ailelerde bu faciaya’ya sebep olup hamile kızlarını öldürebiliyorlar bak tüm bu saydıklarım konunun mantıksal yanı.burada ne din nede Tanrısal düşünceye yer verilir.Dünyasal kaygılar,ön plandadır,sonuç bellidir.

  Ben yaşamadığım bir durum hakkında sana bu konuda cevap veremiyorum.Sonuçta dünyasallık ,ahlaksal yön, ruhsallık ve Tanrı’sal istek ..ve işlenen günah..
  Kürtaj oldu diyelim… konu bitmiyor,Yaşanılanları kabullenme suçluluk duygusu,bir canı katletme,(Bebeğin ne suçu var,yaşama hakkı elinden alınıyor.alınması yönünde her akıl veren kendini Tanrı yerine koyuyor.) bu da konunun diğer yanı.
  Bilmiyorum,açıkcası bilemiyorum.çünkü bu sorduğun çok zor bir soru.
  Tanrı inancına sahip bir kişinin bu soruyu cevaplaması çok çok daha zor.İki üçü keskin bir kılıç gibi,hangi yöne dönsen,döndünün yan,kişiyi parçalıyor.

  #35466
  Anonim
  Pasif

  Bence kurtaj yanlış bir şeydir tabiki arkadaşlarında dedigi gibi tecavuz vb. Olaylar dışında biz millet olarak ne kadar da batılaşmaya çalışsakda dogulu bir milletiz bu degişmez bence tecavuze ugramış bir kız ailesi af etse bile cevresi başka gözle bakar..

  #35475
  Anonim
  Pasif

  @ask 23322 wrote:

  Bence kurtaj yanlış bir şeydir tabiki arkadaşlarında dedigi gibi tecavuz vb. Olaylar dışında biz millet olarak ne kadar da batılaşmaya çalışsakda dogulu bir milletiz bu degişmez bence tecavuze ugramış bir kız ailesi af etse bile cevresi başka gözle bakar..

  Masum birinin af edilmesi saçma olmaz mı :)

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.