• Bu konu 3 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25009
  Anonim
  Pasif

  5578234.jpg

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in, dünkü Bursa programı kapsamında ziyaret ettiği Yeşil Cami’ye girişte, yağmur nedeniyle ayakkabılarını içeride çıkarabileceği yönündeki öneriyi, “Ayrıcalık istemiyorum” diyerek nazikçe geri çevirdiği bildirildi.

  Bursa Müftü Vekili Mustafa Uyar, Kraliçe Elizabeth’in ziyareti öncesinde gelen yetkililere, camide nasıl hareket edilmesi gerektiği, ayakkabıların nerede çıkarılacağı ve kadın misafirlerin camiye başları kapalı girmeleri gerektiği gibi konularda bilgi verdiklerini söyledi.

  Yetkililerin de kendilerine, Kraliçe Elizabeth’e soru sorulmaması ve fotoğraf çekilmemesi konusunda ricada bulunduğunu anlatan Uyar, bu çerçevede yapılan ziyaretin oldukça iyi geçtiğini, Kraliçe’nin camiden mutlu ayrıldığı yönünde izlenimleri olduğunu belirtti.

  AYRICALIK İSTEMEDİ

  Ziyaret öncesi başlayan yağmur nedeniyle Kraliçe’nin ayakkabılarını değiştirmesi için ön bölümde bir yer hazırladıklarını anlatan Uyar, “Kraliçe 2. Elizabeth geldiğinde, ona yağmurdan çabuk kurtulması için ayakkabılarını içerde özel olarak hazırlanan bölümde çıkarabileceğini ilettik. O da ayrıcalık istemediğini belirterek, ‘Herkes nerede çıkarıyorsa ben de orada çıkarmak istiyorum’ diyerek, bu önerimizi nazikçe geri çevirdi” dedi.

  Yetkililerin, Kraliçe’nin Kur’an-ı Kerim’i herkes gibi yerde oturarak dinlemek istediğini, ancak yaşı nedeniyle bunda zorlanacağı düşüncesiyle kendilerinden sandalye talebinde bulunduğunu anlatan Uyar, bunun üzerine Kraliçe ile birlikte gelen diğer kadın konukları da düşünerek caminin içine 4 sandalye koyduklarını, Vali Şahabettin Harput ile diğer misafirlerin ise Kur’an-ı Kerim’i yerde oturarak dinlediklerini söyledi.

  KUR’AN HEDİYE EDİLDİ

  Kraliçe’ye camide Prof. Dr. Mehmet Emin Ay tarafından Kur’an-ı Kerim’den “Rahman” suresinin okunduğunu belirten Uyar, “Kraliçe’nin Kur’an-ı Kerim’i büyük bir huşu içinde dinlediği izlenimini edindim. Ziyaretin son bölümünde Kraliçe Elizabeth’e, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından özel olarak hazırlanan İngilizce mealli Kur’an-ı Kerim hediye ettik” diye konuştu.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8948298.asp?gid=229&sz=15176

  #29059
  Anonim
  Pasif
  Papa’ya mesaj mı yolladı, Türkiye’ye destek mi verdi?

  qneliz.jpg

  spacer.gif
  Kraliçe Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül’ün Bursa Yeşil Cami’de Kuran’ı sandalyede dinlemesi “camide protokol olur mu” tartışmasına yolaçtı.

  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyat Profesörü Şahin Filiz, ANKA’ya yaptığı açıklamada, camide protokol kurallarının uygulanamayacağını söyledi. Filiz, “Orda hiç kimsenin birbirine üstünlüğü yoktur, herkes birbirine eşittir. Zenginliği ya da makamı ortaya çıkaran, vurgulayan bir oturma düzeni olamaz” dedi. Filiz, ancak kişiye özel durumlarda farklı davranabileceğini ifade ederek “Eğer kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa o zaman farklı şekilde ya da sandalyede dinleyebilir” dedi.

  HERHANGİBİR SAKINCASI YOK

  İlahiyat Profesörü Zekeriya Beyaz ise, sandalyede dinlemenin herhangi bir sakıncası olmadığı savundu. Beyaz, “Olabilir. Nezaket icabı yapmıştır. Ayrıca kişilerin dizleri ağrıyabilir, kilolu olabilirler ve oturmaktan rahatsız olabilirler. Herhangi bir sakıncası yok” dedi.

  BU GÖRÜNTÜ İKTİDARA DESTEK GÖRÜNTÜSÜ

  Ancak Prof. Beyaz, Kraliçe Elizabeth’in camide başını örterek Kuran dinlemesini ANKA’ya farklı bir şekilde değerlendirdi ve bu görüntünün aslında iktidara destek görüntüsü olduğunu savundu. Beyaz, “Tam parti kapatılmasının ve Cumhurbaşkanlığı’nın kaybedilmesi gibi tartışmaların yaşandığı bir dönemde Kraliçe Türkiye’ye geliyor. Ve Cumhurbaşkanı’na büyük nişan veriyor. Yani bir anlamda Kraliçe manevi baskı kuruyor. Çünkü İngilizler Türkiye’de çok sayıda toprak satın alıyorlar. Türkiye yavaş yavaş işgal ediliyor” dedi. Kraliçenin dini anlamda da İngiliz Protestan-Anglikan Kilisesi’nin başı olduğunu belirten Zekeriya Beyaz, ayrıca Kraliçe’nin Papa’ya nispet amacıyla da Anglikan Kilisesi’nin ruhani lideri olarak başını örttüğünü ve Kur’an dinlediğini savundu. Beyaz, “İngilizler Müslüman ülkelerdeki nüfuzlarını artırmak için bu tarz hareketleri yaparlar. Kraliçe de Müslümanlar içinde sempati kazanmak, gönül kazanmak istiyor. Nüfuzlarını pekiştirmek istiyorlar” dedi.

  16.05.2008 10:09:00

  http://www.stargazete.com.tr/index.asp?haberID=158547spacer.gif

  #29060
  klaus
  Anahtar yönetici

  Camide protokol var,her kim yok diyorsa yalan söylüyor. Hatta ön kısımlar imamın, arkasına gelen kısımlar bazı yerlerde çıta ile bile çevrilmiş durumda. Zaten o kısım o caminin ağır toplarına ait, girseniz bile dirsek darbeleri ile yada suratınıza anlamlı anlamlı bakışlarla kişiyi eziyorlar.

  #29283
  Anonim
  Pasif

  @turgay06 5498 wrote:

  Camide protokol var,her kim yok diyorsa yalan söylüyor. Hatta ön kısımlar imamın, arkasına gelen kısımlar bazı yerlerde çıta ile bile çevrilmiş durumda. Zaten o kısım o caminin ağır toplarına ait, girseniz bile dirsek darbeleri ile yada suratınıza anlamlı anlamlı bakışlarla kişiyi eziyorlar.

  Eğer böyle bir şey olmuşsa bile İslam dışı bir uygulama olduğunu bilmeni isterim.

  Allaha ibadet edilen yerde mevki yada protokol olmaz.Eğer böyle bi şeyle karşılaştıysanız bu o kişilerin ayıbıdır.Bende bir Müslüman olarak Allaha ibadet edilen bir mekanda bu tür bir olay yaşadığınız için özür diliyorum zatınızdan

  hamdolsun

  #29285
  Anonim
  Pasif

  Kraliçe camide ibadet etmediği için haberden ibadet sırasında protokol olduğu tesbiti yapamayız.

  Ancak Kraliçeye normal ibadet zamanı dışında Kuran dinletilmesi ilgili Devlet yetkililerimizin protokol gereği yaptıkları bir etkinliktir.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.