Korkmayin!

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27198
  Anonim
  Pasif

  Bu yıl Noel’e şiddet olayları damga vurdu

  Başta Papa 16’ncı Benedikt olmak üzere din adamları verdikleri Noel vaazlarında dünya barışı vurgusu yaparken, Noel’e özellikle Müslüman ülkelerde yaşanan Hıristiyanlara yönelik şiddet olayları damga vurdu.

  DÜNYA NOEL’İ ŞİDDETİN GÖLGESİNDE KUTLADI

  Katolik Hıristiyanların ruhani lideri Papa 16’ncı Benedikt, Saint Peter Bazilikası’ndan verdiği geleneksel Noel duasında Tanrı’dan dünyadaki “zalimleri” cezalandırmasını ve dünyaya gerçek kardeşlik getirmesini istedi.

  Benedikt “Tanrım verdiğin sözü artık gerçekleştir. Zalimleri durdur. Kana bulanan kumaşların sonu gelsin” dedi.

  Dünya genelindeki Hıristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladığı Noel’de, Papa, “Bu çocuk doğumuyla insandaki iyiliğin ışığını yaktı ve onlara gücün tiranlığının üstesinden gelme kudreti verdi” dedi.

  Ancak Papa’nın duasının aksine bu yıl Noel’e yine şiddet olayları darbe vurdu.

  Filipinlerin güneyindeki bir kilisede düzenlenen ayin sırasında patlayan bomba, kilisenin papazı dahil altı kişinin yaralanmasına neden oldu. Ordu yetkililerinin ilk açıklamalarında patlamanın sorumlularıyla ilgili bir yorum yapılmadı. Ancak patlamanın yaşandığı Jolo adası, El Kaide bağlantılı Ebu Seyyaf örgütünün merkezi olarak biliniyor.

  NİJERYA’DA İKİ AYRI SALDIRI

  Nijerya’nın kuzeyinde bulunan Kano şehrinde de İslamcı bir tarikata mensup olduğundan şüphelenilen silahlı bir saldırgan Noel ayini sırasında bir kiliseye saldırdı. Ancak ordu yetkilileri saldırganın askerler tarafından durdurulduğunu belirtti.

  Bu saldırıda yaralanan olmazken Nijerya’nın merkezinde bulunan Jos şehrindeki bir patlamada sekiz kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı.

  İnternette yayılan bir ses kaydında radikal İslamcı bir örgütün “dinsizlerin ve Noel’i kutlayan Hıristiyan ülkelerin” bir dizi saldırının hedefi olacağı tehdidini savurması güvenlik önlemlerinin artırılmasına neden olmuştu.

  BEYTÜLLAHİM’DE CESARET MESAJI

  Hz. İsa’nın doğum yeri olduğuna inanılan Beytüllahim’de düzenlenen Noel ayinin gündeminde de Hıristiyanlara yönelik şiddet olayları vardı.

  Batı Şeria sınırları içinde bulunan Beytüllahim’de bulunan Doğuş Kilisesi’ndeki ayinde Ortadoğu’daki en yetkili Katolik din adamı olan Latin Patriği Fuad Twal Iraklı Hıristiyanlarla dayanışma mesajı verdi. Twal “Irak’taki Hıristiyan toplumunu vuran trajediyi anıyoruz. Böyle fanatik hareketler Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kınanmaktadır” dedi.

  Irak’ta ise El Kaide’nin tehditlerine karşın 40 kadar Hıristiyan, bir başka kilisede yaşanan kıyımdan iki ay kadar sonra, Bağdat’ın merkezindeki Aziz Josef Kilisesi’nde bir araya geldi. Keldani Katolik Kilisesi’nin Başpapazı Saad Sirop Hana, “Bugünün mesajı şudur: Korkmayın” dedi.

  #35884
  Anonim
  Pasif

  Ne diyordu kitapta.?

  Senin için her gün öldürülüyoruz kasaplık koyun sayılıyoruz..

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.