• Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24932
  Anonim
  Pasif

  Evren, dünya, çevre ve insanlar hep korkutur bizleri , ürkeriz, titreriz, ürkek ve titrek yaşarız ama belli etmeyiz. Hep dört dörtlük bir yaşamı özler ama halkın o ilginç ifadesiyle üç buçuk ata ata yaşarız yaşamı yani korkarız, hep korkarız bir şeylerden hep ürkeriz.. Ama korktuğumuzu, ürktüğümüzü belli etmeyerek msakeler takar, maskelerimizle cesur yaşarız yaşamı.

  Kısacası hep üç buçukla dört arasında gider gelir, hep bu iki sayı arasında dolanır dururuz. Sıkılırız, bu iki rakam arasında sıkışırız. Bazen dengelendiğimizde ise tam ortalarda bir yerlere gelmiş oluruz. Seviniriz, sevindiririz, cesaret alır, cesaret veririz, sonra yine korkarız, ürkeriz, ürkek bakışlarla bakarız dışımıza aslında bakışlarımız içimize de ürkek ürkek bakar durur zaman zaman. Sonra yine dörde doğru hareket ederiz. Dört dörtlük doyum aradığımız, tamlık aradığımız yaşama.

  Yaşam korkutur, insanlar korkutur hatta bazen kendimiz bile kendimizi korkuturuz. Sonra hep bakarız korkular arasında sıkışmış olarak korka korka hatta bazen kotktuklarımızdan bazılarının da başımıza gelmesiyle daha da bir korkak , daha da bir ürkek oluruz, güvercin korkaklığında ve ürkekliğinde yaşarız. Bazılarımız bu ürkeklik içinde gerçekten cesaret abidesi olarak çıkarlar. Bazıları maskelerini gerçekten alaşağı ederler yaşamın ve korksalar da, ürkseler de ve bazı korkusuzluğa susamış korkakların, korkularına ilaç olurlar.

  Nazım Hikmet’in o çok bilinen şiirinde dediği gibi;

  Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.

  Belki de bu nedenle Mesih İsa ” korkma ey küçük sürü ” şeklinde bir ifadeyle o ürkek, o titrek, o şaşkın ama güçlü görünmeye çalışan insanları özellikle iman etme durumlarında farklı bir noktaya getirmek istemektedir.

  ” Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır ” diyen Rab ” korkma seninleyim ” sözleriyle yine korkan, ürken ama güvercin saflığında olanlara doğru korkusuzluğun kaynağını göstermek istemektedir. Onları gerçekten insana en yakışır farklı bir noktaya getirmek istemektedir.

  Bu nokta göğe ve sonsuzluğa bakarak sona ulaşan bir noktadır. O nokta korkusuzca korkunun üzerine yüründüğü noktadır. Aslında o nokta insanın gerçek ruhsal özgürlüğüne kavuştuğu noktadır. O nokta güvercinin hava da her şeyden özgür süzüldüğü noktadır.

  Hepimiz Özdemir Asaf’ın dizelerinde de çok güzel ifade ettiği gibi bir noktaya ama özellikle bazılarımız da noktaya doğru güvercin ürkekliğinde yürümekteyiz…

  Her tomurcuk bir çiçeğin uykusuna,
  Her çiçek bir yemişin kuşkusuna,
  Her yemiş bir böceğin korkusuna,
  Uykusuzca, kuşkusuzca, korkusuzca yürür.

  Ne mutlu sonu sonsuzluk olan ve gerçek ruhta özgürlüğe kavuşturan o yolda yürüyenlere. Göklerin egemenliği onlarındır. ( Rev. Turgay ÜÇAL )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.rabbe hamdolsun

  #29479
  Anonim
  Pasif

  İlk sebep; gözetmen olduğumuz sürüye olan bağımsızlıktan geliyor.

  Kutsal Yazılar, bu mesleğe verilen değil, bu görevin ne olduğunu vurgulamaktadır. Mesleğin işini vurguluyor ( 1. Timoteos 3:1; Titus 1:7″).Birçok gözetmenin çok fazla boş zamanı ve dinlenme zamanı var. Bu gözetmenler , işinin ne kadar sorumlu olduğunu anlamışlar mı ? Mesih’in yönetimi altında, halkımızı ruhsal mücadelede yönetmek üzere görevlendirildik. Fakat, birçok isteksiz kişileri de yönetmeliyiz. Mantıklı olarak düşünme yetenekleri kıt olanlarla tartışmamalıyız. Dünyada geçirdikleri zamanla kıyaslandığında bizimle geçirdikleri zaman az sayılır. Endişeleri, kaygıları ve zevkleri, ilan ettiğiniz sözü kolaylıkla boğabilir. İmansız kalpleri, gerçeğin ışığını çabucak söndürebilir. İmana gelmiş gibi görünen bazı kişiler, Tanrı yolunda yürümekten vazgeçiyor yahut gurur veya hataya düşüyor. Eğer biz ihmalci isek , gerçek imanlılar bile lütufta eksilecek.. Bu zorluklardan dolayı cesaretimizin kırılmasına izin vermemeliyiz. Fakat, her zaman güvenilir ve gayretli olmalıyız.

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !isamesihyasiyorjesus…rabbe hamdolsun

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.