ANASAYFA Forum HRİSTİYAN İNANCI (Mesih İnancı Teolojisi) Şeytan Kötülüğün Egemenliğine İlişkin Bilgilerimiz

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25457
  Anonim
  Pasif

  Kötülüğün Egemenliğine ilişkin bilgilerimiz (David Pytches)  1. İnsana (Adem’e) yeryüzü üzerinde egemenlik verildi.

  ‘Tanrı, “İnsanı kendi suretimizde, kendimize benzer yaratalım” dedi, “Denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, evcil hayvanlara, sürüngenlere, yeryüzünün tümüne egemen olsun’ (Yaratılış 1:26).

  Şeytan, günah aracılığıyla bu egemenliği ele geçirdi ve daha sonra gördüğümüz gibi, çöldeki ayartma sırasında İsa’ya (İlkin Adem’e) sundu.

  ‘İblis bu kez İsa`yı çok yüksek bir dağa çıkardı. O`na bütün görkemiyle dünya ülkelerini göstererek “Yere kapanıp bana taparsan, bütün bunları sana vereceğim’ dedi (Matta 4:8-9).

  2. Bu egemenlik karanlığa aittir – Bu karanlık dünyadır.

  ‘İblis’in’ hilelerine karşı durabilmek için Tanrı`nın sağladığı bütün silahları kuşanın.

  Çünkü savaşımız insanlara karşı değil, yönetimlere, hükümranlıklara, bu karanlık dünyanın güçlerine, kötülüğün göksel yerlerdeki ruhsal ordularına karşıdır (Efesliler 6:11-12).


  Dünya şeytanın yönetimi altındadır.

  ‘Biliyoruz ki, biz Tanrı`danız, bütün dünya ise kötü olanın denetimindedir’ (1.Yuhanna 5:19).


  Bu denetim yeryüzünü kapsamaktadır:
  ‘Oysa İsa Mesih`e olan imana dayanan vaat iman edenlere verilsin diye, Kutsal Yazı bütün dünyayı günahın tutsağı ilan ediyor’ (Galatyalılar 3:22).

  3. İsa, Matta 12:22-30’da bölünmüş bir egemenlik için savaşmadığını, savaşın Tanrı’nın Egemenliği ve Şeytan’ın Egemenliği arasında olduğunu açıklamaktadır. Güçlü adam (Şeytan) bağlıdır. (Grekçe deo, ‚bağlamak’, güç kullanarak tutsak kılmak demektir). Böylece onun evi (Şeytan’ın Egemenliği) yağmalanabilir. Pavlus savaşın nerede ve nasıl kazanıldığını belirterek şöyle diyor:


  ‘Nitekim yerde ve gökte, görünen ve görünmeyen her şey -tahtlar, egemenlikler, yönetimler, hükümranlıklar- O`nda yaratıldı. Her şey O`nun aracılığıyla ve O`nun için yaratıldı’(Koloseliler 2:15).


  Yuhanna, İsa’nın çarmıhta Şeytan’ın Egemenliği’ne karşı kazandığı yengiyi vurguluyor:

  Günah işleyen, İblis`tendir. Çünkü İblis başlangıçtan beri günah işlemektedir. Tanrı`nın Oğlu, İblis`in yaptıklarına son vermek için ortaya çıktı’(1.Yuhanna 3:8).

  4. Şeytan’ın gücü kırılmıştır. Sonu belirlenmiştir. Ancak, aşağıdaki uyarıların da ortaya koyduğu gibi tümüyle güçsüz değildir.


  a) Ayık ve uyanık olun. Düşmanınız İblis kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaşıyor. Dünyanın her yerindeki kardeşlerinizin de aynı acıları çektiğini bilerek imanda sarsılmadan İblis`e karşı direnin’(1.Petrus 5:8-9)..


  b) ‘İblis`in hilelerine karşı durabilmek için Tanrı`nın sağladığı bütün silahları kuşanın’(Efesliler 6:11).


  c) ‘İsa`yı kabul etmeyen hiçbir ruh Tanrı`dan değildir. Böylesi, Mesih Karşıtı`nın* ruhudur. Onun geleceğini duydunuz. Zaten o şimdiden dünyadadır’ (1.Yuhanna 4:3).


  ÖZET
  Şeytan’ın yenilgisi, İsa’nın ölümü ve dirilişiyle gerçekleşti. O yenildi ama yok edilmedi. İkinci Dünya savaşından alınan bir örnekle bunu gösterebiliriz. Savaşın sonu, müttefiklerin Fransa sahillerine çıkışıyla belli olmuştu. Savaşı onların kazanacağı kesindi. Ancak savaşın tümüyle sona ermesi bir yıl aldı. Bu arada birçok mücadele oldu ve insanlar yaşamlarını yitirdiler. İsa Mesih’in çarmıhta kazandığı yengi ile savaşımızın sonu kesinleşmiştir; ama kilise Mesih’in görüneceği ve kötülüğün tümüyle sökülüp atılacağı son güne dek Tanrı’nın ordusu olarak savaşmaya devam edecektir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.