Kiliseye rehine operasyonu: 52 ölü

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27135
  Anonim
  Pasif


  KİLİSEYE REHİNE OPERASYONU: 52 ÖLÜ

  Irak’ın başkenti Bağdat’ta, borsa binasına girmeye çalışan ancak başarılı olamayan silahlı grup, bir kilisedeki 120 kişiyi rehin aldı. Düzenlenen operasyonda 52 kişi öldü.

  BAĞDAT – Irak’ın başkenti Bağdat’ta, ABD ve Irak güvenlik güçlerinin rehine kurtarma operasyonu kanlı bitti.

  Silahlı kişiler, ilk olarak Bağdat Borsası’na girmeye çalıştı. Borsanın bulunduğu Kerrada mahallesinde bomba yüklü bir aracın patlatıldığı belirtildi. Binaya giremeyen silahlı kişiler yakındaki kiliseye sığındı.

  ABD ordusunun açıkladığı rakama göre, silahlı grup kilisedeki 120 kişiyi rehin aldı.

  Irak ve Mısır’da tutuklu bulunan El Kaide militanlarının serbest bırakılmasını istedikleri belirtilen silahlı grubun rehin aldığı kişileri kurtarmak için, güvenlik güçleri operasyon düzenledi.

  Irak polisi ve Amerikalı askeri yetkililerce başarıyla tamamlandığı açıklanan operasyonda, 52 kişinin öldüğü belirtildi.

  Irak İçişleri Bakanlığından bir yetkili, Irak ve Mısır’daki El Kaide tutuklularının serbest bırakılması için silahlı kişilerce düzenlenen kanlı saldırıda 67 kişinin de yaralandığını belirtti.

  Polis, kanlı saldırıda ölenler arasında en az bir rahibin ve 9 polisin bulunduğunu duyurdu. ABD ordusu ise ölenlerden 10’unun rehine, 7’sinin Irak güvenlik görevlisi ve 7’sinin de militan olduğunu açıkladı.

  Olayda aralarında çok sayıda kadın bulunan onlarca kişi de yaralandı.

  Irak’ta 1 Ağustos 2004’te Bağdat ve Musul’da 5 kiliseye düzenlenen saldırılarda 11 kişi ölmüştü.

  NTV

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.