Kilise’nin Yedi Farklı Evreden Geçmesi

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İnayet Dönemi

Kilise’nin Yedi Farklı Evreden Geçmesi
    (S. Paşaoğlu & H.Bostancıoğlu)

Esinleme Yazısı ve Bölünüşü

Esinleme Kutsal Kitap’ın son yazısı durumunda tüm Kutsal Yazılar’ın doruğunu oluşturur. Bu konumda Kutsal Kitap’ta çok önemli bir yer tutar. Esinleme yazısı Eski Antlaşma’nın Daniel ve özellikle Yaratılış yazısıyla birlikte incelenmelidir. Yaratılış, Esinleme yazıları arasında kopmaz bir bağ bulunur. Yaratılış yazısı evren ve insanlığın nasıl oluştuğunu, Tanrı’nın belirlediği parlak amaçtan nasıl yoksun kaldığını anlatır.

Yüce bir amaç için yaratılan insan, Şeytan’ı dinlemekle günah işledi. Bunun sonucunda günahlı ve ölümlü oldu. Cennetten kovuldu, hastalık ve tüm bunalımlar zinciri insan yaşamına egemen kesildi. Tanrı, sonsuz sevgisinde düşmüş insanlığa şu kurtuluş vaadinde bulundu:

‘Seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu Birbirinize düşman edeceğim. Onun soyu senin başını ezecek, Sen onun topuğuna saldıracaksın’ (Yaratılış 3:15).

Tanrı burada Şeytan’ın soyuyla kadının soyu arasında sonsuza dek düşmanlık olacağını bildirir. Kadının soyundan gelecek Kurtarıcı’nın da Şeytan’ın başını ezerek insanlığı kurtaracağını vaat eder. Tüm insanlık tarihi ve Kutsal Kitap’ta anlatılan olaylar Aden Bahçesi’nde Tanrı tarafından yapılan bir vaadin gerçeklemesi doğrultusunda gelişir. Bu vaat Tanrı’nın kurtarma eyleminin başlangıcı, Esinleme yazısı da bunun odağıdır.

Yaratılış yazısı insanın düşüşünü anlatırken, Esinleme de yeni baştan nasıl ayağa kalkacağını anlatır. Yaratılış yazısı günahın, ölümün dünyaya nasıl geldiğini anlatırken, Esinleme yazısı bunların nasıl ortadan kaldırılacağını bildirir. Yaratılı yazısı insanın cennetten kovuluşunu anlatırken, Esinleme yazısı nasıl yeniden oraya ulaşılacağını anlatır. Yaratılış yazısı, Şeytan’ın insanlık üzerine nasıl yetki sahibi olduğunu anlatırken, Esinleme yazısı tüm yetkilerin nasıl Mesih’in ve inanlıların eline geçtiğini, sonuçta Şeytan’ın başının kesenkes ezileceğini peygamberlikle anlatır. Yaratılış yazısıyla Esinleme yazısı arasındaysa biz insanlığın tarihi bulunur. Yaratılış ve Esinleme yazılarının iyi bir biçimde incelenip anlaşılması kaçınılmazdır.

Esinleme yazısının elçi Yuhanna’nın yaşamının son yıllarında (İ.S.96-98) sürgüne gönderildiği Patmos adasında yazıldı. Bu yazının amacı, baskı altında olan inanlılara Tanrı’nın yaklaşmakta olan kesin yengisini anımsatarak onları yüreklendirmek ve ilerideki olayları peygamberlik sözüyle okuyucuya tanıtmaktır (bkz. Esinleme 1:1-13).

Yazı, hem tarihsel hem de gelecekle ilgili peygamberlikleri içerir. ‘Esinleme’ sözcünün anlamı, gizli olanı açığa getirmektir. Bilindiği gibi insanlığın ve dünyanın geleceğ herkese kapalıdır. Geleceği ve tüm çağları elinde tutan sadece Tanrı’dır.

Yuhanna gökteki görünümde Tanrı’yı görkemli bir tah üzerinde görüyor. Sağ elinde iki yanı yazılı bir tomar var. Bu, Tanrı’nın insanlık için, dünyanın geleceği için tasarılarını içermekte. Ama, ‘Ne gökte, ne yeryüzünde ne de yer altında bu tomarı açmaya layık kimse bulunamadı’. Sadece İsa Mesih tomarı açıp içeriğini bildirmeye yeterli bulundu (bkz. Esinleme 5:1:14).

‘Tahtta oturanın sağ elinde iki yanı da yazılı, yedi mühürle mühürlenmiş bir tomar gördüm. Yüksek sesle, “Tomarı açmaya, mühürlerini çözmeye kim layıktır?” diye seslenen güçlü bir melek de gördüm.

Ama ne gökte, ne yeryüzünde, ne de yer altında tomarı açıp içine bakabilecek kimse yoktu. Acı acı ağlamaya başladım. Çünkü tomarı açıp içine bakmaya layık kimse bulunamadı. Bunun üzerine ihtiyarlardan biri bana, “Ağlama!” dedi. “İşte, Yahuda oymağından gelen Aslan, Davut`un Kökü galip geldi. Tomarı ve yedi mührünü O açacak.”

Tahtın, dört yaratığın ve ihtiyarların ortasında, boğazlanmış gibi duran bir Kuzu gördüm. Yedi boynuzu, yedi gözü vardı. Bunlar Tanrı`nın bütün dünyaya gönderilmiş yedi ruhudur.

Kuzu gelip tahtta oturanın sağ elinden tomarı aldı.Tomarı alınca, dört yaratıkla yirmi dört ihtiyar O`nun önünde yere kapandılar. Her birinin elinde birer lir ve kutsalların duaları olan buhur dolu altın taslar vardı. Yeni bir ezgi söylüyorlardı: “Tomarı almaya, Mühürlerini açmaya layıksın! Çünkü boğazlandın Ve kanınla her oymaktan, her dilden, Her halktan, her ulustan İnsanları Tanrı`ya satın aldın.

Onları Tanrımız`ın hizmetinde Bir krallık haline getirdin, Kâhinler* yaptın. Dünya üzerinde egemenlik sürecekler.” Sonra tahtın, yaratıkların ve ihtiyarların çevresinde çok sayıda melek gördüm, seslerini işittim. Sayıları binlerce binler, onbinlerce onbinlerdi. Yüksek sesle şöyle diyorlardı: “Boğazlanmış Kuzu Gücü, zenginliği, bilgeliği, kudreti, Saygıyı, yüceliği, övgüyü Almaya layıktır.”

Ardından gökte, yeryüzünde, yer altında ve denizlerdeki bütün yaratıkların, bunlardaki bütün varlıkların şöyle dediğini işittim: “Övgü, saygı, yücelik ve güç sonsuzlara dek Tahtta oturanın ve Kuzu`nun olsun!” Dört yaratık, ‘amin’ dediler. İhtiyarlar da yere kapanıp tapındılar’(Esinleme 5:1-14).

Daha sonra İsa Mesih bunu kulu Yuhanna’ya ileterek Esinleme’yi yazıdırdı.

İsa Mesih`in esinidir. Tanrı yakın zamanda olması gereken olayları kullarına göstermesi için O`na bu esini verdi. O da gönderdiği meleği aracılığıyla bunu kulu Yuhanna`ya iletti’(Esinleme 1:1).

Gelecek artık kapalı değil, İsa Mesih bunu esinleme yazısında insanlığa açıklıyor. Bu yazıyı okuyanlara, dinleyenlere, orada yazılanları yerine getirenlere ne mutlu! Çünkü beklenen zaman yakındır.

Bu peygamberlik sözlerini okuyana, burada yazılanları dinleyip yerine getirene ne mutlu! Çünkü beklenen zaman yakındır’ (Esinleme 1:3).

(Devam edecek)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • ‘Kilise’nin Yedi Farklı Evreden Geçmesi’ konusu yeni yanıtlara kapalı.