Kaygilanmayin-çalişmaniza gerek yok

• Bu konu 3 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Matta/6-Luka/12/22-31

25/ «Bu nedenle size şunu söylüyorum: `Ne yiyip ne içeceğiz?’ diye canınız için, ya da `Ne giyeceğiz?’ diye bedeniniz için kaygılanmayın. Can yiyecekten, beden de giyecekten daha önemli değil mi?

26/ Gökte uçan kuşlara bakın! Ne eker, ne biçer, ne de ambarlarda yiyecek biriktirirler. Göksel Babanız yine de onları doyurur. Siz onlardan çok daha değerli değil misiniz?

27/ Hangi biriniz kaygılanmakla ömrünü bir anlık uzatabilir?

28/ Giyecek konusunda neden kaygılanıyorsunuz? Kır zambaklarının nasıl büyüdüğüne bakın! Ne çalışırlar, ne de iplik eğirirler.

29/ Ama size şunu söyleyeyim, tüm görkemine rağmen Süleyman bilebunlardan biri gibi giyinmiş değildi.

30/ Bugün var olup yarın ocağa atılacak olan kır otunu böyle giydiren Tanrı’nın sizi de giydireceği çok daha kesin değil mi, ey imanı kıt olanlar?

31/ «Öyleyse, `Ne yiyeceğiz?’ `Ne içeceğiz?’ ya da `Ne giyeceğiz?’ diyerek kaygılanmayın.

32/ Uluslar hep bu şeylerin peşinden giderler. Oysa göksel Babanız tüm bunları gereksindiğinizi bilir.

33/ Siz önce O’nun egemenliğinin ve O’ndaki doğruluğun ardından gidin, o zaman size tüm bunlar da verilecektir.

34/ O halde yarın için kaygılanmayın. Yarının kaygısı yarının olsun. Her günün derdi kendine yeter.

İsa Mesih’in bu sözleri uygulanmıyor Allah’tan.Uygulayan da , ya da iş-aş bulamayan da açlıktan ölüyor.Afrika’da her yıl onbinlerce insan açlıktan ölüyor.Bir de İsa böyle emrediyor deyip , insanlar çalışmasa ve miskin miskin zamanlarını ibadetle geçirseydi ne olurdu dünyanın hali ?
    pante

Armagan
    Anahtar yönetici

Uğur, sırf laf olsun ve soru sormuş olmak için ve bizi boş yere meşgul etmek için soruyorsun. Sordugun sorunun yanıtı alıntısını yaptığın ayetlerin içinde olduğu halde okumuyorsun, okusan da görmüyorsun, çünkü peşin hükümlüsün. Rab sana merhamet edip ruh gözlerini açsın. Amin!

Quote:
    31/ «Öyleyse, `Ne yiyeceğiz?’ `Ne içeceğiz?’ ya da `Ne giyeceğiz?’ diyerek kaygılanmayın.

32/ Uluslar hep bu şeylerin peşinden giderler. Oysa göksel Babanız tüm bunları gereksindiğinizi bilir.

33/ Siz önce O’nun egemenliğinin ve O’ndaki doğruluğun ardından gidin, o zaman size tüm bunlar da verilecektir.

İsa burada tembel tembel oturup çalışmayın demiyor. Ama kaygı çekmeyin diyor. Babanız Tanrı neye ihtiyacınız olduğunu biliyor.. İlkin O’nun doğruluğunu arayın.. diyerek, Tanrıya yücelik getiren hayatlar yasamamız gerektiğini ve böylece Tanrı’nın tüm ihtiyaclarımızı saglayarak bizleri bereketleyecegini söylüyor.

Ayrıca İncil aranızda çalışmayan yemek de yemesin, der. 2. selanik 3.10.

Anonim
    Pasif

Mesih boş boş oturun mu demiştir. Bu ayetler bundan mı bahseder.Hayır. Kaygılanmamaktan bahseder. Açgözlüce yada Rab’be güvensizlikten insan kaygılanır. İşte bunların boş olduğunu Mesih belirtiyor. Tabi ki çalışacağız. Çalışmayana ekmek yoktur. Herkes ekmeğini haketmelidir. Ama para hırsıyla, gelecek kaygısıyla çalışmamalıyız. Bu yalnızca bize zarar verir. Rab neye ne kadar gereksinimimiz olduğunu biliyor ve bize de vereceğini, çalışmamızın da boşa gitmeyeceğini söylüyor. O halde insan neden bunlar için hala kaygılanır?

Sizin dediğiniz gibi miskin miskin oturup zaman geçirmek gibi bir anlam kesinlikle içermez Rab’in sözleri. Açgözlü ve doyumsuz olmamamızı, çok kazanç için kaygı duymamamız gerektiği doğrudur. Para, yeme, içme, giyecek için duyulan kaygının önemsenmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Şimdi iki örnek alalım. Birincisi çok zengin biri olsun ve her gününü işle harcar, para kazanmak için yaşar sadece. Bu kişinin yüreği zaten Rab’de olamaz. Rab bir kişi hem paraya, hem de Tanrı’ya kulluk edemez demişti. Eğer paraya kulluk ediyorsa zaten Rab’bi barındırmaz. Bu kişinin kaygısı açgözlülüğündendir.
    İkinci örnek ise bir orta halli bir memur olabilir. Günümüz şartları belli. Memur maaşları da belli. Bu kişi eğer ben Rab’be güveniyorum, çalışmama gerek yok, benim tüm ihtiacımı karşılar derse aptallık etmiş olur. Nasıl karşılayacak. Dilencilik mi yapacak. Çalışabilecek durumdayken, çalışmayıp, emek harcayarak para kazanan kişilerin parasından mı geçimini sağlayacak, buna Rab onay mı verir. Nerede bunu onaylayan bir söz söylemiştir. Tam tersine hak yemenin ne kadar kötü olduğundan bahsedilmiştir. Ama bu memur Rab’be güvenirse Rab bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bir ay bir ihtiyacını almaya olanak sağlayacaktır, bir diğer ay diğerini. Belki başka türlü onu bereketlendirecektir.

Şimdi insan hayatını düşünün. Aslında yaşamak için neye ihtiyacımız var. Bedenin ihtiyacı için yiyeceğe, korunmak içinse giysiye ve bir eve. Başka neye. Bazen çok gereksiz şeyler için kaygılanıyoruz. Rab işte bu fuzuli şeylerde gözümüzün olmamasını istiyor, alçakgönüllü bir yaşam sürmemizden hoşnut olacaktır. Ama gerçekten ihtiyacımız olan tüm şeylere sahip olmamızı sağlayacaktır. Bunlar için kaygılanmamıza gerek yoktur. Ama hiç çalışmayın, ben sizin tüm ihtiyacınızı karşılarım dememiştir Rab. Bu yalnızca herhalde çalışamayacak durumda olanlar için geçerlidir.

Anonim
    Pasif

@Evangelist 14322 wrote:

Uğur, sırf laf olsun ve soru sormuş olmak için ve bizi boş yere meşgul etmek için soruyorsun. Sordugun sorunun yanıtı alıntısını yaptığın ayetlerin içinde olduğu halde okumuyorsun, okusan da görmüyorsun, çünkü peşin hükümlüsün. Rab sana merhamet edip ruh gözlerini açsın. Amin!

Sevgili Evangelist Kardes.Laf olsun diye degil bilmedgiim icin soruyorum incili okuyorum kilise me gidiyorum rabbi ariyorum.burasi forum sitesi degilmi ? neden bos yere mesgul olasinki ? ben bilmedigim sorulari imanli kardeslere soruyorum ? cevap vermekten sikiliyorsan cevap verme sen.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Uğur, sorularından elbette sıkılmıyorum. Ancak şunu diyorum: İncil’den alıntısını yaptığın pasajda, sorduğun sorunun yanıtının var olduğunu, bu nedenle soru olarak getirdiğin yazıda yazılanları ilkin iyice okumanı ve anlamanı söylüyorum. Ayrıca sorunu sormadan önce bu soruya forumda daha önce yanıt verilip verilmediğinden emin olman gerekir. Aynı soru daha önce sorulmuşsa, sonra gönderilen aynı soruyu genellikle onaylamıyoruz, sadece linki verip, gidin, sorunun yanıtını oradan okuyun, diyoruz.

Esenlikle

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.